Diferenta dintre ovare micropolichistice si polichistice

05-06-2007
Dorianna
Nu este medic/terapeut
Dorianna
Buna ziua! as vrea sa va intreb care este diferenta intre ovare polichistice si ovare micropolichistice pentru ca am fost diagnosticata cu ovare micropolichistice si imi doresc un copil iar doctorul la care am fost a spus ca nu e nevoie de nici un tratament pt a obtine o sarcina. Mentionez ca am fost in ziua 12 a CM care dureaza 33-35 zile iar in acesta zii endometrul a fost de 4mm iar ovulatia se produce aprox in zilele 22-24 Multumesc
23 comentarii
0
06-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ovarele micropolichistice nu reprezintă o boală, ci o constatare ecografică. Deci, ele nu duc la infertilitate, aşa cum v-a spus doctorul dv.
0
20-03-2009, ora 11:21
valeria21
Nu este medic/terapeut
valeria21
am si eu o intrebare.am fost in ianuarie 2009 la ginecolog si mi sa spus k am ovare micropolichistice.mi-a recomandat sa iau melleva 35, in prima zi de CM, dar nici pana astazi nu mi-a venit, ce sa fac?la ea nu mai vreau sa ma mai duc.ce imi recomandati.
0
23-05-2011, ora 20:26
Adela D.
Nu este medic/terapeut
Adela D.
Buna ziua, acum 4 luni m-am prezentat la medic datorita unor dureri si tulburari de menstruatie... In urma unei echografii transvaginale, am obtinut dignosticul de "boala inflamatorie pevina" si un ovar micropolichistic. Am intrebat cum de am dobadit acel ovar micropolichistic si mi s-a spus ca s-ar puta sa fie in cadrul bolii inflamatorii pelvine si sa mi se remita dupa tratamentul acesteia. Nu am mai revenit la control... Acum imi doresc sa raman insarcinata... Intrebarea mea este: se poate sa se fi tratat acel ovar si in caz ca nu, ce sanse ar fi ca eu sa raman insacinata in conditia in care as avea doar un ovar functional
0
01-07-2011, ora 20:35
is.yonella
Nu este medic/terapeut
is.yonella
buna ziua. am 20 de ani si acum 2 zile am aflat ca am ovare micropolichistice. doctorita nu mi-a zis mai nimic despre ele sincer nu stiu ce sa cred ca am citit mai multe pareri. ce e de facut ca in momentul de fata nu iau nici un tratament nimic ? multumesc
0
18-07-2011, ora 18:48
Cristiana :)
Nu este medic/terapeut
Cristiana :)
buna yonella... azi am fost si eu la control.. si acelasi diagnostic... mie mi-a dat doctorul Duphaston (pentru ca ciclul menstrual imi este foarte dereglat).

