diaree bebelus

12-08-2011
alinadarien
Nu este medic/terapeut
alinadarien
buna ziua
am o fetita de 6 luni si 2 saptamani si dupa ce i-am schimbat laptele(de la NAN 1la NAN 2), dupa 2 zile s-a constipat si apoi a facut diaree. medicul mi-a prescris un tratament cu Biseptol (3/4 tableta pisata la 12 ore) printre altele. imi este teama sa il dau deoarece ea nu are febra, nu e deshidrata si a inceput sa aiba scaune mai tarisoare in urma regimului alimentar.
mentinez ca greseala am facut-o eu care am trecut-o pe alt lapte brusc si nu gradat. din nefericire nu mi-a spus nimeni ca trebuia o trecere gradata si nici eu nu am cautat detalii pe net.
intrebare: daca nu are febra si s-a mai reglat cu scaunele( nu a mai facut diaree 25 de ore) sa- i dau biseptolul?

va multumesc
o zi rumoasa
7 comentarii
0
12-08-2011, ora 16:35
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
buna ziua, de retinut:
- orice aliment nou se introduce treptat in alimentatie.
-in afara de lapte ce alimente mai primeste fetita?
-daca nu face febra, daca scaunele s-au legat (are 1-2 scaune/zi), daca nu varsa, daca starea generala este una buna, daca se alimenteaza corespunzator, nu-i administrati biseptolul(inseamna ca nu ete o infectie, ci o greseala de alimentatie)
-aveti grija cum faceti realimentarea cu lapte, se face treptat.
-hidratati fetita, dati-i apa sa bea (apa fiarta si racita)
Multa sanatate si sa va bucurati de bebe.
0
12-08-2011, ora 21:46
alinadarien
Nu este medic/terapeut
alinadarien
mai primeste acum ca si regim piure de morcov fiert si orez fiert, lapte NAN fara lactoza
inainte de diaree era NAN 2, mar sau caisa cu branzica proaspata de vaci si supa de zarzavat in zeama de carne da pui; urma sa-i introduc si carnita
a mai facut azi scaune de 4 ori de dimineata pana acum dar nu diaree ci tarisoare fara apa, un pic mai moi fata de cum erau inainte si da vanturi o data cu scaunul
starea generala e buna, e vesela, se joaca, gangureste nu plange fara motiv si a si dormit ca de obicei
ca febra oscileaza intre 36, 5 si 37, 5
va multumesc pentru raspuns
0
12-08-2011, ora 21:47
alinadarien
Nu este medic/terapeut
alinadarien
am uitata sa va spun ca mananca la fel ca inainte
0
12-08-2011, ora 22:39
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
ma bucur de vestile bune, introduceti carnea dupa restabilirea tranzitului, dar treptat, azi 20 gr., maine 40...testand toleranta.de fapt toate alimentele se introduc treptat.pentru gaze incercati ESPUMISAN.seara buna.
0
14-08-2011, ora 16:01
alinadarien
Nu este medic/terapeut
alinadarien
buna ziua
din nefericire astazi dimineata bebe a meu a facut febra 38, 8 si nu are alte simptome
s-a reglat cu scaunele, azi nu a mai avut decat un scaun dimineata asa cum il avea de obicei
dar de a ce vine febra?
oare ii dau dintii?
ce trebuie sa urmaresc daca ar fi sa-i dea dintii? cum trebuie sa arate gingia?
multumesc
0
14-08-2011, ora 16:29
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
este cam mare febra, puneti supozitor.
are alte simtome ca de exp:tuse, agitatie, refuza alimentatia, harait in piept??
daca ii dau dintii, gingia trebuie sa fie mai imflamata, mai rosie si dureroasa la apasare.
aveti grija cu febra, daca nu scade mergeti la un consult la medicul pediatru.
0
14-08-2011, ora 16:51
alinadarien
Nu este medic/terapeut
alinadarien
nu are alte simptome, este putin agitata, nu refuza mancarea dar a mancat mai putin decat de obicei, e somnoroasa
nu pot sa-mi dau seama de starea gingiilor deoarece cand vreau sa ma uit in gurita ei incepe sa se agite si sa planga; plange chiar si cand incerc sa-i bag usurel degetul in gurita
i-am dat acum nurofen si am in casa novocalmin supozitoare dar nu stiu cat din el
pot sa-i dau biseptol?
multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: