despre uterul fibromatos si despre histerectomie

20-09-2007
sercam
Nu este medic/terapeut
sercam
am 40 ani si sunt intr-un impas...mi s-a recomandat de catre medici histerectomie (am un uter fibromatos, marit in volum-cam cat o sarcina de 5 luni).Mi-e teama de operatie si de eventualele neplaceri post operatorii.Se poate si altfel decat prin interventie chirurgicala? Astept un raspuns in cunostinta de cauza.Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
14-04-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Singura solutie in cazul dumneavoastra este histerectomia si nu trebuie sa va faceti griji pentru ca post operator exista o evolutie destul de buna.Ideea e ca stand asa va faceti mai mult rau decat bine si nu este cazul la varsta dumneavoastra.
Toate cele bune.
0
27-09-2008, ora 00:00
bluedodo
Nu este medic/terapeut
bluedodo
buna seara. si eu am fost operata in decembrie 2007. Urmez tratament cu riselle o data de 7luni. Ma simt bine. La inceput mi-a fost teama dar, m-am obisnuit.Din luna iulie 2008 m-am ingrasat. Ce tratament imi recomandati pentru a slabi (imi doresc sa revin la greutatea de 64kg.) Va multumesc.
0
05-10-2016, ora 21:30
niki25
Nu este medic/terapeut
niki25
Buna, am uter fibromatos si am primit recomandarea de a face histerectomie. Nu am alte probleme de sanatate dar am primit doua variante de operatie -una laparoscopica cu pastrarea anexelor si a doua clasica, totala. Nu stiu ce sa fac si unde sa fac operatia. Am 49 de ani si sunt la premenopauza, nu am hemoragii, biopsia e bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Uter fibromatos - explicații pe înțelesul tuturor
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •