diabet tip 1

19-06-2007
ella22
Nu este medic/terapeut
ella22
buna ziua sotul meu are 28 ani si sufera de diabet zaharat tip 1 insulino dependent.L-a depistat ca are diabet acum o luna.As dori sa-mi spuneti daca mai are voie sa faca copii?Parintii lui ambii au diabet zaharat tip 2.astept raspunsul dvs. o zi buna
13 comentarii
0
03-07-2007, ora 00:00
claudiu7ro
Nu este medic/terapeut
claudiu7ro
salut. si eu sun diabetic tip 1 insulinodependent. am fost depistat acum 4 luni cu diabet. nu iti face probleme in ceea ce priveste un viitor copil. pentru a discuta mai multe da un mail-

"A nu face nimic, e primul lucru sprea a face ceva rau"
0
26-10-2007, ora 00:00
ale a
Nu este medic/terapeut
ale a
buna, am si eu diabet de 5 ani, am si eu o intrebare ati auzit de acele aparate ce se introduc sub piele si organismul asi ia insulina cat are nevoie?
0
06-08-2008, ora 00:00
orasan2000
Nu este medic/terapeut
orasan2000
salut, acum un an si vreo 3 luni am fost diagnosticat cu diabet de tip 1., mai exact la varsta de 27 de ani.Am fost foarte traumatizat de vestea socanta a doctorului de specialitate, care fara nici o ezitare m-a dat pe insulina cu actiune intermediara Novomix.Cei care cititi acest mesaj va rog sa-l credeti ca nu am nici un motiv sa mint.Am fost descoperit cu 242 glicemia si mi-a dai 12 UI dimineata si 8 seara.Am incecat un tratament naturist care m-a pus pe picioare in 3 luni si jumate fara insulina.-* In prezenet valorile sunt in limite normale



(*modificat de administrator)
0
23-08-2008, ora 00:00
niculea
Nu este medic/terapeut
niculea
salut, am o fetita de 11ani depistata cu diabet zaharat, tip 1 de 3 ani, face insulina de 3 ori pe zi si cautam tratament naturist de vindecare(daca va ajutacu ceva diabetul nu este mostenit).va multumesc -*


(*modificat de administrator)
0
03-11-2008, ora 18:46
liliana66
Nu este medic/terapeut
liliana66
Dragii mei,
vad ca nu est eprea multa miscare pe acest forum dar daca doriti, va rog sa-mi scrieti pentru ca am adus din America un aparat care ajuta la diabet. In 24 ore scade valorile la valori aproape normale si in scurt timp nu mai este nevoie de insulina. Stiu ca pare incredibil dar chiar asa este. Aparatul este Japonez si de abia de o luna este disponibil si in Europa. Daca vreti sa aflati mai multe, scrieti-mi, va ajut cu mare placere,
-*


(*modificat de administrator)
0
28-01-2009, ora 11:33
lydya
Nu este medic/terapeut
lydya
Salut. Am diabet tip 1 de 5 ani, fac insulina de 4 ori pe zi. In ultimul timp am avut valori foarte crescute a glicemiei si mi sa bagat si pastile de Metffogama cate 3 pe zi pe langa insulina. Intradevar a mai scazut glicemia dar ma simt foarte obisita si am o stare de greatasi nu stiu daca sa le mai iau sau nu.pe langa toate am si o greutate mare 96 kg la 160 inaltime.As vrea sa slabesc dar nu pot. Ce ma sfatuiti/ Am 49 de ani.
0
18-02-2011, ora 23:31
telezimex
Nu este medic/terapeut
telezimex
Buna !

Saptamana asta spre disperarea mea tatal meu a fost diagnosticat diabetic, a fost un soc pentru mine din care incet incet revin, ramane in sarcina mea sa-i pregatesc o alimentatie potrivita, in privinta asta am primit o lista destul de lunga, ni sa atras atentia de existenta painii pentru diabetici, mentionez ca locuim in Arad dar n-am idee unde-l pot gasii ? cineva are vre-o idee unde pot gasii paine pentru diabetici ? Multumesc
0
07-04-2011, ora 13:59
voicuelena
Nu este medic/terapeut
voicuelena
Buna ziua, orasan 2000. Am fost internata pe 8 martie pentru o glicemie de 335, am fost diagnosticata cu diabet tip I iar acum sunt pe patru doze de insulina/zi. Te rog sa-mi spui daca tratamentul naturist te-a vindecat de diabet sau doar iti tine organismul in limite normale. Oricum ar fi te rog sa ma ajuti cu mai multe informatii referitoare la acest tratament ( in ce consta, cui te-ai adresat pentru a-l obtine, daca-mi poti comunica un numar de telefon al persoanei care ti-a stabilit acest tratament)
Sunt foarte ingrijorata pentru ca mi s-a comunicat ca odata activat diabetul nu mai poti scapa de el orice ai face.
Iti multumesc anticipat pentru raspuns.
0
08-06-2012, ora 19:51
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Terminati-va cu tampenii-le, nu exista, daca ai Diabet de tip 1 si anume cand pancreasul nu mai da deloc Insulina e rau, glicemia nu coboara fara Insulina orice ai face.
V-a mintit aia de v-au spus de aparetale alea doar sa va ia banii, iar cei ce pledati pentru ele ori nu stiti despre ce e vorba ori si voi vreti sa smecheriti pe altii, ori nu aveti DZ 1 si atunci este altceva, daca pancreasul mai da Insulina se mai poate stimula, se mai poate urca sensibilitatea celulelor la insulina si ar mai iesi ceva.
Nu v-a mai spus si cine ia glucoza din sange in afara de insulina la DZ 1 ?! Ca eu nu stiu ca ar mai fi si altceva.
Singurul organ care nu are nevoie de insulina pentru a folosi glucoza este creierul, restul nici o sansa.
0
28-10-2012, ora 16:22
caena
Nu este medic/terapeut
caena
Orasan2000
Te rog sa-m spui ce tratament naturist ai urmat.Eu beau ceai antidiabet, de 1 saptamana, Am citit ca pestele creste glicemia, este adevarat?Astept raspunsul.Cu mii de multumiri.
CAENA
0
08-03-2013, ora 12:10
Tonik
Nu este medic/terapeut
Tonik
Buna.
Este un produs naturist pe piata (chinezesc) care da rezultate foarte bune in scaderea glicemiei. Se numeste diabetico forte. Poti sa reduci, chiar sa renunti la insulina. E super ca e produs naturist. -
0
25-03-2013, ora 11:36
e_65
Nu este medic/terapeut
e_65
Orasan2000
Te rog sa-mi spui ce tratament naturist ai folosit pentru DIABET I.

multumesc
0
06-05-2014, ora 23:34
gennyfferlois
Nu este medic/terapeut
gennyfferlois
Ma numesc Rodica, am un copil de 5 ani de care sufera de diabet zaharat tip 1. Diabetul l-am descoperit in urma cu un an, am fost la medicul de familie cu copilul, i-am spus ca nu mai are pofta de mancare si imi cerea mereu dulciuri. Medicul mi-a spus ca nu are nimic copilul, sa merg acasa linistita. Dupa cateva luni, copilul se simtea din ce in ce mai rau si am plecat cu el LA urgente. Acolo le-am spus simptomele: cerea intr-una APA, nu mai manca si urina foarte des. Copilul era in coma deja cu glicemia 550 si m-au trimis de urgenta cu el LA Craiova. De atunci ii fac insulina de 4 ori pe zi, va rog sa imi dati informatii despre transplantul de pancreas, unde se poate face si cat m-ar costa operatia. Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Smart Contact Lens – lentilele care monitorizează glicemia
  • Compușii din cafea ce pot preveni apariția diabetului de tip 2
  • Persoanele care suferă de diabet au un risc crescut de a dezvolta infecții stafilococice
  • A fost creat plasturele care să regleze glicemia și insulinemia fără a fi necesare injecțiile
  • Includerea proteinelor din zer în dietă ar putea fi benefică în managementul diabetului zaharat tip 2
  • Paradoxul lactatelor integrale
  • Dieta bogată în grăsimi „înfometează” creierul
  •