Diagnosticata cu stafilococ aureu

12-04-2013
mariaceserean
Nu este medic/terapeut
mariaceserean
Buna ziua, ma confrunt de un an cu tuse cu expectoratie dimineata, iritatie in gat, nas infundat.
In urma unui examen de sputa, s-a constatat prezenta stafilococului Aureu, iar la examenul secretiei nazale, s-a identificat stafilococul Epidermidis.In urma efectuarii antibiogramei, s-a constatat ca este sensibil la;azitromicina, cefaclor, cefuroxime, gentamicina si la amoxicilina+acid clavulanic.Pe langa toate astea, sunt diagnosticata cu BRGE.De 5 luni,.mi se administraza tratament cu Lansoprazol 30mg.Am o alimentatie corecta si sanatoasa.Cand incerc sa opresc Lansoprazolul, nu trec doua zile si stomacul nu este bine.Am facut o gastroscopie, si nu am ulcer sau gastrita.Este posibil din cauza stafilococului aureu sa ma simt rau cu stomacul?Ce tratament imi recomandati sa urmez pentru a scapa de aceasta bacterie?Mentionez ca locuiesc in Londra, si vreau sa-mi cumpar tratamentul din Romania.

Va multumesc mult.
4 comentarii
0
12-04-2013, ora 19:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
lucrurile stau...exact invers
greselile in alimentatie duc la probleme gadtrice cu reflux
acidul gastric arde esofagul si mucoasa faringelui / mai cu seama in somn de aici si tusea dimineata/
pe o mucoada faringiana iritata de acid...se lipesc orice microbi si candida si.m.a...
pe forum gasiti un regi alimentar corect in asa probleme si ce tratament local ajuta
0
12-04-2013, ora 20:03
mariaceserean
Nu este medic/terapeut
mariaceserean
Va multumesc mult pentru promptitudine si raspuns, dar as dori sa stiu ce tratament sa urmez ca sa ma scap de stafilococii mentionati mai sus?
0
12-04-2013, ora 20:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe romedic.ro/cmi-orl-dr-flueraru gasiti articol cu consultatii online.
0
12-04-2013, ora 20:10
mariaceserean
Nu este medic/terapeut
mariaceserean
Va multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •