Diaree fara febra, fara voma, cu stare buna a copilului de 3 ani

06-06-2013
andreiserban
Nu este medic/terapeut
andreiserban
Buna ziua,

baietelul nostru are de 36 ore, respectiv de alaltaieri seara diaree. Alaltaieri seara 3 - 4 scaune intre orele 19-22. S-a trezit ieri dimineata cu buna voie dar cu o urma de diaree in pampers. A avut doua scaune diareeice intre orele 7:30 - 8:30 si inca o mica urma de diaree in pampers la ora 9:00. Pana la ora 17:30 nici un scaun. S-a trezit din somnul de dupaamiaza cu o mica urma in pampers urmat de un alt scaun diareeic. Seara intre ora 21 - 23 au urmat 4-5 scaune si pe final doar apa. Astazi de dimineata dupa un somn foarte bun nimic pana la acesta ora, respectiv 10:00.

Stare generala :

Starea generala a copilului este extrem de buna, are energie, mananca, bea apa, bea ceai de menta se joaca si nu da nici cel mai mic semn de boala.

Medicate administrata :

In prima seara deoarece masurasem o temperatura de 37.7 max. la ora 23 i-am administrat preventiv 5ml de nurofen. Ieri doua pliculete de biotics in ceai. Tot ieri seara dupa acele multe scaune 0.25mg furazolidon.
Copilul nu a mai facut temperatura de alaltaieri seara de la acea 37.7 si nu s-a mai administrat nimic pentru febra !

Andrei
3 comentarii
0
06-06-2013, ora 12:57
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Eu v-as sfatui sa ii faceti copilului un examen coproparazitologic pt a sti exact cauza.Si incercati pt combaterea febrei sa folositi paracetamol sub forma de sirop cum ar fi panadolul de ex.Nurofenul contine iburofen, care administrat foarte des poate provoca sangerari stomacale sau sa irite stomacul foarte tare.Nu stiu ce parere au medicii din Romania despre administrarea iburofenului la copii, insa cei de aici de unde sunt eu interzic total acest tratament si prescriu doar produse cu paracetamol.
0
06-06-2013, ora 13:11
andreiserban
Nu este medic/terapeut
andreiserban
este ora 13, a avut primul scaun dupa 13 ore si este mai legat, defapt nu se mai poate numi diaree ci scaun moale. Cum sa continui cu tratamentul ? Nici noi nu suntem incantati de nurofen dar la acesta raspunde el.
0
06-06-2013, ora 18:02
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pentru diaree ati putea folosi si hidrasec 30 mg.Copii de la 30 luni la 9 ani (intre 13-27 kg): prima zi: 30 mg de 4 ori pe zi. Zilele urmatoare: 30 mg de 3 ori pe zi.Datorita prezentei zaharozei, acest medicament este contraindicat in caz de intoleranta la fructoza, sindrom de malabsorbtie a glucozei si galactozei sau deficit de sucraza-izomaltaza.
Trebuie sa tina si un pic de regim, macar timp de cateva zile, sa nu consume prajeli, ciocolata, sucuri acidulate (banuiesc ca la varsta asta nici nu consuma...) si incercati sa ii faceti orez cu putin piept de pui, sa manance mere coapte, banane, grisine, paine prajita etc.si sa consume foarte mult apa, ceai de menta daca se poate neindulcit sau doar cu putina miere.
Insa sfatul meu este totusi sa faceti niste analize ale scaunului, sa nu fie vb de vreo infectie intestinala, pt ca atunci este nevoie de antibiotic special.
Numai bine!
PS: NU sunt medic, doar o mamica! :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: