Diaree cronica.

02-07-2014
Damu Daniel
Nu este medic/terapeut
Damu Daniel
Buna ziua, sunt disperat! De ceva timp (2-3 ani) sufar de diaree. Indiferent de regimul alimentar, pot sa nu mananc nimic ca eu tot fac diaree. Uneori am si 10 scaune pe zi. Fac foarte putin, diaree este acida si cu crampe abdominale uneori. Am mers la doctor, am facut fel si fel de analize: Coprocultura, Coproparazitologic totul a iesit perfect. Am facut colonoscopie la Colentina, Bucuresti. Nu am nicio afectiune a colonului, totul a iesit normal. Am facut edoscopie, in urma careia am fost diagnosticat cu reflux gastroesofagian. AM urmat fel si fel de tratamente prescrise de doctori deversi, regimuri alimentare (am cerut si o adoua opinie a unui alt medic), o ameliorare usoara si atat, iar in scurt timp diaree intorcea cu violenta! Din cauza acestor scaune am facut hemoroizi externi, am facut o fistula perianala pe care am reusit sa o operez. Dar de diaree nu am scapat! Pot sa iau antidiareice cu pumnul ca tot degeaba! Nu ma ating de lactate, fasole, mazare, pastai, alcool, toate aste imi fac si mai rau! Nu mai fumez de 3 ani, nu consum cafea, alcool nu mai consum deloc, si totusi sufar de aceasta diaree. Am facut analize medicale, nu am SIDA sau alte tampenii. Nu scad deloc din greutate, asta este ciudat, ma simt vesnic obosit, nu am chef de nimic, sunt apatic, uneori simt un gust salciu in gura, am dureri in capul pieptului, beau cam multa apa din caua ca am o stare de sete destul de permanenta, (dar nu am diabet nici zaharat nici insipid) Beau peste 2 litri de apa pe zi, beau apa si noaptea. Am mers la un medic de familie ce este cam batran si mi-a dat un tratament pentru Gastrita Cronica. (Streptomicina fiole pe care o beam, saprosan, si rifampicina sinrdol) Dupa ce am luat o zi, dimineata urmatoare m-am trezit umflat, am facut o alergie. Am oprit tratamentul, dar vreau sa va zic din ziua aia si inca 2-3 luni dupa, nu am mai avut probleme cu diareea si faceam pentru prima oara dupa mult timp, un scaun normal! Dar acum problemele au revenit, si nu stiu ce sa mai fac! Va rog daca stie cineva ce sa fac sa ma ajute, multumesc!
22 comentarii
0
02-07-2014, ora 20:02
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Daca ati facut atat de multe investigatii si tratamente si nu ati rezolvat problema, cred ca ar fi bine sa va adresati unui medic homeopat.
In ce oras locuiti?
Va recomand sa va interesati de medicii buni de la dumneavoastra si sa apelati la unul.
Cu stima:
dr Petre Muresan
1
02-07-2014, ora 20:20
Damu Daniel
Nu este medic/terapeut
Damu Daniel
Buna ziua, sunt din Slobozia, Ialomita. Am fost si la un astfel de medic ce mi-a dat niste chestii ca bombonelele cip-cip sa le tin sub limba pana se dizolva, dar nu au avut niciun efect! Era o doamna medic ce venea odata pe saptamana, la o clinica privata. Deci nu stiu ce sa zic.Oricum va multumesc de raspunsul acordat. Dar chiar nu pot sa-mi explic cum de un dr care are atatea detalii, analize, etc, nu poate sa de-a de cap unei probleme ca asta!
Cred ca am sa-mi iau carti de medicina si am sa invat toate bolile posibile ale tractului digestiv si am sa-mi pun singur un diagnostic corect! Ma duce catre disperare problema asta, nu mai stiu ce sa fac!
1
03-07-2014, ora 22:51
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Mergeti la un consult la infectioase domnu' Daniel ! Cat mai urgent !

Ca remedii naturale incercati argila si apa de argila conform prospectului, bicarbonat de sodiu de 2 ori cate o lingurita inainte de masa cu 15 minute si ceai din sunatoare, galbenele si rachitan in loc de apa daca puteti !

Sanatate !
0
04-07-2014, ora 00:12
Damu Daniel
Nu este medic/terapeut
Damu Daniel
Am facut toate analizele posibile, nu am nimic, nu microbi, nu virusi, nu bacterii, flora este ok, intenstinele la fel, stomacul la fel. Am incercat si Argila alba, am baut la argila de imi crantaneau dintii.nimic! Am sa reiau toate analizele, ciudat este ca acel tratament la care am facut alergie chiar a dat roade timp de 2-3 luni! Am sa-l iau iar cu riscul de rigoare. Multumesc mult de raspuns!
0
11-07-2014, ora 15:39
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Buna ziua.Va recomand sa faceti o cura de deparazitare.Se pot administra capsulele Vermicin in asociere cu capsulele Biomicin forte.De asemenea este important sa fie luat in calcul factorul psihoemotional, natura psihosomatica a afectiunii.Un consult medical este important pentru tratament si recomandari adecvate.
2
22-07-2014, ora 09:23
gratzi70
Nu este medic/terapeut
gratzi70
Buna ziua, eram cam in aceeasi situatie cu dvs., diaree in fiecare saptamana din cauze necunoscute de circa 3 ani. Niciodata nu am putut sa-mi dau seama ce alimente imi provoaca aceasta stare. Tratamentele aveau eficienta pe termen scurt. De curand, am facut o urticarie severa si am ajuns la alergologie la sp. Malaxa la un medic foarte bun, care pentru a-mi descoperi cauzele urticariei mi-a dat sa fac si analiza DAO (Diaminooxidaza (DAO) este o enzima produsa in special la nivel intestinal, extrem de importanta in metabolizarea histaminei). Rezultatul a aratat ca am o intoleranta la histamine. Mi-a prescris antihistaminice... luand de 1 luna de zile antihistaminicele am observat ca pot sa mananc orice si nu am diaree. Cercetand pe net am vazut ca unul dintre simptome ale intolerantei la histamine este diaree, oboseala, dureri de cap. Eu cred ca in sfarsit am gasit cauza.
Sper va ajuta aceasta postare.
1
22-07-2014, ora 18:34
Damu Daniel
Nu este medic/terapeut
Damu Daniel
Buna ziua, m-ati pus serios pe ganduri.Cand spuneti urticarie va referiti la mancarimi pe corp? Pentru ca de o luna ma confrunt cu niste mancarimi devastatoare in zona anala, perianala, uneori testicule. Alte ori am mancarimi pe tot corpul iar la incheietura maini stangi mi-a aparut niste bubite mici ce ma mananca, nu se observa usor daca daca privesti atent se vad. in ce consta acest test (analiza) DAO? Se face la sange? Am stari de oboseala severa fara un motiv anume, durerile de cap le am foarte des si mai ales daca nu mananc.
(de frica diareei uneori prefer sa nu mananc nimic). Am stari de nervozitate, agitatie, insomnii (mai ales acum de cand cu mancarimile)Sete excesiva, dorm cu sticla de apa langa cap. Am observat ca diareea devine foarte violenta atunci cand: Mananc fasole, mazare, varza, sau lactate si mai grav daca beau bere, alcool. Dar chiar daca nu consum astea ia tot apare, asa din senin. La mine in Slobozia avem, cred, ce-i mai idioti si cretini doctori. Cat de aerologie, proctologie, nu avem asa ceva! Eu am mers la Bucuresti pentru tratare, analize, etc. Dar de diaree nu m-a scapat nimeni, problema e ca am luat toate medicamentele din casa si le-am aruncat! M-am saturat si plictisit sa le iau fara rost! Acum mai nou am dat o droaie de bani pe tot felul de unguente, creme, etc sa scap de manarimea ce m-a dus la epuizare. Am aruncat tot! :) Na...credeti-ma, m-a disperat si diareea si mai nou mancarimea din zona perianala. Pff..multumesc mult de raspuns.
0
22-07-2014, ora 21:06
Damu Daniel
Nu este medic/terapeut
Damu Daniel
Cum se numesc pastilele pe cere le luati dv ?
0
01-08-2014, ora 20:00
Dana Chirosca
Nu este medic/terapeut
Dana Chirosca
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un tratament care sa diminueze/stopeze diareea cronica aparuta ca urmare a radioterapiei.Este vorba de mama in varsta de 74 ani, este in ultima saptamana (a cincea) de tratament cu radioterapie.
Va multumesc frumos pentru eventuale raspunsuri
0
03-08-2014, ora 13:54
mariaGEO
Nu este medic/terapeut
mariaGEO
Doamna Dana Chirosca, diareea e posibil sa fie din cauza radioterapiei. Face si chimioterapie? Sunt reactii adverse. Poate ar trebui intrerupta, consultati-va cu medicii. Sau o are dinainte de a incepe radioterapia?!
1
25-09-2014, ora 20:09
Damu Daniel
Nu este medic/terapeut
Damu Daniel
Vreau sa multumesc gratzi70, am luni bune de cand sunt complet vindecat, asta dupa ani de chin! Acum pot sa mananc aproape orice, am un scaun pe zi, normal! Si asta numai dupa ce am folosit banala Ranitidina, care este un antihismatic cemi-a adus linistea! Deci un banal si ieftin tratament m-a vindecat complet! MULTUMESC!
1
05-03-2018, ora 23:16
Dbf1988
Nu este medic/terapeut
Dbf1988
Salut!! In aceiași situație ma aflu și eu, am putea discuta in privat?
0
27-03-2018, ora 14:10
Flory777
Nu este medic/terapeut
Flory777
Si eu de un an am diaree di gastrita, nu mananc rosii numananc dulce nu mananc muraturi nu rece nu cafea, decat pilaf si fierturi si pastile ercefuryl si tot am diaree bolborosisme
0
27-03-2018, ora 14:11
Flory777
Nu este medic/terapeut
Flory777
Sunt Florentina Serdin pe fb
0
12-09-2018, ora 00:17
Aura89
Nu este medic/terapeut
Aura89
Bună sunt o fata care am probleme cu diareea de 2 ani de zile.. Am fost la toate spitalele din București, mi-am făcut toate analizele am făcut endoscopie și colonscopii dar nu mi-au găsit nimic.Toata lumea ma trimetea către psihiatrie ca ziceau ca toate sunt pe baza de stres.. Într-un final am ajuns și acolo am stat internata și mi-a trecut diareea de la tratamentul de la Psihiatrie. Acum iau tratament în continuare dar am început din nou cu diareea. Ma stric la stomac odată pe săptămână..Va rog mult sa ma ajutați și pe mn Damu Daniel am văzut ca v-ați vindecat!!
0
12-09-2018, ora 09:09
Dbf1988
Nu este medic/terapeut
Dbf1988
Buna... caută ma pe fb dl Demetrescu Bogdan Florin
0
30-09-2018, ora 00:04
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va recomand tuturor sa nu va mai faceti automedicatie, ci sa mergeti la medic pentru consult si investigatiile necesare.

dr Petre Muresan
1
06-01-2020, ora 01:26
emil_m
Nu este medic/terapeut
emil_m
M-am confruntat cu candida si alte probleme intestinale (colon iritabil cu diaree, inflamatie etc) de mai multi ani de zile. Am fost la zeci de consultatii, analize, am incercat zeci de tratamente. Ajunsesem la un moment dat sa nu mai mananc decat orez fiert cu pui
In prezent este ameliorata masiv partea de colon iritabil, diaree, inflamatia intestinala. Cu candida sunt cumva pe linia de plutire cu:
-suplimentul SF722 (acid undecylenic) comandat de pe Amazon
-capsule de usturoi garlic caps (parapharm) luate de la plafar
-evit pe cat pot fainoasele si alimentele cu gluten, ideal ar fi si dulciurile


Garlic caps si SF722 ar trebui incepute incet pentru a vedea cum sunt tolerate de stomac, eventual dupa masa (mai ales garlic caps) pentru a nu provoca iritatii sau ulcer pe mucoasa intestinala. Eu le tolerez relativ bine, SF722 le pot lua si inainte de masa


Mai stiu ca exista in bucuresti un laborator numit Synlab care face niste investigatii specifice pentru flora bacteriana intestinala (cat la suta procentual sunt lactobacilli, bifidobacterium etc versus cat este normal). Pretul analizelor din ce am auzit este mare


Colonul iritabil si diarea la mine se formase inclusiv pe baza de stress, imi era foarte rau ceea ce ma stresa si mai tare.. se formase un cerc vicios.


Pentru partea de inflamatie colon a functionat Salofalk capsule 500 mg


Pentru partea de diaree a functionat partial Chitosan dar mai ales Colestiramina. Aceasta este o rasina care se amesteca cu acizii biliari eliminandu-i astfel din organism inainte sa apuce sa irite colonul. La mine cred ca se generau in exces acesti acizi (de exemplu datorita stresului) si iritau si inflamau colonul. Acest medicament nu se gaseste in Romania; eu l-am luat in doua randuri de pe olx de la persoane diferite; am avut un semn de intrebare ca poate e fals/contrafacut dar in acele doua randuri a fost ok.
Din cate stiu Colestiramine se mai prescrie si la pacientii operati de bila/fiere/colecist. Colecistul este ca un saculet care colecteaza acizii biliari creati de ficat, si ii elibereaza treptat pe masura ce este nevoie de ei. La pacientii care nu mai au fiere, acizii respectivi se varsa direct (fara temporizare) in stomac ulterior colon pe care il irita si inflameaza


Un alt lucru care m-a ajutat pentru diaree a fost probioticul Reflor Forte Copii pliculete (dintre zecile de alte probiotice pe care le-am incercat, in general fara nici un efect). Pentru copii doza recomandata era de un pliculet, dar eu am luat 2 sau chiar 3 pliculete odata (pe zi)
Tot dintre probiotice, pentru cazuri mai usoare de Candida intestinala este util Enterol


