diaree la bebelusi

08-01-2009
andreea78and
Nu este medic/terapeut
andreea78and
Am o fetita de 4 luni si de 2 zile are diaree, cred eu pt ca e mai apos, de culoare verde inchis.Iese afara la cateva minute dupa ce mananca. Doctorul mi-a spus sa-i dau faina de orez de la nestel. I-am dat dar a continuat sa faca. Ce ma sfatuiti?Multumesc
2 comentarii
0
08-01-2009, ora 23:45
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Este greu de presupus fara alte investigatii ( coprocultura, testul tolerantei la lactoza, gluten etc.) Sper ca ti-a spus sa-i dai faina de orez ca inlocuitor al laptelui si sa nu-i mai dai lapte deloc pana ce culoarea si numarul scaunelor nu vor reveni la normal. Reintroducerea laptelui , dupa revenirea la conditii de normalitate, se face treptat, in cantitate redusa la inceput, si in amestec de completare cu faina de orez.
Oricum, daca nu se rezolva ar trebui cautata cauza tulburarii prin investigatii mai aprofundate !
Multa sanatate micutei si ai grije mare si la igiena !
0
09-01-2009, ora 17:30
andreea78and
Nu este medic/terapeut
andreea78and
Multumesc! Doctorul mi-a spus sa-i prepar hrana astfel: la 180 ml apa pun o masura de milumil1 si 4-5 lingurite de faina orez-asta pt o zi; a 2 a zi pun 2 masuri lapte si 3-4 lingurite faina orez...am procedat asa si nimic nu se schimba. Ma voi duce sa-i fac analizele. Dar nu inteleg:intoleranta la lactoza sau gluten se poate declansa mult mai tarziu? Nu ar fi fost normal sa se fi declansat la incept cand i-am dat lapte formula?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul