diabet in sarcina

27-08-2005
irinaspirea
Nu este medic/terapeut
irinaspirea
Buna ziua, sunt o viitoare mamica (sarcina de 4 luni si jumatate).Intrebarea mea este daca tatal este diabetic (insulino-dependet) ce sanse sunt sa se transmita boala la urmasi.
2 comentarii
0
28-08-2005, ora 00:00
Dr. Bogdan-Ionut Dobrovat
Radiologie si Imagistica medicala, Iasi
Dr. Bogdan-Ionut Dobrovat
Buna ziua
Genetica si mecanismul mostenirii Diabetului Zaharat Insulino Dependent este inca neclar. Desi s-a observat ca diabetul insulino dependent apare cu o frecventa crescuta in unele familii, mostenirea acestei boli de catre descendenti este insa rara.
Se apreciaza ca predispozitia genetica nu este cauzala ci probabil numai permisiva (nu determina, ci doar in anumite conditii ar permite dezvoltarea de DZID )
Statistic s-a evidentiat faptul ca din aproximativ 500 familii ate prin prezenta unui copil cu diabet insulino dependent, numai 79 (aprox. 16 %) din cazuri indicate au avut un parinte sau ruda de gradul intai cu diabet.Riscul pt urmasi este mai crescut daca predecesorul dezvolta afectiunea inainte de 10 ani.

Ca o concluzie la studiul de mai sus, sansa ca un copil sa dezvolte diabet zaharat tip 1 cand o ruda de gradul intai are boala este de numai 5-10%.Diabetul tip 1 pare a fi o boala in care "amprenta sexuala" joaca un rol, astfel riscul de diabet este de cinci ori mai mare cand tata are boala decat cand mama este diabetica.
Totusi ratele scazute de transmitere la descendenti a DZID fac pe de o parte dificila depistarea mecanismelor ereditara, dar pe cealalta parte sunt incurajatoare pt parintii diabetici care doresc sa aiba copii.

span class=style3(dupa - Harrison - Principii de medicina interna, Editia 14, Editura Teora, Bucuresti, 2003)/span
0
13-02-2012, ora 17:01
mihaela dumi
Nu este medic/terapeut
mihaela dumi
Buna ziua! am si eu o mare nelamurire: sunt insarcinata in36 sapt si la ultimul control gineco s-a vazut ca bebita mea are 3.3 kg si mi s-a recomandat sa fac o glicemie a jeun care a iesit 117.am mers la diabetolog si mi-a facut 0 hemoglobina glicolizata care a iesit 6, 4%.apoi am facut test de toleranta la glucoza care a iesit astfel:glicemie a jeun -82, la 1 ora-212, la2 ore-207, la 3 ore 102. as dori din tot sufletul sa imi spuneti daca am diabet si cat de grav este? mentionez ca nu am avut in familie pe nimeni cu diabet! pana merg la diabetolog din nou as vrea sa aflu mai multe pareri! va multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: