Diagnostic tumoare

17-03-2015
Mihaela2609
Nu este medic/terapeut
Mihaela2609
Buna seara,

sper sa ma puteti ajuta sa inteleg stadiul bolii tatalui meu.

Are 59 de ani, este fumator de la 25 de ani, de 1 an de zile a tusit si a incercat tot felul de siropuri naturiste, nevrand sa mearga la medic. In luna ianuarie a acestui an a avut o viroza, medicul de familie i-a dat tratament cu antibiotice, apoi l-a trimis la un CT, in urma caruia i s-a descoperit o tumoare gigant la plamanul stang si i-a spus ca plamanul stang nu mai functioneaza si ca plamanul drept a preluat sarcinile (plamanul drept fiind sanatos). In cateva zile starea lui s-a degradat rapid, obosea si avea dureri in partea stanga, dar doamna doctor i-a spus sa ia Algocalmin si nimic in plus. Sunt din Alba Iulia, medicii de aici i-au spus ca nu e de competenta lor si l-au programat la spitalul din Cluj, unde a stat internat din 4 martie pana astazi 17 martie. I s-au facut analize de sange, bronhoscopie (de unde i-au spus ca nu i-au putut preleva nimic, ca nu au ajuns la tumoare) si punctie (de unde i-au luat proba pt biopsie - asteptam rezultatul in 2 saptamani). A slabit mult, inainte sa se interneze ii scadea tensiunea brusc si a cazut de cateva ori, dar era constient, nu a lesinat. La Cluj i-au facut EKG si au spus ca nu are nimic, doar ca are scaderi de tensiune (a avut 9 cu 6). Dupa punctie a primit antibiotic in spital si e mai bine, nu i s-a mai facut rau deocamdata.

Pe fisa de externare sunt mentionate urmatoarele :

Formatiune tumorala LSS T4N2M0 in observatie. Examen histopatologic in lucru.
Bronhopneumopatie obstructiva cronica stadiul II gold in exacerbare infectioasa, cu evolutie favorabila sub tratament.
Anemie secundara hipocroma microcitara
Hipercolesterolemie usoara.
Stare la externare : Ameliorat.

Inteleg ca pana nu avem rezultatul nu se poate pune un diagnostic clar, dar as dori sa stiu cat de grav este ce stim pana acum si in ce masura se poate trata.

Va multumesc mult!
3 comentarii
0
19-03-2015, ora 00:01
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MIHAELA ti-am raspuns si la sectiunea pt cancer, dar daca mai vrei si alte informatii poti da clik pe numele meu si sa i-mi transmiti pe privat o adresa de mail unde sa i-ti trimit informatiile.
0
19-03-2015, ora 15:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
V-am trimis mesaj pe Privat.
Apasati Modificati profilul dv. din caseta verde dreapta sus. Apoi Mesaje.
0
29-05-2015, ora 00:05
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna, Mihaela! si mama are cancer la plaman..daca este o tumora, trebuie luat legatura cu un oncolog cat mai repede pt tratament citostatic, probabil dupa ce se va opera...din ce am vazut intai se opereaza la plamani, apoi urmeaza tratament citostatic..la mama a fost inoperabil si a urmat doar tratament citostatic. Bineinteles aceste lucruri ti le va recomanda un doctor pneumolog/oncolog. Trebuie facute analize cat mai serioase si actionat cat mai repede, pt a evita extinderea bolii si imposibilitatea de a mai opera tumora, asa cum a fost in cazul mamei mele. Va doresc multa sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Probleme de respiratie la copii - primul ajutor
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  •