Diane 35 si sarcina

31-01-2012
miv.
Nu este medic/terapeut
miv.
Buzau ziua.
As avea o intrebare... destul de complicata.

Acum cateva zile, eu si iubitul meu am incercat sa avem un contact sexual (eu inca sunt virgina), neprotejat, dar nu s-a putut pentru ca durerea a fost insuportabila.

El nu a ejaculat, dar ma gandesc la lichidul seminal care apare inainte si care contine spermatozoizi...

Ei bine, eu iau diane 35 si dupa cateva cautari pe net, am constatat ca foarte multe persoane spun ca Diane 35 nu are efect anticonceptional, ci doar antiacneic.

In acest caz, ce posibilitate este sa raman gravida ? (Tinand cont de cele spunse mai sus si de faptul ca este posibil acest lucru daca spermatozoizii ajung in regiunea vulvei.)

Va multumesc.
7 comentarii
0
31-01-2012, ora 20:24
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu există nicio oposibilitate să rămâneţi gravidă, deoarece:
-nu există sarcină la virgine.
-Diane 35 este un puternic anticoncepţional.
0
31-01-2012, ora 20:33
miv.
Nu este medic/terapeut
miv.
Multumesc frumos pentru raspuns, Domnule Doctor Dragomir. :)
0
10-02-2012, ora 20:51
Ammelye
Nu este medic/terapeut
Ammelye
Buna seara,

Eu m un nodul pe lobul drept al tiroidei dar si o acnee f urata. Nu am folosit niciun anticonceptional pana acum, dar tot mai vehement imi sunt recomandate. In ce masura imi pot afecta acestea, nodulul si hormonii?

Va multumesc,
0
13-02-2012, ora 08:44
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Asupra tiroidei, nu se cunoaşte ca anticoncepţionalele să dăuneze cu ceva.
Pe de altă parte, efectele adverse ale tratamentului hormonal cu anticoncepţionale, mai ales luate pe perioade mai lungi de timp, sunt frecvente, pot fi severe şi, ocazional, pot pune viaţa în primejdie. Cele mai serioase dintre ele sunt: sterilitatea, creşterea incidenţei şi gravităţii inflamaţiilor pelvine, cancerul de col, de sâni şi digestiv, accidentele tromboembolice, dismetabolismele.
Anticoncepţionalele pot avea bune rezultate în acnee. Dacă vă decideţi pentru anticoncepţionale, Diane 35 este, probabil, varianta de preferat.
0
18-02-2012, ora 14:11
Ammelye
Nu este medic/terapeut
Ammelye
Va multumesc pentru propmtitudinea cu care ati raspuns!
Sper sa fiti in continuare alaturi de noi:).
Un weekend linistit va doresc!
0
05-03-2012, ora 19:32
georcami
Nu este medic/terapeut
georcami
buna seara, ma numesc georgiana si am o intrebare in legatura cu anticonceptionalele diane 35.Eu le iau de un an jumate, ca si contraceptive..ceea ce am inteles ca nu sunt bune deoarece contin multi hormoni???ar trebui sa le schimb??nu am reactii adverse de la ele...nu miam facut analize inainte sa le iau...multumesc
0
05-03-2012, ora 20:12
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din moment ce nu aveţi reacţii adverse şi îşi fac datoria, pentru ce să le schimbaţi ?
Ca regulă generală, tratamentele se schimbă dacă merg prost ; se menţin dacă merg bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sunt însărcinată?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •