dieta bazata in mare parte pe proteine

14-03-2013
miriam23
Nu este medic/terapeut
miriam23
buna ziua asi vrea sa va intreb daca parcurgem o dieta bazata in foarte mare parte pe proteine este indicata ?
3 comentarii
0
14-03-2013, ora 17:58
marius_mmm
Nu este medic/terapeut
marius_mmm
este foarte gresit.mai ales daca este vorba de proteinele de origine animala. proteinele in exces "mananca" calciul din oase, iar proteinele de origine animala sunt ingrasamantul pentru dezvoltarea celulelor canceroase. dar ce problema aveti si cine v-a dat acest sfat?
0
15-03-2013, ora 09:06
miriam23
Nu este medic/terapeut
miriam23
o prietena mia recomandat dieta dukan ea zice ca e foarte eficienta eu ma chinui de ani de zile sa slabesc dar subconstientul meu nu ma lasa si renunt foarte usor la o dieta. aceasta prietena mi-a recomandat aceasta dieta dukan care in primele 10 zile trebuie sa consumi numai proteina de origine animala apoi urmatoarele 10-20 de saptamani se alterneaza o zi numai de proteina animala cu o zi de proteina si legume se zice ca da rezultate foarte mari. astept parerea dv intainte de a face acceasta dieta
0
19-03-2013, ora 16:50
marius_mmm
Nu este medic/terapeut
marius_mmm
dieta pt slabit pe baza de proteina functioneaza. problema este ca are si efecte adverse f mari. riscati sa va "cada" rinichii. si degeaba o sa slabiti daca pe viitor nu o sa urmati o alimentatie sanatoasa. sunt multe metode de slabit. care de care mai "criminale". dar ganditi-va ca puteti slabi si apoi sa aveti alte probleme..eu nu v-as recomanda asa ceva. va recomand sa urmati o dieta bazata pe o alimentatie sanatoasa. nu stiu cate kg aveti. oricum grasimea pe care o aveti nu este altceva decat un depozit de energie. aceasta energie trebuie consumata. ca sa slabiti, nu aveti nevoie decat sa consumati mai multa energie decat depuneti.adica daca eu o sa "mananc" 1000kcalorii, trebuie sa consum mai mult. la masa de dimineata se depune ff putin( aprox20 %), la cea de paranz mai mult (40-60%). iar la cea de seara, dupa ora 18, se depune 100%. daca doriti sa va ajut dezinteresat, -
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.