destul de des ma trezesc foarte depresiva

26-10-2008
mikiscence
Nu este medic/terapeut
mikiscence
salut, am 28 ani..si destul de des ma trezesc foarte depresiva... si nimic nu ma poate face sa zambesc...d fapt sunt zile cand rad prea mult si zile cand sunt foarte trista fara motiv...o tristete care ma transforma si imi trec prin minte numai ganduri negre...uneori mi-e frica de mine!precizez ca nu imi aduc aminte sa fi visat ceva frumos vreodata...numai cosmaruri din care ma trezesc plangand tipand...si plang foarte mult.in zilele alea plang mult si fara motiv..si dureri groaznice de cap.Nu mai reusesc sa fac nimic, in tot ce inainte excelam acum mi-e frica sa mai incerc macar...de ex mult timp am pictat...acum mi-e frica sa mai incerc de frica sa nu reusesc.ma simt intotdeauna urmarita de cineva care vrea sa-mi faca rau...si ar mai fi de spus...ce ar putea sa fie..si cum as putea trece obstacolul asta care imi distruge viata?
14 comentarii
0
26-10-2008, ora 15:36
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
tot din depresie am mers si eu la un endocrinolog ca asa auzisem de glanda tiroida.Intradevar am fost descoperita cu probleme de tiroida.Incearca si la un psiholog.
0
28-10-2008, ora 12:41
gugla
Nu este medic/terapeut
gugla
Buna! Am citit pe forum de problemele voastre...mult timp inainte am avut si eu probleme..dar daca va juta pot sa va zic ca exista si multe alte metode pt a se amliora sau chiar insanatosi..de diverse probleme psihice...va recomand, , algele cum sunt Klamath, spirulina si clorella...pt depresii si anxietate..chiar si omega 3.(uleiul de peste), sunatoarea se poate uza dar nu impreuna cu antidepresivele, pot da efecte nedorite, sunatoarea e f buna impotriva obsesiilor..mai sunt si alte cai.. pt cei care cunosc engleza...intrati pe you tube si digitati Burt Harding...ascultati cu atentie..toate sedintele legate de ganduri si ego.chiar si noua cartea a lui Eckhart Tool : " a new earth", paraclisul Maicii Domului, rugaciunile, nu mai incercati sa va controlati gandurile...sau sa exercitati controlul...va faceti mai mult rau! Tin sa precizez ca nu sunt medic.si antidepresivele au rostul lor...pt un dezechlibrul de natura chimica...dar nu intotdeauna trateaza cauza in profundul ei ci doar efectele...va spun doar sa incercati si sa doriti sa va insanatosisi..mai sunt si alte tehnici cum ar fi neurolimbajul...hipnoza..dar pt cei care nu dispun de bani macar tehnicile care vi le-am propus mai inainte merita incercate.! Va doresc multa sanatate si nu uitati...tot ce e durere atrage durere.schiimbati-va modul de a gandi...!
0
28-10-2008, ora 14:25
ingrid_de_ruxxe
Nu este medic/terapeut
ingrid_de_ruxxe
Depresia nu este o boala. Este un simptom. Ceva nu merge bine in mintea sau in organismul tau. De aceea ai aceste stari.
Deci poate fi dpdv mental : neimplinirea, stres, suferinta, regrete, sentiment de vinovatie, senzatia ca nu esti implinita, nu esti multumita de ceea ce ai realizat pana acum, cu atat mai mult daca esti o persoana idealista sau perfectionista, sau o pers mai sensibila, asa cum esti tu, artista.
Fizic poate rezulta din: desi suna foarte simplu, o carenta de vitamine si minerale poate fi cauza unei depresii si anxietati de durata; poate fi de la tiroida; o malabsorbtie intestina a asubstantelor nutritive; sunt o multime decauze si afectiuni, in special cele care nu lasa sa se asimileaza bine vitaminele si mineralele sau de origine hormonala. Oricum, glandele si hormonii nostri functioneaza cel mai bine atunci cand compozitia compusilor din sange este intre nivelurile normale.
Incearca sa descoperi care este cauza neimplinirilor tale. Esti fericita cu viata ta ? Daca da, si daca esti sincera, atunci cauza poate avea la origine o carenta de minerale.
Ar fi vine sa-ti faci niste analize.
0
28-10-2008, ora 15:46
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Eu am avut o depresie usoara, dar fiind o fire foarte vesela, puternica si luptatoare mi-a dat de gandit faptul ca aveam momente in care nu ma multumea nimic si imi venea sa plang fara motiv pt a ma descarca.Atunci am auzit despre tiroida ceea ce s-a si adeverit.'Ingrid' ai dreptate, este doar un simtom ca ceva nu merge bine dar daca aceasta depresie ajunge intr-o forma severa, cum ar fi ganduri de suicid...nu stiu ce sa zic.Stiu doar ca D-zeu ne-a dat viata si nu avem nici un drept sa ne-o luam singuri plus ca e atat de frumoasa daca sti sa iei doar ce e mai bun din ea.
0
28-10-2008, ora 15:55
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
Am uitat sa spun ca singura care ne scoate din toate necazurile este credinta in Dumnezeu.Miki nu vreau sa cad intr-o alta extrema in care nu prea cred dar mergi la un preot poate cineva ti-a vrut raul vreodata.
0
28-10-2008, ora 17:37
gugla
Nu este medic/terapeut
gugla
salve, o rog pe mikiscence sa intre neaparat pe you tube.digiteaza cum ti-am spus Burt Harding..sper ca stii engleza macar putin.atunci cind ti se deschide pagina este un subiect f interesant "Thoughts happen -- ego creates the thinker" este absolut necesar sa-l intelegi...o sa te uimeasca ce iti explica...si dupa o sa te linstesti...mai sunt multe subiecte de tipul "ego creats things" smd.multa sanatate...
0
28-10-2008, ora 17:41
gugla
Nu este medic/terapeut
gugla
daca nu stii cum sa faci ti le trimit eu dar imi trebuie adresa de mail...
0
29-10-2008, ora 12:56
mikiscence
Nu este medic/terapeut
mikiscence
arena si asta este o solutie.pare aberant dar exista o persoana care face mult rau familiei mele din anumite motive.dak ar trebui sa povestec tot as scrie 5 ore...oricum aceasta femeie are influente negative si desi nu e tiganca e intotdeauna inconjurata de tiganci cu fuste colorate..si de mica gaseam diverse chestii aruncate pe geam la baie(locuiam la parter si respectiva exact langa noi)pe tapetul din fata usii am gasit bani...diverse chestii legate impreuna..pene..chiar si un ou de gaina...si prostia mea a fost ca eu fiind copil le atingeam..le aruncam.Aberant..dar poate fi si adevart...eu n-am crezut niciodata in chestiile astea..mama insa a tinut foarte tare sa ne mutam..in alt oras..ca totul ne mergea foarte rau...in special cu mine...am avut momente in care am vrut sa-mi iau viatza...uram tot ce ma inconjura..imi uram propria mama...si culmea e ca nu-mi aduc aminte nimic din acea perioada agitata in care paream posedat...ma lua mama fortat la biserica si lesinam la intrare..o uram pt asta.in fine.au fost multe...care mi s-au povestit...eu nu mai retin nimic..dar nimic absolut!!!!ne-am mutat...totul mult mai bine..linistita, , , , , pana intr-o zi cand in orasul in care ma mutasem sa ma intalnesc cu persoana respectiva si sa ma salute zambind...am ramas socata!!!In acea perioada am trecut iar prin chestii ciudate..intr-o seara m-am trezit afara in pijamale...de fapt mama m-a auzit si a venit dupa mine...practic dormind!!!!si iar o perioada urata.acum ...sunt in alta tara..casatorita aici.sunt multumita de noi...de el..care e tot ce-mi doream...dar uneori simt iar ura aia inexplicabila...credeam ca am scapat de cosmarul vietzii mele, dar se pare ca nu-i asa simplu...multumesc pt raspunsuri
0
29-10-2008, ora 12:59
mikiscence
Nu este medic/terapeut
mikiscence
salut gugla.in sera asta voi intra pe you tube.mersi mult:*giomi_amore id-ul meu...adauga-ma te rog
0
29-10-2008, ora 14:34
nikii6
Nu este medic/terapeut
nikii6
mikiscence tot mai mult cred ca cineva ti-a facut rau.intelegi tu ce vreau sa spun.nici eu nu cred in vraji, farmece etc.dar chiar si in Biblie scrie despre ele si daca exista D-zeu sigur exista si satana.nu trebuie ca cineva care face asa ceva sa fie tigan ci sa aiba destula rautate si manie incat sa aiba puterea de a distruge.ma sperie tot ce ai povestit si ramai langa credinta in D-zeu.el te va salva de tot raul.Daca imi permiti o sa iau si eu id-ul tau de mail si o sa mai vb.Ai grija de tine!pup
0
29-10-2008, ora 17:25
mikiscence
Nu este medic/terapeut
mikiscence
arena...te rog.mi-ar face placere sa vorbim.:*:*
0
10-01-2009, ora 13:38
ellysa
Nu este medic/terapeut
ellysa
Va salut din New Zealand, am 43 ani si am plecat din tara de 3 ani...am citit aici multe despre depresie as vrea sa-mi spun si eu parerea. Cred ca nu sant singura care refuza sa admita ca are vre-o boala si mai ales boala ce afecteaza creierul, deci refuz sa cred ca am asa ceva desi in ultima vreme nu prea reusesc sa ma bucur de viata, nimic nu ma mai multumeste. E drept am avut perioade mari de stres in viata insa ce cred eu ca ne duce in starea asta sunt nemultumirile sufletesti, esecurile nu neaparat stresul. Cred ca atunci cand suntem tineri ne dorim un anume fel de viata..desi nu reusim din prima sa ne atingem telul, nu intram in panica ne spunem "lasa ca avem timp suntem tineri" apoi totul se schimba vedem ca trece timpul si visul intarzie sa se implineasca, ba mai mult apar tot felul de incurcaturi in viata care depind sau nu de noi si uite asa se instaleaza nemultumirea de sine sau de cei de langa noi. Viata e grea pentru marea majoritate, esecuri avem toti insa suntem preocupati doar de esecurile care ne afecteaza pe noi, suntem mult prea reocupati de ale noastre sa vedem ca si altii sunt in situatia noastra sau mult mai rau chiar...dar ale noastre sunt prioritare si le dam uneori insemnatatea exagerata odata cu trecerea timpului. Cu cat avem mai multe nemultumiri cu atat ajungem mai repede la starea de depresie, la sentiment de vinovatie ca nu am reusit sa fim in top sau nu am facut ce trebuia.si ce-i mai rau intervine panica care ne da starea de permanenta nesiguranta si disperare. Intreb oare medicamentele ne rezolva problemele ?! (ca exemplu "o viata mai frumoasa...un sot/sotie mai bun(a)?!!, implinirea profesionala?!.rezolvarea materiala?! alta viata in general?!!! etc.e doar o iluzie a rezolvarii de probleme adica cat esti sub influienta lor schimba doar unghiul din care privesti nu si realitatea. Am citit mai mult despre efecte negative decat pozitive, si e normal sa provoace dependenta pentrru ca ai nevoie in fiecare zi de doza de chimicale ce inlocuieste functionarea normala a creierului. Trist este ca la cata nedreptate si nenorociri sunt in lume eu cred ca 90% din populatia globului e afectata de tristete si disperare (sau depresie) insa multi nici macar nu stiu termenul si o traiesc ca pe ceva firesc. In Romania poti vedea rar chipuri vesele pe strada, in New Zealand e un pic diferit nu e viata asa de grea si au si un fel de a fi mai modesti nu doresc prea multe de la viata..merg la munca si distractia principala e bautura (mai mult femeile decat barbatii)...si asta e o forma de depresie..deci ?!!!!
Revin la problema mea.nu am dureri de cap, cosmare sau stari de plans...ceea ce ma ingrijoreaza este ca eram vesela odata acum nu mai reusesc sa gandesc mai departe de momentul de fata.si am acea nesiguranta ca si cand va fi ceva rau, nu mai pot sa-mi fac vise pt nimic..las doar timpul sa treaca (mai degraba sa se rezolve problemele din viata mea pentru care nu mai am putere sa le rezolv singura deocamdata)
lol!!!am scris prea mult.va intreb oare nu s-ar putea si fara chimicale..adica ne intrebam unde e problema sa incercam sa o rezolvam si gata motivul de depresie?!!! pe mine ma speria ideia sa depind de o pastila.
Sa auzim de bine!
Ella
0
14-01-2009, ora 10:35
ellysa
Nu este medic/terapeut
ellysa
de cand am postat aici am mai citit despre depresie, de fapt este boala a sufletului, ajungem aici din multe dezamagiri, cuvinte nespuse, emotii retinute. Ganditi-va ce ne aduce in starea asta, ce ne goleste sufletul de dorinte, de lumina. E m-am gandit in ultima vreme si am ajuns la concluzia ca am boala asta de multi ani numai ca am luat-o ca pe ceva firesc, ca un fel de a trai insa acum au inceput sa apara usoare semne de dezechilibru fizic (palpitatii, agitatii, teama). dar toate astea se intampla dintr-o anumita cauza, ceva nu am mers bine in viata mea si anume o casnicie nepotrivita, o relatie urata, practic a fost acceptabil numai cand am ignorat realitatea dar asta nu tine si 25 de ani sunt deja prea mult, chiar sant norocoasa ca nu am ajuns intr-o stare mai grava inainte sa-mi dau seama. Deasemeni emigrarea in New Zealand cu toate implicatiile, adaptare, dor de cei din Romania si multe altele...astea pot dobora un om. Deci, e cred ca nu pastilele ne pot face bine, in nici un caz, sunt de fapt droguri luate cu prescripti emedicala si provoaca dependenta.in timp ce le iei nu ai tu controlul deplin asupra ta, si cand nu le mai ei revii la o forma mai grava decat inainte.incercati sa ganditi ce suparari aveti, ce fa strica pofta de viata, un de e problema de care vreti sa scapati?!!!! important e sa incepem sa ne iubim noi insine apoi sa cerem altora sa ne iubeasca. Sant multe de zis, mai multe puteti citi in articolul din adresa ce v-am dat-o aici.
http://www.jurnalul.ro/articole/121910/poti-iesi-din-starea-de-depresie-chiar-acum! , daca aveti timp deschideti acest articol, merita citit.
haide-ti sa aducem lumina in sufletul nostru, sa conteze numai ce gandim noi despre noi insine, sa nu mai facem nimic din ceea ce ne-ar aduce sentimentul de vinovatie, sa traim fiecare zi din plin si sa ne bucuram, la urma urmei viata nu e perfecta dar macar putem incerca sa ne facem universul nostru interior perfect, depinde de noi. Bafta!
Ella
0
25-12-2009, ora 00:50
costin.varga
Nu este medic/terapeut
costin.varga
draga mikiscence numele meu este costin asta ca sa incep prin a ma prezenta, imi voi da si eu cu parerea si sper sa te ajute desi adeseori sfaturile nu sint nici dorite nici urmate.nr1:intotdeauna problema suntem noi si gindurile noastre, si daca suntem depresivi este numai problema noastra, spun asta pt ca stiu ce inseamna, deci numai NOI putem rezolva ceea ce numim problema cind de fapt este doar o situatie de viata(mintea o transforma in problema)sau altfel spus este o iluzie creata de mintea egotica, si crede-ma ca stiu ce spun, 2:tu ai creat-o si tot tu o poti rezolva foarte simplu(devine greu daca tu crezi asta)vazind in ea doar o lectie de viata, atit, 3:incearca sa fii observatorul(adica sa privesti obiectiv)situatiei fara sa o judeci(la situatie ma refer)fara sa o etichetezi in vreun fel, nu incerca sa controlezi nimic, doar oberva ce simti, nu opune rezistenta pt ca ai in mintea egotica un adversar redutabil si este o lupta pe care nu ai cistiga-o, si tine cont ca TOTUL ESTE IN MINTEA TA si nu este real este doar iluzie.iti spun pt ca in afara de faptul ca nu m-am simtit urmarit am trecut si eu prin faze similare (la suferinta ma refer)dintr-o dragoste neimpartasita si iti mai spun ca te-ai nascut sa fii fericita.ECHART TOLLE este un iluminat, si a avut si el fazele lui, dar a spus o mare vorba SUFERINTA ESTE CEL MAI BUN PROFESOR pt nici unul dintre cei care au dobindit iluminarea sau pacea sufleteasca nu a facut-o fara suferinta.il poti gasi pe TOLLE uneori tradus si pe youtube crede-ma ca numai cind il auzi cum vorbeste simti cum iti coboara linistea in suflet.cam atit deocamdata iti doresc tot binele si toata dragostea si sa nu uiti ca nu esti singura
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •