Diagnostic necunoscut

25-05-2013
judit.ionescu
Nu este medic/terapeut
judit.ionescu
Buna seara,
Sunt mama unei fete de 21 de ani, studenta, care sambata trecuta a inceput sa-mi spuna ca simte intr-un punct pe bolta palatina, in apropierea incisivilor de parca ar fi ceva rece sau mentolat. Fiind sfarsit de saptamana si semnele atat de ciudate, am lasat lucrurile in expextativa. Pe luni se intindea o amorteala pe zona sinusului facial stang si parea sa se extinda pe suprafata fetei. La sfatul medicului de familie, ne-am prezentat la un consult medical de urgenta si am facut o serie de investigatii: neurologice, CT, ORL, stomatologie, chirurgie maxilo-faciala, psihiatrie (fiind in curs de licenta si a participat in timp de 2 luni la 2-3 sesiuni de comunicari stiintifice si s-a banuit un stres prea mare) radiografie dentara digitala panoramica, analiza de sange. Toate rezultatele arata ca din punct de vedere clinic este sanatoasa tun, dinti sanatosi, fara carii sau puroi vreundeva. Totusi pana la finele investigatiilor (pana joi) amorteala s-a extins pana in varful capului, sub par. In final, joi seara a primit un tratament cu antiinflamator si vitamina B complex(Viplex). Vineri au aparut semne si de sinuzita, cu durere de cap( deasupra sprancenelor). Atunci i s-a recomandat si un tratament cu antibiotic (tetraciclina, ceea ce tolereaza destul de bine organismul ei). In ciuda faptului ca primeste medicatie, se plange in continuare de amorteala mare a fetei, abia reuseste sa manance, fiindca nu simte cand isi musca muschii fetei pe dinauntru decat cand este deja tarziu si pare ca nu se vindeca. Va rog sa ma ajufati cu un raspuns: ce poate fi si cum se poate vindeca?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.