Deviatie sept-probleme ureche | Forumul Medical ROmedic

Deviatie sept-probleme ureche

27-01-2012
mihaela2580
Nu este medic/terapeut
mihaela2580
Buna ziua domnule doctor,

Am si eu o problema.De 1-2 ani am un fasait in ureche numai in anumite momente ale zilei si am fost la orl.Din mai multe controale am descoperit ca am deviatie de sept pe partea dreapta, aceasi parte cu ureche cu probleme.Am facut si o audiograma cu casti din care cica a reiesit ca urechea e calcaroasa cu posibile sedimente depuse in urechea medie.Mi-a zis cea si de o posibila scleroza a urechii...nu am inteles ce inseamna asta.Nu am fost prea tare bagata in seama si nu mi s-a dat o solutie si am renuntat.
Acum o luna de zile din cauza frigului am racit tare la cap si ma durea fata mai ales pe partea dreapta.Tot atunci am observat in fata urechii drepte un mic ganglion inflamat. cat un bob de orez cred, nu stiu daca este cel preaulicular sau cel parotidian.
Am fost la medic generalist si m-a palpat si mi-a dat oscilococcilum pentru raceala si antiinflamator, am luat nurofen forte.
Acum observ ca acel anglion inca nu sa desumflat si se mai simte la palpare.Mi-am luat de la farmacie si picaturi pentru ureche ottotis pentru ca imi pocneste uneori.
Ce parere si ce sfat imi puteti da?
5 comentarii
0
27-01-2012, ora 13:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
picaturile pentru Urechi.. N.o sa ajute
pocnitul in ureche vine din interior, de la rinofaringe si tine de deviatia de sept si permiabilitatea trompei lui Eustache
este foarte important de facut o Audiograma completa ( casti + un vibrator pe osul dupa ureche)
si o Timpanograma
dupa aceste investigatii se decide la ce nivel a urechii e problema si ce este de facut
puteti sa.mi transmiteti rezultatele pe adresa mea de hotmail.
0
27-01-2012, ora 14:04
mihaela2580
Nu este medic/terapeut
mihaela2580
si credeti ca ganglionul inflamat ar putea avea legatura cu asta?
multumesc mult
0
27-01-2012, ora 14:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu cred
ganglionul poate avea legutura cu dantura, nasul, faringele, amigdalele...
0
27-01-2012, ora 17:11
mihaela2580
Nu este medic/terapeut
mihaela2580
Buna ziua,

Care dintre examenele de mai jos mi le recomandati?la audiograma ma refer

Audiogramă tonală liminară şi în câmp liber
Audiogramă vocală
Timpanogramă
0
27-01-2012, ora 19:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Audiogramă tonală liminară ( completa.. cu casti.. si dupa aceia cu vibratorul pe os dupa ureche )
Timpanogramă
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • DeviaÈ›ia de sept: IntervenÈ›ia chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •