Diabetic

26-10-2017
rautaflorica
Nu este medic/terapeut
rautaflorica
Buna ziua, am la gamba dreapta tromboflebita cu inceput de ulcer varicos, am fost de un an la o clinica particulara si mi-a facut o sedinta de sclerozarea safenei si acum de 3 luni m-am lovit mai jos de genunchi cu un bat si de atunci mi s-a facut o rana care s-a inchis si iar m-am lovit si acum nu se inchide, supureaza, si am dureri si chiar tepuse in gamba. Daca se poate sa-mi recomandati un unguent pentru inchiderea ranii, mentionez ca am folosit mai multe unguente pentru varice si cred ca nu trebuia sa ma ung cu ele si pe rana si plus de asta ca sa nu se lipeasca bandajul am pus frunza de aloe cu partea cu gel si mai tare mi-a sapat. Rana nu e asa de mare cam 2cm/2cm dar parca s-a adincit. Va multumesc din suflet!
3 comentarii
0
24-10-2018, ora 18:19
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Diabeticii au circulatia prosta, vasele de sange sunt facute praf, e greu sa vindeci rana.
Trebuie sa opresti diabetul, am scris despre asta in mesajul de mai sus numit: Tratament insulina
Daca poti face rost pune ulei de coconut(cocos) pe rana.
Mananca cat mai multe legume verzi si fa post daca vrei sa nu agravezi cum esti acum.
Daca nu ai access la legume verzi, manaca zilnic varza murata, desarata, cateva Frunze.
0
17-03-2021, ora 20:01
rautaflorica
Nu este medic/terapeut
rautaflorica
Buna ziua, acum am vazut raspunsul pentru care va multumesc dar am intrat iar cu o intrebare si anume ca am folosit unguent Iruxol si rana s-a mai inchis dar pentru ca se umfla piciorul crapa pielea si se fac alte rani mici care prind un pic de coaja care migreaza la spalat. Acum din unele locuri imi curge mult lichid ca apa, nu miroase si nu stiu cum sa opresc sau ce sa fac. Multumesc de intelegere!
0
25-04-2021, ora 16:56
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Florica, nu ai specificat daca ai diabet sau nu, si daca ai, cum e sub control, ce valori ai pe nemancate si la 2 ore dupa o masa, cat e hemoglobina glicozilata si asa mai departe, ca de aici imi dau seama daca are leg cu rana sau nu, rana poate sa nu se inchida fara legatura cu diabetul, daca infectia nu trece, e posibil sa nu se inchida.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.