diabet? La ultimile analize am avut glicemia 111

13-04-2009
eu-si atat
Nu este medic/terapeut
eu-si atat
am si eu o intrebare: in ultimile 6 luni mi-am facut mai multe analize, si de fiecare data glicemia a iesit intre 90-100. La ultimile analize am avut glicemia 111. Tin sa mentionez ca am 24 de ani, 1, 60 inaltime si 45 de kg. Ma mira faptul ca nici unul dintre doctorii la care am fost nu au zis nimic de acele glicemii. Este semn de ingrijorare?
6 comentarii
0
14-04-2009, ora 07:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Fii atent la aceasta glicemie.Intre 100 si 110 se considera a fi prediabet.Masoara-ti glicemia saptamanal la medicul de familie si fii atent ce mananci, renunta la dulciurile concentrate [ prajituri, ciocolata, creme, bomboane etc.], la sucurile carbogazoase, alimentatia de fast-food si adopta o nutritie mai sanatoasa. Doctorii care te-au consultat au zis ca nu ai nimic? Esti cam slabut.Celelalte analize sunt in ordine?
0
12-05-2009, ora 20:14
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Buna ziua,

Am 57 ani, 61 kg, 1, 68 inaltime, mananc sanatos de cand ma stiu, fac miscare, imi controlez periodic analizele iar acum doua zile am descoperit ca am glicemia 111( dimineata pe nemancate, in conditii de laborator) si 99 cu glucotest(tot dimineata pe nemancate). Astazi am facut si Hb glicozilata si mi-a aparut si ea usor modificata(este 6, 55). Mentionez ca in urma cu doua luni, glicemeia a fost 95(luata in aceleasi conditii, la acelasi laborator). Intre timp am avut o viroza urata in urma careia am ramas cu o stare de astenie accentuata pe care am pus-o si pe seama venirii primaverii. Mentionez ca tot de atunci, am senzatia de gura uscata si simt nevoia sa beau apa parca mai des(desi pe parcursul zilei tot 2l de lichid consum). Mentionez ca dupa viroza, am facut in cateva dimineti, la trezire tahicardie(puls peste 110-130)...Am fost la cardiolog, am facut ekg, ecocord, monitorizare cu holter si mi s-a spus ca-i vorba de tahicardie sinusala probabil de origine neuro endocrina si ca nu-i nimic periculos...mi s-a prescris concor 5mg dimineata si un distonoclam seara.de atunci, pulsul meu este normal.Intrebare: poate fi vorba de un debut de diabet? Poate ca aceasta problema cu glicemia usor modificata sa-mi fi provocat si acele crize de tahicardie? in acest caz, ce-ar trebui sa fac? ce alte investigatii? Mentionez c-am facut si analiza urinei si nu s-a semnalat prezenta de corpi cetonici ori glucoza in urina si nici sediment.
Astept, un raspuns. sper sa-mi raspunda cineva. Va multumesc mult!
0
22-02-2012, ora 21:23
violetutza
Nu este medic/terapeut
violetutza
Buna ziua

Am varsta de 42 ani si am fost diagnosticata cu nivel crescut al glicemiei bazale, avand glicemia 105mg/dl fara AHC de diabet zaharat.Am 70 kg iar medicu mi-a spus ca am si un anceput de obezitate.Mi sa recomandat un regim alimentar hipocaloric dar nu stiu ce anume am voie sa mananc si ce nu.Medicu de famile mi-a recomandat sa mananc fructe si legume proaspete fara ami spune si ce alt ceva mai am voie sa mananc nu stiu ce dieta sa tin.


Astept un raspuns daca se poate.Va multumesc !
0
09-03-2012, ora 21:28
AGdriana
Nu este medic/terapeut
AGdriana
Consumati fructe in portii nu mai mari de 150 g la o gustare, legume proaspete cat de multe, , paine integrala, salate, peste, carne slaba de pui, lactate degresate, evitati prajelile, folositi putin ulei de masline sau alte uleiuri presate la rece 30ml pe zi, evitati sucurile dulci, indulcitorii artificiali, dulciurile. Nu va imfometati, dati organismului cel puti 150 de carbohidrati pe zi.
Mancati mai multe mese pe zi, in cantitati mai mici si nu mancati cu doua ore inainte de culcare. Beti multe lichide, dar nu la masa, odihniti-va suficient, faceti cel putin 30 de minute de miscare mai intensa in fiecare zi si eliminati cat mai mult stresul. Incercati si 2 3 zile pe saptamana de regim vegetarian. Fiti optimista si nu sariti nicioadata peste micul dejun pentru ca acest lucru creste cu 400% riscul de obezitate.Multa sanatate!
0
13-03-2012, ora 23:55
violetutza
Nu este medic/terapeut
violetutza
Va multumes din suflet pentru raspuns imi este de mare ajutor.
0
15-03-2012, ora 12:12
AGdriana
Nu este medic/terapeut
AGdriana
Ma bucur sa va fie de folos. Chiar daca ati avea si un prediabet, un regim de viata sanatos, echilibrat poate preveni aparitia diabetului. Multa sanatate! A, si nu uitati aerul curat care face ca respiratia celulara sa se faca cat mai bine, lucru esential !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.