dieta cu probleme

12-08-2011
costinel1982
Nu este medic/terapeut
costinel1982
Salutare, sper ca ma puteti ajuta cu un sfat.Acum 2 saptamani m am apucat de o dieta usoara, bazata pe fructe si legume cat de multe, dar si de alergat, alerg cam 4-5 km seara, pe o suprafata dura, asfalt, nu am avut probleme, chiar era ok, dar de 2 zile ma dor tibiile si articulatiile cand alerg, am scris pe forum la un doctor si mi a recomandat sa renunt la alergat pt ca articulatiile imi suporta greu kg in plus si mai ales efortul, dar vreau sa slabesc mult, ce mi recomandati, se poate slabi fara efort?mentionez ca alergam cam 5- 6 zile pe saptamana seara, sa reduc efortul si distanta ?
7 comentarii
0
12-08-2011, ora 23:36
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Nu se alearga pe asfalt..se alearga pe pista speciala pentru atletism. Bineinteles ca distrugeti articulatiile si coloana, chiar si creierul are de suferit de la acele socuri. Fiecare pas va zdruncina, mai ales ca aveti kg in plus. Exista diete cu care puteti slabi, nu neaparat mult intr-un timp scurt. Nici nu este indicata pierderea greutatii atat de rapid. Puteti sa mergeti doar la pas, putin mai repede, ca atunci cand plecati la magazin stiind ca va inchide in curand.
Mare grija! Sanatate!
0
16-08-2011, ora 20:25
costinel1982
Nu este medic/terapeut
costinel1982
ok.merci mult
0
20-08-2011, ora 22:06
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Cauta pe net

inteapa-te in deget

Esenta problemei este limitarea aportului decarbohidrati, cresterea aportului de grasimi sanatoase,
Poti citi si ce raspunsuri am dat EU aici, incearca sa intelegi fiecare propozitie.

http://forum.romedic.ro/prod/neuroleptice_+_antidepresive_+_insomnii_055810.html
http://forum.romedic.ro/prod/Ce_ne_facem_cu_ANXIETATEA_?_051190.html
0
22-08-2011, ora 17:19
costinel1982
Nu este medic/terapeut
costinel1982
stai un pic ca nu inteleg?ce legatura au problemele articulare sau de dieta cu ce mi ai scris tu??????????????
0
30-08-2011, ora 15:11
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Presupun ca pana la ora asta ai citit articolul de care vorbeam. Iar raportul omega 6 si 3 este ceva peste care nu poti trece, nu ai voie sa ignori. In masura in care acest raport creste, metabolismul devine din ce in ce mai ineficient.

Adica poti consuma si fructe, dar nu trebuie sa predomine, 1-2 /zi sunt ok. Cele mai multe calorii trebuie sa vina din grasimi (unele esentiale, adica pe care nu le poti produce), Cauta dieta low-carb pe net.
0
02-09-2011, ora 19:20
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Cititi blogul Olivia Steer.
Sa auzim de bine!
0
18-09-2011, ora 13:29
costinel1982
Nu este medic/terapeut
costinel1982
va anunt cu bucurie ca la o luna si 3 saptamani de dieta si sport am slabit 10 kg.deci, se poate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Dieta vegetariana