Diagnostic: colagenoza cu tablou histopatologic mixt

14-02-2008
olivia-marina
Nu este medic/terapeut
olivia-marina
Mama mea, in varsta de 58 ani a fost diagnosticata cu "colagenoza cu tablou histopatologic mixt"ca urmare a unei biopsii musculare la gamba dreapta si biopsie cutanata.Rezultatul biopsiei musculare suna asa:fragment muscular cu edem marcat interstitial, cu focare de lipomatoza si rare infiltrate inflamatorii.Cel al biopsiei cutanate:epiderm atrofic rectiliniu, hiperkeratozic cu ortokeratoza laxa.Dermul cu fibre colagene ingrosate cu tendinta la dispozitie orizontala, reducerea numerica a anexelor.Vasele mici din plexul superficial cu discret infiltrat inflamator.Anticorpi ANA totali au iesit negativ, dar anticorpii ANA ds DNA(anticorpi anti ADN dublu spiralat) au o valoare de 29, 7.Aceste analize i-au fost recomandate deoarece nu poate urca scarile decat cu mare greutate si cu ajutor(poate merge, poate cobori scari).Mentionez faptul ca ea a suferit ibncepand cu luna august 2007 o anorexie depresiva, in urma careia a slabit foarte tare, ajungand la un moment dat sa nu poata manca si bea nimic(acest lucru a durat pana in ianuarie 2008, cand in urma psihoterapiei si a unui tratament medicamerntos i-a revenit pofta de mancare.Dar imediat dupa asta a fost diagnosticata cu colagenoza si ni s-a recomandat o vizita la Bucuresti deoarece este o boala nu prea bine cunoscuta.(noi suntem din Iasi).As dori sa aflu parerea domnului doctor care a mai raspuns la o intrebare de genul acesta(markus parca se numeste) si as dori sa cumpar si cartea pe care a scris-o dumnealui (Actualitatea in colagenoze, ?).Va multumec mult.
7 comentarii
0
08-04-2008, ora 00:00
buhaianu violeta
Nu este medic/terapeut
buhaianu violeta
unde vi s-a recomandat sa mergeti la bucuresti? la ce spital sau la ce medic?
si eu ma plimb cu sotul meu la spitalele din iasi si nu se stie sigur ce are
se banuieste ca are vasculita sau colagenoza
acum asteptam rezultatele de la biopsie
i s-au atrofiat muschii de la picioare
nu se poate deplasa decit pe distante mici si numai cu cadrul
este internat la neurologie recuperatorie
0
11-04-2008, ora 00:00
olivia-marina
Nu este medic/terapeut
olivia-marina
mi s-a recomandat spitalul Fundeni, dar acum continuam investigatiile la d-na doctor Chiriac (reumatologie) din Iasi.Mama mea se simte din ce in ce mai bine, dar nu urmeaza niciun tratament deocamdata.A facut reflexoterapie si gimnastica medicala.
0
14-04-2008, ora 00:00
buhaianu violeta
Nu este medic/terapeut
buhaianu violeta
ne-a venit rezultatul la biopsie si este polimiozie
si noi am fost la dr mutica la iasi
tot la iasi i s-a descoperit polimiozia si de azi se pare ca va incepe un tratament f costisitor dar nu stim cu ce rezultate
la fundeni va dadeau ei trimitere?si la ce sectie?
0
14-04-2008, ora 00:00
olivia-marina
Nu este medic/terapeut
olivia-marina
trebuia sa mergem la un imunolog.ati facut si alte analize?
0
13-08-2008, ora 00:00
valentina i
Nu este medic/terapeut
valentina i
buna ziua. eu sunt diagnosticata din anul 2005 (de la 37 ani)cu un cumul de boli autoimune - colagenoza si anume vasculita sistemica cu afectare renala, articulara, pulmonara, oculara, neurologica, Sindrop Overlap care contine elemente din lupus si polimiozita, astm bronsic.dupa cum cred ca stiti acestea sunt boli rare, nevindecabile si singurul tratament este pe baza de cortizon si toate derivatele lui.dna dr care ma trateaza pe mine a fost in America in 2006 si au discutat cazul meu si au ajuns la concluzia ca citostaticul ciclofosfamida (endoxan) care se foloseste cu succes pt lupus pt a intra boala in remisiune o perioada mai indelungata, va da rezultate si pt celelalte boli autoimune. asa ca din iunie 2006 fac citostice si alte trat pt afectiunile mele.nu va pierdeti speranta.daca doriti detalii tinem legatura sanatate multa si incredere in puterea domnului. valentina i - constanta
0
17-01-2009, ora 22:41
frezaa
Nu este medic/terapeut
frezaa
SUNT LUCIANA AM 21DE ANI IAR IN 2007 IN IULIE AM FOST INSARCINATA IAR PE PARCURSUL SARCINII AM AVUT NENUMEROASE INFLAMATII ALE ARTICULATIILOR DIN CAP PANA IN PICIOARE, AM CREZUT CA E DIN VINA SARCINII DAR DUPA CE AM NASCUT INFLAMATIILE ARTICULATIILOR SAU INFLAMAT MAI RAU DIN CAP PANA IN PICIOARE INCLUSIV FATA.VA ROG SA MA AJUTATI CU UN SFAT MEDICAL. DEOARECE AM O FETITA DE 9 LUNI SI VREAU SA TRAIESC PT EA VA ROG AJUTATI-MA...0761 677 393
0
17-01-2009, ora 22:45
frezaa
Nu este medic/terapeut
frezaa
AM UITAT SA MENTIONEZ CA SUN DIN CONSTANTA LOCALITATEA EFORIE SUD.SUNT LUCIANA
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: colagenozele

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: