Deviatie, perforatie de sept, buton septal, nas infundat

10-11-2012
petteo
Nu este medic/terapeut
petteo
Buna ziua. In luna noiembrie 2011 am fost la un consult pentru o deviatie de sept pe care o am in urma unei cazaturi, de acum 24 de ani (acum am 39 de ani). Mi se parea ca nu respir cum trebuie (desi am trait cu ea atata timp, iar aspectul nasului nu e inestetic). Mi s-a propus sa fac operatie laser de largire de cornete si am facut-o. Numai ca, la montarea merocelelor (dispozitive care colecteaza sangele, secretiile nazale dupa operatie), s-a apasat atat de tare incat, pe fondul unei dizlocari usoare a septului de la cazatura, s-a produs perforarea septului (3 cm.). Nu e o problema, mi s-a spus, dar mi se infunda atat de rau nasul, ca nu mai puteam respira. Mi s-a spus ca de la curentii de aer la inspirare, care nu isi urmeaza cursul firesc, ci trec dintr-o nara in alta, creand asa-numiti curenti 'turbionari'. Solutia propusa a fost montarea buton septal, ceea ce am si facut (mai 2012), dar problema cu infundarea nasului persista. Folosesc apa de mare, e eficienta, dar e atat de neplacut... In plus, va trebui sa port acest buton toata viata? Oricum trebuie sa-l schimb anual si e atat de dureros la montare... Si e ineficient! Ma gandesc sa renunt la el. Ce as mai putea face? Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
10-11-2012, ora 15:08
petteo
Nu este medic/terapeut
petteo
La administrarea apei de mare elimin cruste mari, su sange. Ce riscuri sunt?
0
10-11-2012, ora 21:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Trebuie sa vada un alt medic orl...nasul si sla afli adevarul despre ce sa intamlkat si ce e de facut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Deviația de sept: Intervenția chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •