Diagnostic prezumtiv: Tumora cu evolutie imprevizibila si necunoscuta colon

07-03-2014
raducu1987
Nu este medic/terapeut
raducu1987
Buna imi puteti spune va rog frumos ce reprezinta acest diagnostic si daca este foarte grav si cum se poate vindeca, este vorba de mama mea care are o varsta de 65 de ani Va rog
3 comentarii
0
07-03-2014, ora 17:05
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
De obicei medicul care va indrumat sa faceti o investigatie trebuie sa citeasca si rezultatul ei. Eu sunt pacient cu cancer de colon printre altele si acum dupa trei luni de tratament tumora a regresat de la 3, 7 / 3, 7 cm la 3 / 1, 17cm si nu se mai regaseste nici invazia din jurul tumorii, dar ca un tratament sa fie eficient conteaza foarte mult si pacientul, eu tin legatura cu mai multi pacienti mai mari ca mine si nici unul nu a avut rezultate atat de bune intr-un timp asa de scurt.
0
09-03-2014, ora 00:52
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In acest caz sunt sigur ca ati fost intr-un serviciu de gastroenterologie unde s-a facut o colonoscopie si s-a luat o biopsie. Medicii de acolo sunt cei care va pot da cea mai buna solutie terapeutica. Daca s-a recomandat interventia chirurgicala va rog sa nu o amanati deoarece fiecare zi poate conta. Dupa aceea va trebui sa urmati conduita terapeutica ce vi se va recomanda. In paralel se poate ajuta si cu un tratament din medicina integrativa menit sa fortifice organismul si sa-l ajute sa lupte cu boala. Cu stima si respect :

dr Petre Muresan
0
08-06-2014, ora 12:35
ursa
Nu este medic/terapeut
ursa
Buna ziua.Am o nedumerire în legătură cu un petscan pe care l-am făcut din cauza unui cavernom orbitar fără confirmare histopatologica.Problema este ca în urma petscanului s-au mai descoperit mai multe zone hipermetabolice la nivelul tubului digestiv cu un suv de 5, 4gastric şi suv 9, 27 colon ascendent.Precizez ca suv etalon al aparatului a fost de 4 iar substanţa administrata a fost pentru o persoana de 70kg chiar dacă eu cântăresc de fapt 46 kg.Am făcut gastroscopie şi colonoscopie cu biopsii dar rezultatele le voi avea peste 2 luni.Ce ma îngrijorează este ca medicii mi-au spus ca petscaul da adesea rezultate fals pozitive pe digestiv şi probabil ca este vorba de un proces inflamator dar la endoscopie nu au găsit nici o leziune macroscopica nici inflamatorie nici tip polip.Mai precizez ca markerii tumorali sunt negativi analizele sangvine indica doar o uşoară creştere eozinifilica pe o perioada de 10 luni şi o carenta de vitamina D pe care am încercat de doua ori sa o corectez cu tratament dar nu am obţinut rezultate în rest :Ca, hemoleucograma, dozarile- hormonale toate sunt în limite normale doar clinic eu nu ma simt bine sunt extrem de obosita, mănânc forţat, fac dispnee la eforturi foarte mici.Va rog dacă puteţi să-mi daţi o opinie pana la obţinerea rezultatelor biopsiilor.Mai adaug ca mai am de asemenea trei fibroadenoame pe sânul drept tot fără confirmare histopatologic a iar cavernomul orbitor este tot pe partea dreapta.Ce ma sfătuiţi sa fac biopsii pe toate neoplaziile sau este posibil sa fie totul fals pozitiv.Suv pentru celelalte neoplazii sunt intre 2, 3 şi 2, 9 la petscan.Va multumesc.Suplimentar sunt femeie şi am 40 de ani înălţime 1, 67m
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: