deviatie sept partea dreapta si sinuzita cu indicatie de operatie... | Forumul Medical ROmedic

deviatie sept partea dreapta si sinuzita cu indicatie de operatie...

08-04-2012
pradial
Nu este medic/terapeut
pradial
Buna ziua,
Am fost diagnosticata cu deviatie sept partea dreapta si sinuzita cu indicatie de operatie.
Am facut si CT si am fost programat la operatie dupa sarbatori.

Am o problema: sufar de o tulburare de de panica si agrofobie fac tratament cu Venlafaxina 75 mg!
Pot lua medicamente inainte de operatie si dupa operatie?Trebuie sa le intrerup?
As vrea sa imi spuneti cum este operatia?
Iau si anticonceptional Logest.Trebuie intrerupt?Astept raspuns.Multumesc.
7 comentarii
0
08-04-2012, ora 18:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebuie intrerupt tratamentul decat la recomandarea medicului anestezist din spital.
dupa internare o sa se faca investigatii si medicul ati o sa indice un tratament preoperator.
sfatul meu este sa nu va fie frica deloc...
1. frica, teama, supararea sunt stari care consuma energiea pozitiva a organismului si nu ii permite sa declanseze mecanizmele sistemului imunitar de autovindecare
2. trebuie sa schimbati modul de gandire
nasterea unui om este primul pas spre moarte.
indiferent ca traiesti fericit sau ca traiesti in vesnica frica... finalul e acelas. asa ca bucurate de viata cat mai poti !
3. dupa vindecarea problemelor orl... mergi la psiholog, hipnoza, acupunctura, homeopatie.. unde o sa inveti sa gandesti altfel si sa renunti la med. alopate care nu te vindeca dar te fac dependente mental devele
0
08-04-2012, ora 19:57
bababababa
Nu este medic/terapeut
bababababa
Buna seara ! D-le doctor-am avut o raceala faoarte puternica in urma careia mi s-au infunat urechile si chiar mi-am pierdut si vocea.Medicul de familie mi-a recomandat augumentin, eurespal-5 zile, mi-a revenit vocea dar urechile ma dureau si erau infundate in continuare.Am fost la un medic ORL-care mi-a dat ospamox, nazomer -7 zile.Dupa ce am terminat tratamentul urehile nu ma mai dor auzul mi-a revenit (imi pierdusem si auzul partial) dar urechile le simt tot infundate, ca si cum as avea muci in urechi, este ceva acolo-un zgomot, va rog sa-mi spuneti cum pot scapa s-au daca mai am scapare, ce sa fac ca nu mai stiu. Va multumesc, si astept un raspuns!!
0
08-04-2012, ora 20:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. o audiograma si timpanograma la orl
2. desfundat bine nasul, mestecat guma mereu, incalzit urechile, aerius 1 tab seara
0
08-04-2012, ora 20:26
pradial
Nu este medic/terapeut
pradial
Multumesc mult domnule doctor.
0
18-03-2015, ora 22:30
anee anee
Nu este medic/terapeut
anee anee
buna seara dl dr am o rugaminte la dvs ce tratament sa mai faca fratele meu are 18 ani ca de 3 luni tuseste incontinuu si a facut toate analizele, la plamani, electrocardiograma, spirometrie sunt bune insa la exudat faringian i a iesit stafilococ auriu si la o proba de sange bacteria E -coli fiecare medic la care a fost i a recomandat antibiotice dar degeaba le ia ca tot tuseste a fost si la ORL si ia facut operatie prin electroliza practic i a extras infectia ca el tot timpul le avea inflamate si il durea gatul.se pare ca tot degeaba doctorul i a spus ca tusea provine de la amigdalite dar el incontinuu tuseste si expectoreaza simte o jena pe calea traheei se simte molesit e posibil sa fie de la stafilococ care este parerea dvs ? sa faca tratament cu aerosoli ce credeti ?astept raspunsul dvs !!!o seara buna.
0
18-03-2015, ora 23:06
anee anee
Nu este medic/terapeut
anee anee
vreau sa adaug ca a facut si computer tomograf, analize la sputa, 9 raze la plamani in decursul la 2 luni a luat antibiotice ca zinnat, augumentin, avelox, a mai facut tratament cu eurespal, claritomicina injectii, klabax a luat ecchinaceea cu propolis, siropuri Stodal, tusin pastile...el spune ca starile s au mai ameliorat cand a luat avelox in spital cand a fost internat.dupa o sapt de la externare aceleasi simptome au aparut tot tuse productive cu sputa galbena inchegata nu mai stim nici noi familia cum sa l mai ajutam poate ne ajutati dvs cu un sfat ceva !!va multumesc
0
20-03-2015, ora 20:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trmite cateva poze cu gatul pacientului pe adresa mea personala pe hotmail
dai clic pe fvaleriu si o gasesti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • DeviaÈ›ia de sept - cum o recunoÈ™ti È™i când trebuie tratată
  • DeviaÈ›ia de sept: IntervenÈ›ia chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •