diagnostic in urma CT, ptr dr Fluieraru:

30-03-2011
soare alyna
Nu este medic/terapeut
soare alyna
In urma a 4 punctii succestive (4 zile spitalizare la ORL Panduri) ce au scos ff mult puroi au cedat durerile, nasul nu mai curge cu puroi, doar o secretie curata apoasa, am facut o SAF dar nu a fost pre concludenta, asa ca am primit indicatii ca ar fi buna o CT sinusuri paranazale. Azi am mers si am facut CT la Sanador unde, odata cu poza am primit si un raport medical cu urm concluzii:
-discreta deviatie laterala dr a septului nazal
-hipertrofie de cornet nazal inferior stang
-sinus maxilar dr cu continut masiv lichidian in repetatie
-celulele etmoidale dr cu continut lichidian
-sinusurile frontale, celulele etmoidale stangi fara modif patologige
-sinusul maxilar stg si sinusul sfenoidal fara modif patologice
-globii oculari, nervii optici, spatiul retrobulbar cu aspect CT normal
-regiunile otomastoidiene fara modif patologige
Concluzii:-sinuzita maxilara si etmoidala dr + deviatie de sept nazal.
Tin sa precizez ca medicul ORL ce m-a tratat pana acum nu crede necesara o interv chirurgicala asupra septului, insa ramane nerezolvata sinuzita. Cat am stat internata mi s-a administrat zinnacef inj(8 fl la 8 h), secretia a inceput sa dreneze in gat, mi s-a mai dat rinofug si vit A uleioasa, biorinil, tantum verde si bioparox, ptr ca se inflamase si amigdala dr in urma celei de a doua punctii, cand tot gatul l-am avut iritat, nu mai puteam vorbi, toata ziua aceea mi-a fost ff greu sa vorbesc. Acum mai am probleme cu aceasta secretie pe care o simt ca dreneaza in gat, si mirosul urat il simt in nas cat si in gat un gust amar, nasul se mai infunda doar cand fac baie, la temperaturi ff ridicate dar noaptea dorm bine. Nu stiu ce sa mai fac, ORL-istul consid ca am luat destul antibiotic si nu mai mi-a prescris nimic, cand m-a vazut dupa ultim punctie la cateva zile a spus ca infectia se mai vede dar in cantit scazuta. Nu inteleg de ce se tot produce, mai bine zis ce o tot produce? Care sa fie cauza? Eu ma gandesc sa fac o cura de Medocef de 2 gr (dr zice ca-i ff bun), l-am mai folosit ptr alte probleme, dar mai demult, nu este invatat organismul cu el, precum si o cura cu bitter suedez, incerc si ceva naturist.
Dumneavoastra ce parere aveti? Ce ma mai sfatuiti avand acum la dispoz si rezult CT?
Va multumesc si astept rasp. O zi buna!
1 comentarii
0
30-03-2011, ora 19:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cred ca sinuzita NU este rezolvata nici pe departe.
INzadara ti mai facut CT ( bani aruncati) era clar si asa ca un proces vechi cu osteita.. nu se vindeca dupa 4 punctii.
Din experienta stiu ca numai punctii zilnice minim 10.. cu introducerea antibioticului si local in sinus.. poate rezolva intrun fel sinuzita Odontogena.
acum aveti 2 variante
1./ sa faceti tratament cu antibiotic + aerosoli + spalaturi nazale timp de inca 10 zile
si daca nu este rezultat pozitiv sa mergeti la Maxilo_facial pentru tratament chirurgical a sinusului
2. Sa mergeti direct la Maxilo-Facial pentru tratamentul chirurgical a sinusului maxilar fara sa mai incercati tratamentul, care are putine sanse de vindecare )
( am mai scris despre asta in mesajele precedente.. dar nu ati luat in serios ce am scris)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.