diagnostic otita medie

01-04-2013
ellysgiulia
Nu este medic/terapeut
ellysgiulia
buna ziua, am si eu mare nevoie de un sfat de la domnul doctor Valeriu. astazi am fost la un consult ORL, si mi s-a pus dianosticul de otita medie stanga. am primit tratament cu : Eficef 2/zi (la interval de 12 ore), Ketoprofen SR Terapia 100 mg 2/zi, Rhinocort aqua- 2 pufuri pe zi, si faringosept. Mentionez ca de ieri seara am urechea stanga infundata, nu vrea sa se desfunde deloc. Dna doctor a spus ca timpanul este congestionat. vreau sa mai zic ca eu am o hipoacuzie neurosenzoriala bilaterala, aceasta otita imi poate afecta auzul? mi se va desfunda urechea? sunt foarte speriata, daca raman asa! ce sfat imi puteti recomanda?Tratamentul este bun? astept raspunsul dvs ! va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
02-04-2013, ora 09:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o otita cauta.. cel mai frecvent este din cauza nasului infundat
faci toate tratamentele locale care le gasesti pe forum..
trataezi starea acuta si dupa faci o audiograma
0
05-04-2013, ora 09:15
ellysgiulia
Nu este medic/terapeut
ellysgiulia
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. urechea a inceput sa se desfunde, dar datorita racelii, a inceput sa se infunde si cealalta. nu am ce face, trebuie sa astept sa treaca raceala, sa se desfunde complet nasul, si atunci o sa isi revina si urechile...
0
14-04-2013, ora 08:52
ellysgiulia
Nu este medic/terapeut
ellysgiulia
Buna ziua, domnule doctor. Revin din nou dupa o perioada, in care am asteptat, cu speranta ca va fi din ce in ce mai bine. Acum 9 zile am fost la control la ORL, si mi-a zis ca timpanul arata mult mai bine, nu mai sunt probleme, si sa urmez in continuare tratamen tul pe care m-il daduse. la Dar au trecut 2 saptamani si, tot nu ma simt bine, urechile sunt tot infundate, adica se desfunda zilnic, prin presiune (adica pun mana la nas si suflu, pe urma inghit in sec sa se desfunde urechile). Ideea e ca se desfunda, dar dupa 5-10 min se infunda din nou, si trebuie sa repet iar procedeul. Mentionez ca nasul curge in fiecare zi, se mai infunda, dar nu il las sa stea infundat, folosesc, in continuare Bixtonim xylo de 2-3 ori pe zi. Seara am observat ca se infunda, dar se desfunda mult mai greu, si cand inghit in sec, nu se mai aude pocnetul care ma ajuta sa desfunde urechile, si in fiecare dimineatza ma trezesc cu urechile infundate.. mentionez ca de 2-3 zile, am o durere pe articulatia temporo maxilara dreapta, de o saptamana am pus o lucrare dentara pe partea stanga, dar este bine calibrata, nu deranjeaza in masticatie.Oare aceasta problema cu articulatia imi poate crea probleme cu auzul? Nu stiu ce sa mai fac, sunt chiar disperata si deprimata :(, nu mi s-a mai intamplat asa, la nici o raceala, ce poate fi acum?Pe deasupra mai am si o tuse, cu expectoratie, am luat acteva zile Erdomed, acum iau sirop de tuse bioflu... Iau in continuare paracetamol sinus, echinaceea, tinctura de propolis, seara pun saculet cu sare pe ambele urechi...
Vreau sa va mai spun ca in 2003 am fost operata de deviatie de sept, la vremea aceea eram dependenta de picaturi de nas, dupa acea operatie mi-am revenit. Foloseam picaturi nazale doar cand raceam, altfel, nu mai aveam nevoie.Mi se pusese diagnosticul de rinita, dar niciodata nu mi-a facut probleme, pana acum, nu stiu ce sa mai fac !! Va rog ajutati-ma cu un sfat !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: