Diagnostic alopecie androgenetica - tratament incert

09-12-2009
vsle
Nu este medic/terapeut
vsle
Buna ziua.
De ceva timp am o problema cu caderea parului.
Am fost la un medic dermatolog iar diagnosticul pus a fost Alopecia Androgenetica.
Imi cade parul intr-un ritm alert si nu numai de pe cap chiar si de pe piept.
Cauzele spuse de doctor sunt excesul de hormonii la care se adauga si factori secundari stresul alimentatia si somnul
Tratamentul recomandat: Revalid capsule, Ducray Chronostim de zi si noapte cu samponul Amestym
Acum intrebarea mea la dumneavoastra este urmatoarea:
Unii farmacisti si ce am citit pe internet spun ca normal ar fi trebuit si un tratament hormonal la acest diagnostic si ca revalidul capsule nu prea da rezultate.
Sunt zeci de pareri care spun altceva, e adevarat acum ca e posibil ca la 2 persoane cu acelasi diagnostic si acelasi tratament la unul sa dea rezultate iar la celalalt nu conteaza si organismul omului insa as dori o parerea nu as vrea sa cumpar un tratament asa de scump si si fara rezultate.
Am auzit pareri ca in loc de revalid ar fi bines a cumpar niste pastille de la Phytologie - Phyto foarte bune iar ca tratament pentru par Crescina de la LABO insa parerile sunt impartite.
Alte tratamente recomandate au fost niste pastille de la vitabiotics care se numesc tricologic wellman cu KeratoneTM Amino-lignan complex
Acum insa nu stiu ce tratament sa cumpar care ar fi mai bun si mai efficient. As merge sipe pastilele de la revalid sunt bune? Orice sfat este binevenit
Va multumesc
Cu stima,
5 comentarii
0
09-12-2009, ora 20:35
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună seara,

Eu vă recomand sistemul de îngrijire Revivogen; îl cunosc pe dermatologul Alex Khadavi (este singurul dermatolog care a reuşit performanţa să-mi trateze acnee vulgară), cel care a formulat acest produs; este genial, iar produsul dânsului îşi merită toţi banii. Dacă veţi comanda produsul din Sua, veţi putea beneficia de facilitatea de a vă fi returnaţi banii integral (fără taxe de transport) în 90 de zile, dar numai dacă nu înregistraţi efecte pozitive (foarte puţin probabil); dacă îl veţi comanda din România, nu veţi avea parte de această facilitate. Documentaţi-vă cu privire la produs pe motorul de căutare Google.

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică;)
P.S. Nu-i fac reclamă plătită produsului, pur şi simplu relatez adevărul (adevărul demonstrat clinic).

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
15-12-2009, ora 01:24
andi86
Nu este medic/terapeut
andi86
Buna seara
In ultimii ani am avut probleme cu caderea parului si am folosit ca remediu tot felul de solutii, creme si sampoane naturiste sau pe baza de mai stiu eu ce care nu m-au ajutat foarte mult, cel mult mi-au redus caderea.
Intr-un final am apelat la dermatolog care mi-a recomandat sa ma spal cu Alpecin C1 si sa folosesc o solutie pe baza de minoxidil 2%. Am urmat acest tratament dupa care am fost la alt dermatolog care mi-a recomandat sa schimb solutia cu una mai puternica si anume 5%, (hairgrow)
Folosesc acest tratament de aproape un an, in principiu parul nu-mi mai cade dar nici nu mi s-a indesit. De mentionat ca port parul lung de 7 ani, timp in care l-am tuns de multe ori, uneori chiar regulat.

Intrebarile mele sunt:
1. Exista un tratament mai potrivit problemei mele? Sa iau si ceva pastile? As vrea foarte mult sa mi se indeseasca.
2. Weekendu trecut am fost pe munte, unde am depus destul de mult efort. Astazi, cand m-am spalat pe cap mi-a cazut f mult par. mult mai mult decat in ultimele luni. De ce? Are legatura cu efortul? Cu transpiratia? Am avut caciula dar nu mi s-a parut ca m-a ros sau ceva de genu

Astept raspunsurile dvs
0
16-12-2009, ora 07:38
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună dimineaţa,

Andi86, stresul poate accentua căderea părului, dar poate să şi genereze alopecie (în timp). Spune-mi te rog dacă ştii să vorbeşti/scrii (în) engleză???

Toate cele bune!
0
16-12-2009, ora 15:30
andi86
Nu este medic/terapeut
andi86
da, stiu sa vb si sa scriu in engleza

diagnosticul pus de doctorii dermatologi care m-au consultat este alopecie androgenetica, pt care iau tratament
Intrebarea mea era daca se poate imbunatatii tratamentul care-l folosesc.
De asemenea as dorii sa stiu daca un efort fizic mai mare, transpiratie excesiva, putatul caciulii, duc la o caderea parului (weekendul trecut am fost pe munte si acuma imi cade parul mult mai tare decat inainte, adica la prima spalare pe cap mi-a cazut mai mult par decat in ultimele luni adunat). Chestia asta ma sperie tare si as dorii sa stiu daca a avut legatura mersul pe munte si caderea parului.
0
16-12-2009, ora 23:05
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Perfect! Contactează acest dermatolog, te poate ajuta enormmmmmm. Numai bine;)

DR. ALEX KHADAVI M.D. - Medic dermatolog
Advanced Skin and Hair, Inc.
12121 Wilshire Blvd. Suite 1012
Los Angeles, CA 90025, United States of America;
www.clearogen.com
e-mail: alex@clearogen.com (e-mail numai in lb. engleză)
helpdesk@clearogen.com
Tel. (pt cei din SUA si Canada) - 877-30-CLEAR or 877-302-5327
(pt. cei din America de Sud, Australia,
Oceania, Europa, Asia si Africa) - +1310-442-9700

P.S. Rog administratorul să nu şteargă datele de contact, mulţumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: