Diaree, dureri abdominale si greata

02-12-2008
ioanazgiia
Nu este medic/terapeut
ioanazgiia
Buna ziua, tatal meu are o problema de sanatate inca de la inceputul anului 2008. A inceput cu dureri de stomac si voma pentru o zi, cam o data pe luna, indiferent de alimentatie. Apoi a aparut si diareea tot mai frecvent in aceste crize, insotita de dureri abdominale. I-a fost descoperita bacteria helicobacterpilori la stomac, si a facut tratament. Nu a mai avut probleme o perioada, dar acum starile de diaree au revenit mai des, si tin cam 3-4 zile. Pe toata aceasta perioada a existat si o scadere in greutate destul de serioasa, in special in ultumele 5 saptamani.
Va rog sa imi spuneti care ar putea fi cauzele si care sunt analizele care trebuie facute. Doctorul de familie a repetat analiza pentru helicobacterpilori si a facut un test microbacteriologic, care au fost ok. Dar atat. Multumesc.
2 comentarii
0
04-12-2008, ora 12:53
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Ar fi bine sa consultati un medic gastroenterolog; tatal dumneavoastra a facut endoscopie digestiva superioara? Ar fi necesare pentru diagnostic si o ecografie abdominala, colonoscopie, investigatii sangvine screening( Hemoleucorama, VSH, TGP, TGO, bilirubina totala, directa, indirecta, colesterol, TGP, TGO, proteine totale, electroforeza proteinelor, uree, creatinina, acid uric, examen sumar urina); in plus, electrolitii( Na, K, Cl), markeri tumorali( CEA, CA19-9, CA 125, alfafetoproteina), eventual examen coproparazitologic si coprocultura, Ac antiHVC, Ag Hbs si alte investigatii recomandate de medicul examinator; numai bine
0
05-05-2012, ora 21:18
sebi88
Nu este medic/terapeut
sebi88
Va rog sa mi da ti si mie un raspuns, In urma cu un an in urma unui efort fizic(carat cu roaba greutati mari in panta)mau luat niste durarei abdominale bruste in partea stanga jos(junghiuri) urmate de diaree, care nici acum nu a trecut.Ma doare in acea zona de multe ori cand merg pe jos prea mult si acum mai nou simt durerea si cand stau pur si simplu). Am fost la 2 doctori ambii mi au dat debridat si mi au zis ca nu e grav si trebuie sa treaca, dar nu a mai trecut. Va rog un raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.