diagnostic ecografic: anexita bilaterala

23-05-2009
ramona_30
Nu este medic/terapeut
ramona_30
am fost la un control ginecologic, am aflat ca am anexita bilaterala, iar la ecograf mi-a iesit: uter de dimensiuni normale cu ecou endometrial liniar, ecogen de 3-4 mm.ovar micropolichistic bilateral.inteleg ca uterul este in regula.ce ma sperie este chestia cu ovarul micropolichistic.din ce am inteles de pe forum-uri ar fi egal cu infertilitatea.. :((.
5 comentarii
0
23-05-2009, ora 21:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ovarul polichistic netratat este cauza de infertilitate.Dar daca mergi la ginecolog cu rezultatul vei primi tratament, nu te ingrijora.
0
23-05-2009, ora 23:32
myry
Nu este medic/terapeut
myry
buna seara, am si eu o intrebare, am facut un eco transvaginal, am uter retrovers L-7, 1;AP-5, 4;T-5, 5;ecostructura neomogena cu un nodul fibromatos intramural de3, 2/2, 5cm;endometru-8, 75mm hiperecogen omogen sau nustiusigurnu inteleg ce scrie;fara lichid in fundul de sac douglas;mentionez ca ultimul ciclu a fost in 05apr iar de pe 08-10 mai usoara sangerare deschisa la culoare;am facut un test de sange pt sarcina si rezultatul este <0, 100;va rog ajutatima sa inteleg aceste rezultate si cat de grave sant.multumesc
0
23-05-2009, ora 23:48
myry
Nu este medic/terapeut
myry
am uitat sa spun ca mai am un test de sange de ridicat luni de dimineatasi ca am incontinuare sintome de sarcina dar nustiu ce sa cred ca ar putea fi, va rog ajutatima.
0
24-05-2009, ora 06:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu esti insarcinata, conform primului test de sarcina facut.Ai sangerari neregulate datorita fibromului uterin care, daca va sangera in continuare si-ti va face probleme este bine de operat.Vei vedea si rezultatul celuilalt test de sarcina si mergi la ginecolog pentru a se decide ce este de facut.Numai bine!
0
24-05-2009, ora 22:35
myry
Nu este medic/terapeut
myry
va multumesc pentru raspuns;legat de cm vreau sa va spun ca eual am la 28 de zile nu am avut probleme cu el din 2003 atunci am avut ceva probleme dar am luat diane 6 luni si sa rezolvat;legat de sarcina nustiu ce sa cred eu am sintomele unei sarcini, am facut si ecograful de care vam spus si mia zis ca ori este prea mic ori e oprit in evolutie deoarece se vedea foarte vag, contact cu sotul am avut intre 21apr si 5 mai acum nustiu astept si rezultatul de maine sa vad ce zice si doamna doctor la care merg ;va multumesc pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne și simptome care necesită un consult ginecologic
  •