Sanatate multa!!! :)
0
18-10-2011, ora 22:28
bogdanvarsator
Nu este medic/terapeut
bogdanvarsator
buna, acum 2 ani jumate am facut o interventie la paroscopie avand ovare micropolichistice, dupa un an am dureri acute, am fost la control si mia dat dufaston si anticonceptionaleYAZ.O perioada durerea ma lasat dar de 3 luni durerea persista, recomandandu -mi dinou operatia.Din ce cauza am dinou aceiasi problema?anticonceptionalele recomandate au un rol bun daca tot la operatie trebuie sa ajung?va multumesc.
0
20-10-2011, ora 07:49
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Tratamentul de primă alegere în ovare micropolichistice este tratamentul homeopatic. Nu operaţia şi în niciun caz anticoncepţionale.
0
21-11-2011, ora 23:02
Cristiana :)
Nu este medic/terapeut
Cristiana :)
imi poate explica si mie cineva, va rog, mai exact ce este si in ce consta tratamentul homeopat ?...
va multumesc frumos.
0
22-11-2011, ora 07:05
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Homeopatia este o metodă de tratament care constă în alegerea şi administrarea unui remediu homeopatic. Pentru o primă orientare, citiţi aici: http://www.doctordragomir.ro/homeopatie.htm
0
16-01-2012, ora 14:43
andreea florina
Nu este medic/terapeut
andreea florina
am ovare micropolichistice si mi-a dat yasmin si am avut hemoragie, apoi am luat marvelon 21 si iar sangerez.nu as mai merge la ea, nu stiu ce sa fac sa mai iau anticonceptionale?
0
18-06-2012, ora 15:38
chocholata
Nu este medic/terapeut
chocholata
buna ziua.eu am fost azi la un control si doctorita mi-a spus ca am ovare micropolichistice..mi-a spus sa urmez 3 tratamente:primul duphaston si cate un ovul pe zi.asta timp de 7 zile dupa care flucovim...si al 3-lea iara duphaston 7 zile...imi poate spune cineva mai exact va rog...din cauza aceasta nu mai poti face copii?ca am citit undeva ca un procent de 75%sanse sa nu faci copii:(((
0
19-02-2013, ora 12:19
dora2013
Nu este medic/terapeut
dora2013
Si eu as avea o intrebare.In 2011 mi s-a spus ca am ovare micropolichistice, si un an am luat anticonceptionale. Cand m-am dus la control mi s-a zis ca au devenit macrofoliculare si ca e bine..eu nu prea inteleg daca acest luru este bine sau nu, si ce inseamna..as vrea sa stiu pentru ca de 5 luni incerc sa raman insarcinata si inca nu am reusit.
0
05-03-2013, ora 09:18
anaariana
Nu este medic/terapeut
anaariana
buna ziua ziua dora ai mai fost la doctor sa vezi ceo mai zis despre ovare micropolichistice ca si eu am asa ceva si am luat tot felul de tratamente dar miau facut mai mult rau decat bn nu stiu ce sa mai fac ca ami doresc un copil enorm de mult sunt disperata de 6 ani incerc si nimic datimi un sfat va rog eu as vrea sa ma operez
0
13-03-2013, ora 00:02
simona20
Nu este medic/terapeut
simona20
In octombrie 2012 am facut pauza de la Diane 35 (luate timp de 6 ani de zile pentru ovare polichistice) la recomandare medicului, sa vedem daca reapar chisturile. Azi am fost la echografie, toate bune si frumoase, ovarele nu prezinta chisturi, doar niste foliculi, la fel si glanda tiroida. Medicul spune totusi ca nu ma poate diagnostica cu boala tiroidiana pentru ca foliculii sunt f mici iar tiroida se prezinta perfect in rest.
Intrebarea care ma macina este: DE CE IMI CADE PARUL??? si vorbesc de o cadere masiva, ieri dupa baie am numarat 350 fire, plus cele din cada grater da, am numarat firele de par cazute pentru ca sunt disperata.
Buna seara,
Anul trecut, cand am mai facut o pauza din Diane, am facut si analizele hormonale iar endocrinologul a zis ca totul e bine.
Si totusi, nu imi poate explica nimeni dc imi cade parul, mi se ingrasa si imi apar si niste cosuri pe scalp.
Poate are cineva idee ce as putea face?
Medicul mi a zis ca pot lua in continuare Diane 35, daca n am de gand sa fac un bebe prea curand. Dar asta ma ajuta doar temporar, cand le las, imi cade iar parul sad
Si inca ceva, oare daca il tund mai scurt ma ajuta cu ceva? il am pana mai jos de umeri, ma gandeam ca poate o tunsoare bob?
Niste vitamine? Chiar sunt disperata, am parul foarte rar de la natura si foarte subtire, chiar nu imi permit sa il pierd.

Ah, m-a impins pacatul ca incep tratament cu Minoxidin 2%.cade si mai rau !!!

Va rog ajutati-ma cu un sfat...
0
29-03-2013, ora 13:14
nobby85
Nu este medic/terapeut
nobby85
SPERMOGRAMA
Buna ziua, am nevoie de ajutorul dvs, mai jos am scris valorile spermogramei sotului meu, inca nu am ajuns sa faca si spermocultura, ne ingrijoreaza celulele epiteliale/leucocitele, intrebarea mea este, Afecteaza spermatozoizii/fertilitatea?
Multumesc mult, astept raspunsul dvs.

VOLUM SPERMA 3.2
ASPECT SPERMA Normal
TIMP DE FLUIDIFICARE SPERMA mai mic 30
pH SPERMA 7.6
NUMAR SPERMATOZOIZI / mL 158.4
SPERMATOZOIZI CU MOBILITATE NORMALA (MOBILITATE A+B) mai mare 80
SPERMATOZOIZI CU MOBILITATE REDUSA/ IMOBILI (MOBILITATE C+D) mai mic 20
SPERMATOZOIZI CU ASPECT NORMAL mai mare 80
SPERMATOZOIZI CU FORME ABERANTE mai mic 20
CELULE EPITELIALE Rare
LEUCOCITE Relativ frecvente
COMENTARII Sperma cu vascozitate normala.
Prezente aglutinari mixte: spermatozoizi/celule.

Am editat mesajul pentru ca nu-mi apar semnele mai mic/mai mare, multumesc
0
01-04-2013, ora 15:13
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
nobby85, prezenta leucocitelor peste o anumita valoare adica peste valoarea normala (care trebuie sa fie scrisa pe buletinul de analiza), indica o infectie. Si normal ca daca nu se trateaza acea infectie pot sa apara complicatii si sa afecteze spermatozoizii.De aceea e bine sa luati masuri acum pana nu se agraveaza problema.
0
01-04-2013, ora 19:25
nobby85
Nu este medic/terapeut
nobby85
MULTUMESC MULT PENTRU RASPUNS.
0
03-04-2013, ora 17:42
Andreea_90
Nu este medic/terapeut
Andreea_90
Cu drag :)
0
14-04-2013, ora 13:08
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Ovarele polichistice pot duce la infertilitate.Conform Naţional Institute of Child Health and Human Disease (NICHD) of the United States National Institutes of Health (NIH) clasificarea se face in:
1) hiperandrogenism si/sau hiperandrogenemie
2)oligo-anovulatie
3)excluderea altor cauze de hiperandrogenemie.
Clasificarea este din 1990.
Conform ASRM/ESHRE Rotterdam Consensus din 2003 sunt necesare 2 din cele 3 pentru diagnostic:
1)oligo si sau anovulatie
2) hiperandrogenism
3)Ovare polichistice
Diagnosticul este susţinut si confirmat de simptome, ecografia endovaginala si laborator (raportul LH/FSH).
Întrucât nu are loc ovulatia in foarte multe cazuri, iar androgenizarea este caracteristica sexului masculin, ovarele polichistice sunt o cauza importantă de infertilitate.
Diferenţa între ovarele micropolichistice si cele polichistice o face ecografia prin masurarea dimensiunii chisturilor, respectiv 12 sau mai mulţi foliculi ce măsoară 2-9 mm diametru sau creşterea volumului ovarian peste 10 cm3.
0
05-11-2013, ora 10:55
antonya27
Nu este medic/terapeut
antonya27
Am fost diagnosticata cu ovare micropolichistice, imi intarziase menstruatia vreo 2luni si ceva, ma ingrasasem mai ales in zona zona abdominala si am fost la medicul ginecolog care in urma unor ecografii si analize hormonale, mi-a recomandat fie 6 luni tratament fie operatie laparoscopica pt a ramane insarcinata cat mai repede.Am facut operatia care nu a fost usoara deoarece am stat internata o sapt in spital, am trecut prin toate procedurile specifice(clisma, perfuzii, sonda urinara, injectii dureroase) si dupa toate acestea auau urmat vizite la ginecolog care mi a prescris tratament cu siofor si duphaston timp de 4 luni apoi am ramas insarcinata si urmeaza sa avem o fetita in dec 2013.

Sunt foarte importante controalele medicale de specialitate mai ales daca aveti ovare micropolich sau polichistice.
0
06-03-2014, ora 14:05
Alice Barbu
Nu este medic/terapeut
Alice Barbu
Buna ziua!
Am si eu o intrebare. Acum o luna de zile am fost diagnostificata cu ovare micropolichistice, in urma unei ecografii intravaginale.
Medicul meu ginecolog mi-a recomandat un tratament cu Carpicon, Magneziu si Gemoderivat din mladite de zmeur. Am inceput sa iau acest tratament si pana acum totul este bine, urmand sa merg din nou la control peste 3 luni.
As dori sa stiu daca acest diagnostic implica faptul ca o sarcina sa apara foarte greu sau deloc. Imi doresc foarte mult un copil si am fost socata cand am aflat de aceasta problema. Mi s-a spus ca, pentru acest diagnostic nu exista o cauza clara, ca e o problema genetica. As dori sa aflu mai multe, daca se poate, pentru ca am citit foarte multe lucruri care m-au speriat.
Va multumesc frumos!
0
14-05-2014, ora 14:39
iulia_iulisca
Nu este medic/terapeut
iulia_iulisca
Buna ziua, am 27 ani si recent am fost dignosticata cu Sindromul Ovarelor Polichistice, va rog sa imi recomandati un medic sau o clinica de incredere deoarece imi doresc foarte mult sa raman insarcinata si nu stiu cat de mult poate afecta acest sindrom organismul. Va multumesc si astept un raspuns!
0
02-09-2014, ora 22:01
Dana808
Nu este medic/terapeut
Dana808
Buna seara,
Am fost la medic in urma cu o saptamana deoarece ne dorim o sarcina si ea intarzie sa apara(3 luni) si d-na doctor mi-a facut o ecografie endovaginala si mi-a gasit ovarul stang micropolichistic.Mi-a dat sa fac o serie de analize printre care DHEAS caruia i-a iesit o valoare foarte mare(642 iar valoarea maxima pt varsta mea este 340)iar analiza pentru testosteron a avut valoarea 0.91(valoarea maxima scria ca e 0.90), rezultatele pentru insulina si glicemia au fost ok.Am fost apoi la dumneaei si mi-a dat tratament cu Dianne35 pentru o perioada de 6 luni.Din cate am inteles de la ea ca ovarul drept a avut ovulatie cu o luna in urma, deci intrebarea mea este daca se mai poate amana tratamentul si mai pot incerca sa raman insarcinata acum, sau am o afectiune grava si trebuie inceput tratamentul?acest ovar micropolichistic poate duce la infertilitate?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul