Dezvoltarea bebelusului

04-01-2018
Roxana221
Nu este medic/terapeut
Roxana221
Buna seara, am un bebelus de 3 luni si 2 saptamani si cantareste 6kg 200, ati putea sa imi spuneti daca este corecta greutatea, in conditiile in care l-am nascut cu 3kg 100.
As putea sa ii dau iaurt cate o lingurita ca ii place foarte mult, ca i-am dat 2 lingurite si dupa ce nu i-am mai dat a plans.Il afecteaza la stomac??
3 comentarii
0
05-01-2018, ora 09:58
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Greutatea sugarului este corespunzatoare varstei. In cazul in care il hraniti la san iaurtul natural (cu mamaliguta, cu fructe ) se poate da de la varsta de 4, 5-5 luni de viata. Succes in cresterea micutului !
0
05-01-2018, ora 12:30
Roxana221
Nu este medic/terapeut
Roxana221
Il hranesc cu lapte praf!
Mai am o intrebare, are mereu nasucul parca infundat, haraie asa, doamna doctor mi-a zis ca nu are nimic, sa il fac cu ser si cu batista bebelusului, dar nu ii iasa nimic.ce pot sa ii fac??
0
08-01-2018, ora 09:34
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
In cazul alimentarii cu lapte praf veti amana administrarea iaurtului cu cca.1 luna. In legatura cu respiratia zgomotoasa pe nas asigurati-va si de faptul ca in camera copilului aerul este suficient de umidificat, nu este uscat si aerisiti-i camera de cateva ori pe zi.
In rest nu trebuie sa intreprindeti nimic. Sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutate bebeluș în funcție de vârstă - ce e normal și când trebuie să ne facem griji
  •