dienille sa le iau in continuare sau sa renunt?

25-09-2012
Nectaria
Nu este medic/terapeut
Nectaria
Bunaziua! Sunt la a-doua folie de anticonceptionale dienille (inlocuitorul la jeanine) si am tot felul de reactii... palpitatii si prurit intens noaptea (pe picioare). Ar trebui sa le intrerup sau sa continui pana la sf.foliei (inca o saptamana). Trebuie sa le iau 6 luni pentru tratarea endometriozei. Va multumesc!
5 comentarii
0
25-09-2012, ora 15:38
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Încercaţi să le luaţi până la sfârşitul foliei. Este vorba, probabil, de o reacţie alergică. Pentru endometrioză, un tratament homeopatic ar fi preferabil, atât ca eficienţă de durată, cât şi ca nivel al reacţiilor adverse.
0
26-09-2012, ora 10:02
Nectaria
Nu este medic/terapeut
Nectaria
Multumesc f. mult. Asa o sa fac. M-am gandit demult sa merg la un homeoat dar acum ma duc sigur. In cazul meu chiar a dat rezultate medicina alternativa. Aveam ovarul(am unul singur) nefunctional si nu mai exista sa raman insarcinata. Am luat doua luni propolis, donavital si napraznic si am ramas. Din pacate fara o terapie puternica cu progesteron am pierdut sarcina. Dar conteaza ca am reusit. O zi buna!
0
26-09-2012, ora 15:41
ionela.elissa
Nu este medic/terapeut
ionela.elissa
am si eu o problema azi e a 11 zi de cand iau anticonceptionale rigividon 27+7 si am menstruatie..deja sunt fff ingrijorata nu sa oprit deloc in 11 zile ce pot face?
0
26-09-2012, ora 20:12
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In primele trei luni de tratament, anticonceptionalele dau frecvent sangerari. Este indicata, in acest caz, intreruperea lor? Raspunsul depinde de cantitatea de sange pierduta. Daca riscul anemiei este prezent, se recomanda intreruperea. Daca nu, continuarea pana la sfarsitul foliei, urmata, eventual, de o noua folie, in speranta ca aceasta reactie va disparea (lucru care se intampla adesea). In cazul in care nu se poate estima pierderea de sange, o hemoleucograma e indicata.
Pe viitor, nu mai luati medicamente hormonale fara avizul medicului dv de familie.
0
27-09-2012, ora 08:31
ionela.elissa
Nu este medic/terapeut
ionela.elissa
da cred ca ar fi cazul sa le intrerup azi e a 12 zi si tot mai am menstruatie...multumesc frumos de raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efecte secundare ale contraceptivelor orale combinate
  • Semnele de alarma in administrarea contraceptivelor combinate
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Studiu care atestă efectul nociv al pilulelor anticoncepționale asupra sănătății femeilor
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  •