Deviatie de sept + rinita + sinuzita

09-08-2009
Jebediah
Nu este medic/terapeut
Jebediah
Buna ziua. Am 25 de ani, fumator ( cam 1.5 pachete pe zi ), nu am o conditie fizica prea buna ( munca de birou ).

De mai multa vreme am probleme cu respiratia pe nas care in timp s-au agravat. La inceput, nasul infundat nu ma prea deranja decat la raceala, insa cu timpul problema s-a cam cronicizat. Mentionez ca raceam totusi destul de usor si asa am inceput sa folosesc Bixtonim sau Olynth ( nu chiar exagerat, stiu ca nu sunt ok, insa am mereu cate un flacon prin preajma ). In ultimele luni insa, situatia deja a inceput sa ma preocupe, pe masura ce si respiratia pe gura a inceput sa ma deranjeze ( aproape in fiecare dimineata ma trezesc cu gura si gatul uscat ) + usoara dispnee ( chiar daca respir pe gura, de multe ori am senzatia ca nu mai pot trage destul de aer in piept ) + tuse seaca ( cu sputa doar ocazional ).

Am facut o radiografie pulmonara care din cate mi-a spus medicul e ok ( interstitii bilaterale accentuate + inca ceva dar nu inteleg scrisul ) + spirometrie ( au iesit cam mici valorile, dar normale pentru fumatori ) si medicul pneumolog mi-a pus diagnostic RINOTRAHEITA pt. care am luat Eurespal 3 saptamani fara vreo imbunatatire. Dupa asta, niste antibiotice si din nou Eurespal, tot fara ameliorare. Dupa, un alt diagnostic: ASTM BRONSIC pt. care mi-a prescris un inhalant Symbicort, din nou fara ameliorare ( plus ca aveam usoare ameteli dupa folosire + sensibilitate crescuta la lumina ). In final, mi s-a spus sa-mi rezolv probleme cu tracut respirator superior.

Am fost la ORL si situatia e urmatoarea:
- DEVIATIE DE SEPT ( nu stiu cat de mare, e mai veche oricum )
- RINITA ( nici asta nu stiu exact de care e, un medic mi-a zis ca e alergica, altul ca e hipertrfofica )
- la un RMN cranian facut din alte cauze ( dureri surde de cap pe partea stanga, mici probleme de vedere gen puncte de lumina ) mi-a iesit SINUZITA MAXILARA SI FRONTALA DREAPTA
- la exudat faringian mi-a iesit CANDIDA ALBICANS
- la exudat nazal STAFILOCOC ALB HEMOLITIC

Am incercat sa inlocuiesc Olynth-ul cu Rhinoil sau Pinosol, dar nu au nici un efect + ma ustura nasul ingrozitor de la ele.

Situatia prezenta: oboseala permanenta ( fizica si psihica - nu ma pot concentra aproape deloc ), in continuare nas infundat si gat iritat, usoara dispnee si dureri toracice, usoara ameteala, presiune in urechi ( mai mult in stanga ), tuse seaca, probleme cu vocea.

Intrebarea ar fi... ce ramane de facut si cam care e ordinea in care sa abordez problemele astea ?

Multumesc si scuze pentru postul lung.
2 comentarii
0
11-08-2009, ora 14:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ordinea este cat se poate de simpla.
1. lasi fumatul.. urgent( dac te mnai intereseaza sanatatea ta!
2. te internezi in clinica ORL.. acolo medicul o s adecida ce este mai grav.. sinuzita, rinita sau deviati ade sept.
oarecum trebuesc rezolvate toate.. fiindaca sunt legate intre ele.
3. dupa externare mai vorbim.. fiindca lucrurile o sa fie mult mai bine...
0
01-10-2009, ora 22:30
Jebediah
Nu este medic/terapeut
Jebediah
Buna ziua.

M-am operat acum vreo trei saptamani de deviatie, dar inca nu vad vreo imbunatatire a situatiei, probabil inca nu s-a refacut complet ( desi n-am nici o durere, nimic ). Problema e ca de multe ori imi amorteste fatza ( barbia, buzele, obrajii, limba ), am senzatia ca e prea rigida. Eu puneam asta pe seama anxietatii ( pt. care am incercat Frontin, cu ameliorare doar partiala ), insa medicul mi-a spus ca e posibil sa fie de la niste nervi care au legatura cu nasul / septul si ca in timp ar trebui sa dispara efectele astea. Acum sunt curios si de parerea dvs... De sinuzita mi-a spus ca nu e nimic grav, sa nu-mi fac probleme cu asta si mi-a recomandat un tratament cu aerosoli pt. respiratia " uscata " si problemele cu vocea care mi se cam " infunda " si care din cate se pare nu vor disparea pana nu revine respiratia pe nas ( care nu prea " e " de mult ).

Mentionez ca la exudate candida a disparut, in schimb mi-am facut analiza de sange ( candidoza serologie ), cu urmatoarele rezultate:

Ac. anti Candida IgG - 248, 8 U/ml ( pozitiv 100 )
Ac. anti Candida IgM - 4, 6 U/ml ( negativ 60 )
Ac. anti Candida IgA - 125, 5 U/ml ( pozitiv 80 )

Mi s-a spus ca intr-adevar exista o infectie in organism cu ciuperca asta, dar fiindca in gat nu mai iese nimic, oare unde o fi si cam cum pot sa determin la ce tratament raspunde ?

In plus, am trecut si pe la endo, unde dupa analizele recomandate mi-a iesit un nivel scazut de testosteron, care ar explica o serie de simptome urate pe care le am ( oboseala, libido scazut ). Se poate ca asta sa fie si cauza candidei ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.