Diabet zaharat, Pancreatita, Colica biliara?

13-11-2013
RoxanaD3
Nu este medic/terapeut
RoxanaD3
Persoana de 37 de ani cu greturi varsaturi de 2 zile, sufera de diabet zaharat insulinodependent si colica biliara, dupa mai multe vizite la spitale si nenumarate raduri de analize doctorii nu ne-au dat inca un raspuns clar si nici un tratament pt durerle acute de stomac, starea de greata, vomatul si durerea de spate. Noi credeam ca ar fi vorba de Pancreatita. Dar cum medicii nu zic nimic concret as vrea doar sa stiu daca mai cunoasteti asemenea cazuri si ce ati facut? Putem cumva ameliora durerea din spate, mai exact dreapta jos si durerea de stomac?
4 comentarii
0
13-11-2013, ora 19:26
Dr. Stavar Angelica Nela
Gastroenterologie, Constanta
Dr. Stavar Angelica Nela
Buna seara! Pentru a fi sigura ca aveti pancreatita este nevoie de analize, Amilaza serica si urinara, lipaza serica care este mai specifica si o echografie abdominala.Nu stiu daca am voie sa va prescriu un tratament.
Multa sanatate
0
15-11-2013, ora 16:43
RoxanaD3
Nu este medic/terapeut
RoxanaD3
Am fost la o multime de medici si credeti-am nimeni nu mi-a dat un raspuns, ei trateaza efectul(durerea) nu si cauza durerii.
0
05-02-2016, ora 20:50
1971
Nu este medic/terapeut
1971
Buna seara!Am fost internata in spital in data de 22.01.2016 si in urma investigatiilor am fost diagnosticata cu pancreatita acuta biliara forma usoarara...am urmat tratament cu perfuzii.si am fost externata in 26.01.2016...cu recomandarea de a efectua..un Colangio RMN..ptr evaluarea cailor biliare..medicii mi au spus ca din punctul dumnealor de vedere, 80% cred ca nu ar mai exista calculi..dar pentru linistea mea sufleteasca sa fac RMN ul...Mentionez ca in anul 2014..am fost operata de colecist...Azi am primit rezultatul de la RMN..pe care am sa vi l scriu mai jos si am rugamintea daca se poate sa mi interpretati rezultatul..nu mai am rabdare pana ajung la d nul doctor !Va multumesc anticipat!
REZULTAT RMN:Colecistectomie
Cai biliare intrahepatice de calibru normal
Hepatic comun si coledoc suprapancreatic de 0.7 cm.fara calculi
La nivelul coledocului distal se evidentiaza o imagine lacunara bine delimitata de 0.56 cm-posibil calcul.
Wirsung de calibru normal.
0
24-08-2016, ora 21:55
mandp
Nu este medic/terapeut
mandp
pentru 1971. Buna seara. Va rog sa-mi spuneti care sunt durerile si simptomele pentru pancreatuita acuta ?
Pancreatita acuta se poate face si de la varsta de 40 de ani ? ce investigatii si analize trebuie sa fac pentru a descoperi pancreatita acuta ? va multumesc din inima si astept raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.