diabetul si supradoza de insulina

11-02-2011
deboir
Nu este medic/terapeut
deboir
Am o intrebare la care va rog mult sa-mi raspundeti.Bunica a nimerit in spital si acolo i-au scos apa din plamini(punctie), inainte de a o externa i s-a ridicat glucoza si medicii i-au administrat insulina(prima zi 7, apoi6), dupa care bunica a nimerit la pat, nu se poate scula, nu ne recunoaste.Mi s-a spus ca i-a fost administrata o cantitatea prea mare de insulina, spuneti-mi va rog sunt sanse ca ea sa revina la normal, luind in considatie ca are si hepatita C??
3 comentarii
0
13-02-2011, ora 11:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Se stia bolnava de diabet ? Ce glicemie avea inainte de a i se administra insulina ? Insulina primeste pentru prima data ? Apa scoasa prin punctie a fost data la analiza ? Are probleme cu tensiunea arteriala, cu inima ?
0
14-02-2011, ora 10:04
deboir
Nu este medic/terapeut
deboir
da, shtia ca e bolnava de diabet, nu e prima data cind primeste insulina, nu are probleme cu inima, referitor la glicemie nu stiu, stiu doar ca i s-a ridicat mult glicemia si ia pus insulina prea multa pentru ca imediat dupa a doua doza de insulina i-au refuzat picioarele si a început a nu ne cunoaste
0
14-02-2011, ora 17:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Se poate sa fie o reactie hipoglicemica la doza marita de insulina..dar si-a revenit, nu-i asa ? Confuzia, amnezia, dificultatea de a se concentra, durerea de cap etc. sunt simptome ce apar la doze prea mari de insulina...dar aceste manifestari sunt imediat observate de catre personalul medical si se intervine, mai ales daca aceste evenimente au loc intr-un spital. Daca are DZ tratat cu insulina neaparat trebuie sa aveti un aparat de verificat glicemia...aceasta trebuie luata zilnic, notata si trebuie luata legatura cu cabinetul de diabet unde este luata in evidenta si diabetologul ii va fixa dozele zilnice corecte...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.