Despre vocea subtire la adolescent

26-07-2009
Eugin
Nu este medic/terapeut
Eugin
Salutare, sunt un baiat de 15 ani si am o problema cu vocea, o am mai subtire, , , cam de 13 ani, prietenii mei au spus ca nu'i nimic, e ok dar pe mine ma deranjeaza, mai ales cand vb pe ventrilo, skype cu altii si intai cred ca am 13 anii, , ,
(No am f f subtire, doar putin mai subtire decat normala) Exista ceva remedii naturaliste pt asa ceva?:S
Multumesc
4 comentarii
0
26-07-2009, ora 20:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ei si ce...si eu am o voce destul de subtire...prietenii glumesc cu mine spunandu-mi Mariah Carey! (sunt contratenor).
Consulta un medic foniatru pt a-ti analiza functionalitatea corzilor vocale printr-un examen medical cu ajutorul
video-laringo-stroboscopului.
Daca esti din Bucuresti te poti duce la Institutul de Fono-Audiologie si Chirugie Functionala (IFACF) prof. dr. Hociota.

De asemenea, poti consulta un medic endocrinolog pt a vedea daca nu ai vreo problema endocrinologica, putin probabil insa!

Numai Bine si muta sanatate!
0
08-04-2012, ora 20:40
andrey93
Nu este medic/terapeut
andrey93
buna seara domnule nick...eu am 18 spre 19 ani si as dori sa imi spuneti km sa reusesc sa imi fac vocea de bas..eu am o voce baritonala insa as dori sa cobor mult mai mult...trebuie sa exerses mult stiu insa as dori sa stiu ce fel d exercitii treb facute..pt k nu -mi permit sa merg l un prof d canto.sau l un medic...va rog un raspuns..

va multumesc si tot respectul si DOAMNE AJUTA!!!!
0
10-04-2012, ora 08:24
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!
Stimate drule/dle andrey93, eu nu am competenţa să vă spun/indic ce exerciţii vocale să faceţi pentru a vă modula registrul vocal fry (vocea gravă), astfel încât să puteţi ajunge la stadiul de a vorbi şi/sau cânta, cu uşurinţă, în/cu voce de bas, fără a întâmpina vreo problemă. Îmi pare rău, nu vă pot ajuta.
În mod clar, trebuie să vă permiteţi efortul de a discuta cu un profesor de canto.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Paşti fericit.
Toate cele bune, cu iubire creştină şi respect,
Mr. Nick
0
12-04-2012, ora 20:51
andrey93
Nu este medic/terapeut
andrey93
va multumesc pt raspuns...si dvs sa aveti un paste fericit iar lumina invierii sa ne lumineze pe toti...DOAMNE AJUTA..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Trăirile pozitive din adolescență pot influența sănătatea și starea de bine la maturitate
  •