O sa mai scriu acest mesaj si pe alte forumuri in caz ca ajuta pe cineva
0
11-01-2020, ora 17:03
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
ANTIBIOTICELE de obicei cauzează diaree asa ca se iau probiotice după ce se administrează si dupa ce încetezi antibioterapia, o perioada.
Durerea din capul pieptului poate fi de la hipertensiune. Poti incerca CLONIDINA, este un antihipertensiv si antidiareic puternic si eficient.
Dacă Nu, sunt anumite pastile, chiar si pentru afecțiuni psihiatrice ca antidepresivele, cum e Tianeptina(coaxil) ce determina constipatie.
0
12-01-2020, ora 18:50
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Vă recomand tuturor să faceți tratamente numai la recomandarea medicului. Nu e bine să ne tratăm după ceea ce auzim la ceilalți.

dr Petre Mureșan
0
23-08-2020, ora 15:51
Denisa Neagoe
Nu este medic/terapeut
Denisa Neagoe
Buna! Cum nu știu să postez o întrebare pe site-ul ăsta, o voi scrie aici în speranța că poate cineva citește și mă ajută. Am inceput de la o constipație cronică. Nici supozitoarele, nimic nu își mai făcea efectul, trebuia să fac clisme. După ce am ales să mănânc mai sănătos, căci înainte nu mâncam deloc sănătos, au început episoadele alternate de constipație cu diaree. Făceam dimineața scaun solid, dar tot moale, și după amiază diaree. Într-o zi, nu știu de ce, am ajuns la urgențe cu glicemia 46, nu știu din ce cauza, dar înainte de acest episod luam mereu ceai de senna ca sa ies, și făceam diaree, aveam scaun de 3-4 ori pe zi. Mi-au făcut analizele, totul bine. M-au ținut 3 zile și mi-au dat drumul acasă. Apoi după alte două săptămâni iar am avut un episod de criza in care simțeam că cad din picioare și am presupun că iar îmi scade glicemia, așa că am luat repede două lingurițe de zahăr și niște ciocolata și mi-am mai revenit, dar tot slăbită mă simțeam. Am fost internată la alt spital unde mi-a zis că am intestin iritabil. La ieșire mi-a recomandat colonhelp, dar mi se face greață de la ea și dacă îl pun in iaurt dulce, nu îl pot lua. Am fost la un test de biorezonanta unde mi s-a găsit diferite deficite in corp, ba vitamine ba nu știu ce, și mi-a dat un tratament. Un probiotic, niste pastile pentru vitamine și încă un tip, dar nu mă ajută la nimic. In prezent, la fel pățesc. Dimineața solid, când iau prânzul fac diaree. Mă simt slăbită după ce fac diaree și mi-e teama sa nu ajung iar cu glicemia prea scăzută. M-am saturat sa mă simt așa. Țin să menționez că colonoscopie nu pot face căci am 17 ani și nu îmi face nimeni, am făcut doar ecografii și o radiografie și au ieșit bune. Am flora distrusă? Sau de la ce poate fi asta? De fiecare dată când mănânc ceva, am bolboroseli la intestine și după fac diaree. M-am saturat până peste cap de medici și analize. Nu mai știu ce să fac sa îmi revin. Îmi puteți da vreun sfat?
0
23-08-2020, ora 17:02
emil_m
Nu este medic/terapeut
emil_m
As vrea sa mai adaug un update la postul meu de mai sus, alte cateva lucruri care mi-au fost de ajutor:

- nu amestec alimentele solide cu lichidele (de exemplu beau apa/lichide cu 30 minute sau mai mult inainte de masa; si de asemenea beau apa/lichide la 1 ora sau mai mult dupa masa). Am inteles ca ajuta acest lucru si la colon iritabil

- ma culc la minim o ora (sau mai mult) dupa ce am mancat

- mesele copioase (cantitate mare de macare la o singura masa) nu ajuta

- am luat si a avut anumite efecte pozitive argila (eu am folosit argila Algo)

@Denisa Neagoe: pentru partea de constipatie nu pot zice nimic, nu m-am confruntat. Pentru diaree, s-a ameliorat masiv cu lucrurile pe care le-am descris aici iar ca suplimente in postul de mai sus. Diareea imi mai revine in situatii de stress, sau cand mananc anumite lucruri care nu imi pica bine (le-am cam invatat care sunt).

Cand situatia este foarte proasta nu mananc decat orez (la cuptor, sau bine fiert), supe de morcov/cartof/orez (doar lichidul), oua fierte foarte tari, pufuleti, pui fiert sau la cuptor (piept de pui, sau pulpe, fara grasime)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar hemoroizii?
  • Diareea bebelușului
  • Dacă stai mult pe toaletă faci hemoroizi?
  • Ce sunt hemoroizii, de ce apar și alte întrebări frecvente despre hemoroizi
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Hemoroizii se pot vindeca spontan (fără tratament)?
  • Sunt cremele pentru hemoroizi eficiente?
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  •