Diabet de tip II complicat. Se poate renunta la tratamentul medicamentos?

11-08-2017
Adriaa
Nu este medic/terapeut
Adriaa
Buna ziua,
Tatal meu sufera de acest tip de diabet este in varsta de 77 ani, are 125 kg, boala dobandita de 6 ani la fel ca si kg in plus datorita neputintei de a face miscare prea multa in urma a doua hernii de disc.Tratamentele urmate au fost:
timp de 5 ani:
1.Siofor 2tb, diaprel2tb 4ani apoi glicemia a crescut, glicozilata fiind aproape de 8
2.Siofor 2tb, diaprel, 2tb, Januvia 1tb pt un an, glicozilata a cresct din nou la 8.6
3.Siofor 2tb, diaprel2tb, bydureon 1 injectie la saptamana, glicozilata a crescut la 9
4.siofor 2tb, diaprel2tb, insulina Toujeo 78 unitati(martie 2017), in mai glicozilata 9, 5 si un surplus de 7-8 kg in doua luni de cand a facut insulina.
5.siofor2tb, toujeo 70 unitati, byetta 5 2/zi o luna, apoi byetta de 10 2/zi.iar dupa 2 luni de acest tratament glicemia e cand 150, cand 118, kilogramele in plus nu a reusit sa le piarda si s au agravat durerile artrozice, are retentie de apa desi are diuretic zilnic(tensiunea e 120/70)
Rugamintea mea este sa mi spuneti daca este un moment in care nu se mai poate trata acest diabet?se poate renunta la insulina care a generat probleme in plus cum sunt cele 7-8 kg dobandite din martie a.c. pana acum?se poate renunta si la Byetta?e clar ca ceva nu functioneaza atata timp cat regim face, miscare si gimnastica atat cat poate si totusi nici o imbunatatire a starii lui de sanatate nu se observa.Va multumesc.
1 comentarii
0
18-01-2022, ora 21:27
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Insulina e solutia, dozata serios, una noaptea lenta ptr noapte, si trei inainte de mese. Cum sta cu glicozilata 9 ?! Doamne fereste.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.