dezaxarea aparatului bilateral genunchiului

01-04-2010
1zxc2
Nu este medic/terapeut
1zxc2
buna ziua,
d-le doctor am 24 de ani si am fost diagnosticat cu dezaxarea aparatului bilateral genunchiului si condropatie rotuliana la ambii genunchi de trei ani.la inceput durerile au fost suportabile dar cu timpul au devenit din ce in ce mai dificile, constand in zgomote care se aud la indoirea genunchilor si anume trosnituri, iar acestea se manifesta si pe femur insotite de dureri. din cauza genunchilor am probleme si cu femurul?? ce imi recomandati? ce tip de operatii? va multumesc o zi buna
16 comentarii
0
02-04-2010, ora 12:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba probabil despre o displazie femuro-patelara, cu dezaxarea aparatului extensor, ce contine rotula. Acest fapt poate determina o presiune exagerata pe compartimentul femuro-patelar lateral, cu suferinta cartilajului si simptomele descrise.
Exista solutii chirurgicale, respectiv reaxarea acestui aparat extensor prin translatia sau avansarea tuberozitatii tibiala anterioare.
Consultati un ortoped cu buna practica in patologia genunchiului.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului.
0
02-04-2010, ora 12:28
1zxc2
Nu este medic/terapeut
1zxc2
buna ziua,
pana la consultarea unui ortoped ce tratament imi recomandati? va multumesc mentionez ca pana acum am folosit diverse unguente ca fastum gel, voltaren dar fara rezultate
0
02-04-2010, ora 12:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In afara evitarii eforturilor nu exista absolut nici un tratament conservator (in afara celui chirurgical).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-04-2010, ora 23:34
1zxc2
Nu este medic/terapeut
1zxc2
buna seara, ce medic ortoped cu buna practica in patologia genuchiului din bucuresti imi recomandati? ce fel de interventie chirurgicala cu recuperarea cea mai rapida imi recomandati? va multumesc o seara buna
0
03-04-2010, ora 10:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista in Bucuresti multe servicii de ortopedie performante: Foisor, Municipal, Urgenta, Pantelimon, etc.
Nu trebuie sa va orientati neaparat spre o recuperare foarte rapida, ci mai curand catre o interventie sigura, cu rezultate bune in timp.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-04-2010, ora 18:35
1zxc2
Nu este medic/terapeut
1zxc2
HRISTOS A INVIAT!
d-le doctor cat dureaza recuperarea dupa o astfel de operatie daca nu sunt afectate ligamentele genunchilor? va multumesc O SEARA BUNA!
0
07-04-2010, ora 17:02
1zxc2
Nu este medic/terapeut
1zxc2
buna ziua! cat dureaza recuperarea dupa o astfel de interventie chirurgicala, avand in vedere ca de 3 ani am fost diagnosticat cu aceasta dezaxare la ambii genunchi? se opereaza ambii genunchi deodata sau separat? anestezia este totala? va multumesc
0
09-04-2010, ora 00:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Raspunsurile pot fi multiple:
- recuperarea dureaza 6-18 saptamani, in functie de procedeul chirurgical utilizat;
- se pot opera ambii genunchi simultan, dar nu este dezirabil din multe motive;
- anestezia poate fi generala, rahidiana (rahi-anestezie, peridurala) sau, cea mai eficienta si comoda, cea loco-regionala (de tip bloc perineural periferic).
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-04-2010, ora 12:56
1zxc2
Nu este medic/terapeut
1zxc2
buna ziua.
ce metoda de interventie chirurgicala cu cea mai buna eficienta imi recomandati? poate recidiva aceasta boala dupa operatie?va multumescx
0
12-04-2010, ora 18:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Metoda chirurgicala optima depinde de neumarate criterii, obiective sau subiective.
Exista metode artroscopice, care se adreseaza doar tesuturilor moi, precum si metode care translateaza sau avanseaza tuberozitatea tibiala anterioara, pentru a "recentra" actiunea aparatului extensor, ce contine rotula.
Un examen clinic atent, din partea unui ortoped familiarizat cu aceasta patologie, va elucida problema.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-04-2010, ora 19:27
1zxc2
Nu este medic/terapeut
1zxc2
buna ziua.
este posibil ca din cauza acestor probleme cu genunchii sa ma doara si soldurile? dupa operatia la genunchii boala poate recidiva? va multumesc
0
02-06-2010, ora 15:19
1zxc2
Nu este medic/terapeut
1zxc2
buna ziua,
de 2 ani am fost diagnosticat cu dezaxarea aparatului bilateral genunchiului si condropatie rotuliana la aamandoi genunchii. este o operatie ce tb facuta urgent sau mai pot prelungi aceasta perioada mai mult de doi ani? se poate face artroza sau gonartroza de la aceasta dezaxare? va multumesc
0
17-06-2010, ora 15:53
1zxc2
Nu este medic/terapeut
1zxc2
BUNA ZIUA,
ESTE PSIBIL CA DE LA ACEASTA DEZAXARE A APARATULUI BILATERAL AL GENUNCHILOR SA AM DURERI IN SOLDURI ?
0
16-07-2010, ora 10:44
1zxc2
Nu este medic/terapeut
1zxc2
buna ziua,
cat pot amana operatia pt dezaxarea aparatului bilateral genunchiului si ce urmari poate avea amanarea acestei interventii? pot face artroza? mentionez ca de trei ani sunt diagnosticat cu dezaxare la ambii genunci. va multumesc
0
16-07-2010, ora 14:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul la intrebarea D-voastra este complex si depinde in primul rand de greutate, de gradul afectarii articulare, dar mai ales de necesitatile sportive personale.
Daca nu doriti sa faceti sport, practic interventia nu este nici imperativa si nici urgenta.
Cu deosebita stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
13-06-2011, ora 10:25
Doreen
Nu este medic/terapeut
Doreen
Obisnuiesc ca-n fiecare dimineata de aprox. 2 ani sa fac anumite exercitii fizice. Dupa seria de genoflexiuni (intre 50 si 100 zilnic) am capatat brusc niste pacanituri si trosnituri( "mai zgomotoase") in genunchiul stang. N-am dureri si nici vreun alt disconfort, ci...numai acel zgomot de ciocnire parca a doua oase de la genunchi ! Ce-ar putea fi ?... Poate fi vorba despre vreo complicatie ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •