Dezechilibru, ameteala

11-08-2011
ovidiu82
Nu este medic/terapeut
ovidiu82
Salutare,

Ma gandeam ce titlu sa pun la acest post dar nu am gasit nimic conludent pt ca simtomele sunt multe.

Sa va prezint despre ce e vorba: Cand sunt la lucru (se intampla si in alte locuri dar nu cu aceiasi frecventa) se intampla sa simt un dezechilibru, parca calc pe burete si trebuie sa fiu foarte atent sa nu pic. Aceasta stare este deseori asociata cu o infundare a urechilor si cateodata si parca un curent de intensitate mica este aplicat tampleleor.

In acele momente trebuie sa stau jos sa-mi revin. dar senzatia dureaza destul de mult cateodata si 4-5 ore.

Vrea sa ma ajutati sa inteleg ce se intampla cu mine, am fost la doctor, toate analizele sunt bune, la ORL torul e in regula chiar si la neurologie unde dupa testele specifice nu au gasit nimic in neregula. Bineinteles ca nu ma simteam rau cand am fost sa fac controalele respective.

Eu unul deja ma intreb sa nu fie anxietate/stres/atacuri de panica.
Oricum orice idee/sugestie e binevenita.

Ovi
13 comentarii
0
11-08-2011, ora 14:07
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
te-ai gandit ca poate ai o sinuzita, ceva dioptrii, asa ca fa si un consult la ochi, o tensiune, un nou examen orl.
0
11-08-2011, ora 15:34
ovidiu82
Nu este medic/terapeut
ovidiu82
Salut

Situatia dureaza de ceva timp, in acest timp am facut consult de ochi, cu tot cu fund de ochi, dioptrii cat si tensiune oculara.

Am facut si consult la cardio ekg si eco.

Neuro: rmn cap si coloana.

Am cam facut toate testele obisnuite.

Ovidiu
0
11-08-2011, ora 17:29
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
daca analizele sunt bune, fa un consult la psiholog si...pshiatru, altfel nu-mi explic starea ta.multa sanatate si bafta.
0
11-08-2011, ora 22:44
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Mie mi se intampla rar, dar simptomele sunt aceleasi...acum am reusit sa ma autoeduc: e vb. de tensiune fff.mica la mine (hipotensiune)..atunci ma asez, beau multe lichide...si-mi revin. Precizez ca, timpul s-a redus de la cateva ore la cateva momente si DACA as urmari sa beau apa mereu si sa nu-mi scada tensiunea..poate as scapa de problema asta. Voi incerca. Sanatate.
0
12-08-2011, ora 13:27
ovidiu82
Nu este medic/terapeut
ovidiu82
Da, am citit acum despre hipotensiune si simptomele parca coincid. De cate ori am fost la medic insa tensiunea parea a fi normala. Adevarul e ca nu m-am simtit rau cand am facut controalele.

Pacat ca nu-mi pot lua tensiunea in momentul in care ma simt rau. Si in plus beau si cafea.
O sa incerc cu mai multe lichide si cafea sa vedem daca se intampla mai rar sa-mi fie rau.

Multumesc pt sfaturi si alte idei sunt binevenite. Poate chiar de la un doctor.

Ovi
0
12-08-2011, ora 14:13
ovidiu82
Nu este medic/terapeut
ovidiu82
Hmm nu exista functia edit. vroiam sa adaug ca in momentul in care ma simt dezechilibrul si nesiguranta pe picioare sunt si palid/alb la fata.

Ovi
0
27-08-2011, ora 13:36
izosbelle31
Nu este medic/terapeut
izosbelle31
La Neurologie s-a exclus spondiloza cervicala CT sau RMN sau Radilogie ai facut ?In problemele de ORL la barbati stiu ca exista sindromul vertiginos, sau cam asa ceva se numeste si daca e adevarat ca ai fi din 82 nascut se cam incadreaza pt varsta ta.Scuze daca gresesc.
Endocrinologie, dozarile hormonale, calciu, iod etc si ORL, Neurologie.
Schimba clinica, laboratorul si fa un nou set de analize cu trimitere de la med de familie.
Dar, daca consideri ca ai avea nevoie de ceva mai consistent iti recomand Profesorul Dr Mircea Grigorescu din Clu sectia interne III.Iti faci programare telefonic pt internare investigatii si sa ai un bilet de internare pe perioada acela.El te va trimite peste tot unde considera ca merita cautat.Inclusiv la psihiatrie.
0
29-08-2011, ora 14:28
ovidiu82
Nu este medic/terapeut
ovidiu82
Salut,

Da, am facut 3 RMN in total, 2 la cap si unul la coloana cervicala, si da, sunt nascut in 82.

Aproximativ acum 1 an am facut ultimele analize. Am renuntat la ele deoarece nu am gasit nici un raspuns si am inceput sa inteleg ce se intampla cand ma simt rau si ca trece.

In ultimul timp ma gandeam ca e posibil sa fie ceva psihic deoarece cele mai multe episoade se intamplau la lucru si probabil sa fie bazate pe stres desi nu sunt stresat.

Oricum ce se intampla pare a fi si fizic... simt cum mi se infunda urechile... un tiuit, etc

Nu prea mai stiu ce sa cred, ma gandeam sa ma apuc de sport ca am o viata destul de sedentara, dar parca si la efort ma simt rau/ametit.

Cel mai probabil o sa reiau analizele cand o sa simt mai rau.

Ovi
0
29-08-2011, ora 23:20
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ovi, tensiunea poate fi scazuta din cauza unei infectii cu e-coli. Deasemenea poate sa fie un semn de soc toxic. O infectie pe undeva. Nas, gat, vezica. Poate sa fie un streptococ, stafilococ sau e-coli.
Ti-ai facut cumva o urocultura recent? Tot e-coli poate sa manance fierul din organism si sa dea anemie...pe deasupra si cu tensiunea mica din cand in cand (tot de la o infectie), iti da starile de care pomeneai.
Asa ca, fa-ti o analiza la fier, se numeste sideremie si cauta sa iti iei tensiunea in timpul cand te simti rau. Daca ai posibilitate, cumpara un tensiometru digital de brat. Este util si pentru restul familiei
Ar trebui sa-ti faci si urocultura cu antibiograma.
Nasul il simti infundat? Sau gatul te doare? Ai putea sa faci exudate cu antibiograma in nas si gat. Verifica sa nu ai ceva pe la masele, eventual o masea cu nervul scos sau cu o lucrare mai veche.
Si din hemoleucograma ai putea sa vezi daca ai infectie, daca leucocitele ies mari, nu neaparat peste limita, adica peste 10.000. Atunci ar fi o infectie majora. Chiar si peste 5000 inseamna ca corpul lupta cu o bacterie.
Neutrofilele deasemenea pot iesi mari in infectia acuta si mici in infectia cronica. Daca sunt in parametrii buni dar aproape de limita (mica sau mare) nu e bine.
Mergi la doctor si vezi ce alte analize iti da, dar sa le verifici pe astea.
Sa te uiti si tu pe analize sa le verifici. Trebuie sa se afle cam pe la mijlocul valorilor date de laborator cu titlu de referinta. Daca sunt spre minim sau spre maxim nu e bine.
Iar daca iti iese sideremia mica, nu te apuca din prima sa iei suplimente de fier, cauta-l pe e-coli unde ti-am spus.
0
29-08-2011, ora 23:29
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Si inca ceva. Sa nu cumva sa faci sport pana nu stii exact daca ai infectie - si eu cred ca ai, dupa manifestari, deoarece infectia se raspandeste mai repede la efort.
0
30-08-2011, ora 12:06
izosbelle31
Nu este medic/terapeut
izosbelle31
Cand am zis sport si eu m-am referit la ceva mai usor binenteles cum sant exercitii fizice medicale si de relaxare.Sa nu te apuci de haltere si box deocamdata.Iar daca odata ti s-a gasit o infectie e bine sa o urmaresti pana la vindecare totala.Iti recomandi pe tipa asta care a dezvoltat technici de intretinere si relaxare pt toate tipurile de afectiuni.Prin inregistrari video si cu text explicativ ai tot ce trebuie sa fie aplicate.La inceput si eu m-am holbat doar si am fost tare sceptica fire tipic dezinteresata de asa ceva.Acum sunt total fana ei. Nu am nici un interes din asta, si nici nu o cunosc personal pt a evita orice confuzie..Pe site-ul ei vei gasi si povestile unor oameni care cu ajutorul acestui sport, eu o numesc adjuvant, i-a ajutat sa treaca cu brio peste diferite afectiuni fizice sau stari psihice.Eu zic ca merita incercat.
http://www.bodyrock.tv/category/daily-workouts/all-exercises/
0
20-11-2011, ora 17:55
lucia-Oradea
Nu este medic/terapeut
lucia-Oradea
Buna seara
Va rog explicati-mi si mie ce se intampla, ce sa fac.
Tatal meu are 73 de ani, in 10 iunie 2011, a facut un AVC, I.T. SILVAN STANG RECIDIVAT, HEMIPAREZA DR.SI AFAZIE MIXTA, HTA forma medie, cardiopatie ischemica si hipertensiva, hipercolesteromie in observatie pt.boala ocluziva a vaselor precelebrale.
La recomandarile medicului ia tratament de cinci luni de zile urmatoarele : clopidogrel, sortis, sermion, ramipiril, indapamid. De vreo 30-40 de zile se simte ametit, n-are chef de viata, ai e frica sa iasa ca sa nu cada, uneori il doare si capul, ai este tot somn, este molesit, n-are nici voce.
Ce sa fac cu el?Sa-i intrerup medicatia?sa ma duc cu el la medicul neurolog?
Am fost la medicul de familie si nu stia ce sa faca cu el, mi-a zis ca de luna viitoare ai va marii doza.
Tin sa va anunt ca tata are ceva urticarii cu prurit cronic, am fost la dermatolog, ne-a trimis la analizede scaun, sange si secretie din gat.Analizele au iesit negative, doar HELIOBACTER PYLORIC- SLAB POZITIV.
A primit AERIUS, ceva unguent..ia trecut, dar iar a reaparut dupa 2-3 sapt., iar i s-a dat aerius, ceva pt. giardia, ceva picaturi, ceva medicamnte,.din nou aproape nimic. Acum l-am dus la un alergolog, i-a prescris zinat, erdomed, teotard..a zis ca ar avea rinita, bronsita.DECI...va rog sa ma sfatuiti ce sa fac cu el, ma deranjeaza tare starea lui, ai este frica sa nu cada, e slabit, ameteste. Astept raspunsul dv.
0
21-11-2011, ora 18:20
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Anumite simptome pot fi de la o infectie la sinusuri.
Daca nu ii trece cu zinnat, ar trebui sa astepte 10 zile si sa faca un exudat nazal cu antibiograma ca sa stie exact la ce antibiotice este sensibila bacteria.
Nu este bine ca i s-a dat tratament antibiotic fara sa aiba o antibiograma mai intai, deoarece bacteria poate fi rezistenta la acesta si face tratament degeaba.
Apoi mai trebuie sa astepte 10 zile dupa ultima pastila luata, altfel poate iesi rezultatul urmator fals negativ.si tot o taraganeaza asa cu boala...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  • Terapia fizică poate scădea riscul de accidentare cazată de amețeală
  • Amețeala - un simptom asiciat cu un risc crescut de deces
  •