deviatie de sept cu rinita - fara operatie? | Forumul Medical ROmedic

deviatie de sept cu rinita - fara operatie?

07-07-2011
dmotocel
Nu este medic/terapeut
dmotocel
poate cineva sa-mi spuna daca exista vreo metoda ptr rezolvarea deviatiei de sept dar fara operatie? med de fam mi-a zis ca am faut si rinita alergica tot de la deviatia asta si nu stiu cum sa scap fara cutit.
mersi.
3 comentarii
0
08-07-2011, ora 12:15
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Buna, sotul meu ani de zile s a chinuit cu dureri de cap si de urechi, spunand medicii ca are spondiloza cervicala si otita, dupa 4, 5 ani de tratamente aiurea a facut interventia pt deviatia de sept in Bucuresti cu reusita 100%, nu e atat de infricosatoare treaba avand in vedere ca nu vei mai avea probleme, curaj ca vei fi bine, crede ma.
0
24-07-2011, ora 19:22
alexa1589
Nu este medic/terapeut
alexa1589
Buna ziua!
si eu am probleme cu respiratia, am observat o usoara deviatie de sept, insa nu am ajuns la medic pentru a mi se confirma.mi s-a confirmat in schimb ca am diverse alergii...desi iau tratament pentru acestea, mare parte din problema cu respiratia acestea nu mi-o rezolva.in fiecare noapte trebuie sa ma mut de pe o parte pe alta pentru ca fiecare nara mi se infunda chiar din primul minut.am folosit cam des Olynth, insa am renuntat de teama dependentei.
cat priveste deviatia de sept pe care o banuiesc: nu am avut nici o lovitura la nas. in partea stanga a nasului se observa o usoara umflatura care pana acum vreo 3 ani nu era, iar imediat la intrarea in nara stanga septul este impins inspre dreapta. e posibil sa aiba de a face cu folosirea Olynthului? umflarea sa fie oare doar un fel de inflamare a septului si nu o deviatie ( in caz ca exista asa ceva)?
nasul imi e aproape in permanenta infundat, iar dupa cum am mai precizat, noaptea se agraveaza situatia.daca totusi ma incumet sa folosesc Olynth (pentru ca doar acesta are efect; am mai incercat cu apa de mare dar mai rau imi face), se desfunda nasul insa incepe sa curga destul de mult timp de vreo ora.de obicei, simt o presiune in partea de sus, unde am observat acea deviatie.
mi-e cam teama sa ajung la medic pentru a nu fi nevoita sa vizitez mai multi doctori care sa dea mai multe solutii...poate chiar sa ajung la operatie degeaba..sunt intr-un domeniu care nu prrea imi permite recuperarea dupa operatii sau vizitarea mai multor medici.
m-ar ajuta un raspuns de la un medic de pe site, va rog, spuneti-mi ce credeti, daca ati mai intalnit un astfel de caz.
astfel as putea sa am o idee mai clara...daca e de operatie de deviatie de sept sau altceva
va multumesc
0
03-08-2011, ora 00:02
sutamarian
Nu este medic/terapeut
sutamarian
recomand
Dr. Zainea Viorel - Institutul ORL Bucuresti
Dr. David Lucian - Spitalul Militar Bucuresti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: