Diferente Rinita cronica hipertrofica si Rinita cronica vasomotorie

12-08-2011
Narcis D.
Nu este medic/terapeut
Narcis D.
Buna ziua,
am cautat si nu am reusit sa gasesc pe forum acest subiect. Astfel voiam sa va rog daca ne puteti spune care sunt diferentele intre Rinita cronica hipertrofica si Rinita cronica vasomotorie.
Va multumesc.
49 comentarii 12 Înainte ›
0
13-08-2011, ora 15:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
rinita vazomotorie are cornetele marite prin dilatatia vaselor sangvine si odaca cu scimbarea pozitiei capului poate sa se infunde partea de nas care se afla mai jos de cealalta.., tin ede variatia tensiunii arteriala, reactii vegetative s.a.. la tratement reactioneaza pozitiv..si cornetele se retrag
rinita hipertrofica este urmatoarea faza a boliii. cand cornetele se hipertrofiaza iremediabil prin hipertrofia tesutului conjunctiv.. tratamentulajuta pentru 1 -4 ore..si devii dependent de picaturi
se trateaza numai chirurgical.. ( personal prefer radiofrecventa)
0
16-08-2011, ora 15:03
Narcis D.
Nu este medic/terapeut
Narcis D.
Buna ziua,
apreciez raspunsul dvs. Din ceea ce ati spus cred ca ma incadrez in simptomele rinitei vasomotorie, deoarece doar noaptea caile nazale sunt obstructionate. In rest nu am nici o problema. Astfel zilnic seara folosesc spraiuri nazale vasoconstrictoare pentru a putea respira. Am incercat si Avamys si a functionat insa dupa ce am incetat problema a revenit.
Citind pe acest forum mai ales raspunsurile date de dvs. in toate subiectele despre rinita, m-am hotarat sa incerc ideea dvs. si anume tratamentul cu Colargol pentru inceput varianta usoara de doar 1%. Exista contraindicatii la acest medicament sau orice altceva ce ar trebui sa stiu inainte sa incep acest tratament?
Cu respect.
0
16-08-2011, ora 15:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu sunt contraindicatii
mai floseste si aromoterapie cu ulei de eucalipt
0
16-08-2011, ora 15:46
Narcis D.
Nu este medic/terapeut
Narcis D.
Bun, inteleg ca:
1 - incep cu Colargol de 1%, cate 2 picaturi in fiecare nara, la 8 ore in pozitie culcat pe spate, timp de 10 zile?
2 - fiind la 8 ore va trebui sa il fac odata pe zi si la serviciu, este in regula daca nu stau in pozitie culcat pe spate ci doar sa tin capul aplecat pe spate putin, sa zic 1 minut cand pun picaturile?
3 - inteleg ca fac tratament 10 zile apoi pauza 10 zile si repet acest ciclu cat timp nasul se mentine infundat?
4 - despre aromoterapia nu am vazut detalii pe forum cum se poate face si cat?
Va multumesc.
0
16-08-2011, ora 17:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.2.3 corect
4. uleiul volatil se poate mirosi la rece in timpul zilei pe un servetel
se poate inhala seara in ceai fierbinte
se poate pune cateva picaturi pe perna sau in aromocandila in dormitor
0
25-08-2011, ora 12:52
simonasimisimi
Nu este medic/terapeut
simonasimisimi
Am fost diagnosticata cu Rinita Vasomotorie.In se consta? Am primit tratament un Spray nazal - Flixonase.
Am o respiratie urat mirositoare.. sa fie din cauza asta? Va rog mult sa ma lamuriti.
0
25-08-2011, ora 19:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. rinita Vazomotorie.. NU da miros urat
2 sau aveti o sinuziota nedepistata
sau este vorba de un reflux gastric care da miros urat in cavitatea bucala
3 faceti o Radiografie SAF.. si cu rezultatul mergi la ORL
daca nu e sinuzita.. mergi la consult la Gastrologie
0
24-11-2011, ora 13:50
eoliviana
Nu este medic/terapeut
eoliviana
Buna ziua
Ma numesc Oliviana si am probleme cu nasul, adica de ceve vreme(un an) am nasul infundat la modul ca pe zi in picioare pot sa respir e totul ok dar noaptea e infundta o nara si pt a putea sa ma odihnesc bine folosesc olinth faza e ca acum 2 saptamani am racit, m-am tratat de raceala atunci si acum am racit din nou mai rau, am fost la medicul de familie si mi-a prescris cifran, eurespal, flamexil si ideea e ca eu am nasul fff infundat abia mai pot sa respir si imi e rau, am ameteala, dureri de cap si asa mai departe i-am zis deasemenea ca eu am probleme cu nasul si folosesc f mult olinth, am impresia ca tratamentul prescris de ea nu ma ajuta cu nimic si abia dupa ce il termin(dupa 5 zile)daca nu imi trece sa ma duc la ORL, va rog sa imi ziceti are rost sa urmez tratamentul asta sau mai bine ma duc la ORL direct si vad care e treaba?si ce mi-ar trebui sa scap de nasul infundat si de olinth
0
24-11-2011, ora 13:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa scapi de olynth.. trebuie pur si simplu sa.l arunci din casa.. Deja ai devenit dependenta de efectul lui.. dar paradoxul este ca Olynth-ul..iti infund anasul.. fiindca dupa 5 zile de administrare..el face un efect invers.. paralizeaza muschii vaselor sangvine si vasele se dilata.Dupa ce cateva ore face efectul de vazoconstrictie si desfunda nasul..dupa aceia tot din cauza olyntului si se infunda.
Mergi acum la ORL.. faci tratamentul pentru raceala 5-10 ziel
dupa care mergi iarasi la ORL la control si stabiliti o schema de tratament pentru rinita vazomotorie
0
24-11-2011, ora 14:11
eoliviana
Nu este medic/terapeut
eoliviana
Multumesc foarte mult pentru raspunsul prompt deja mi-am facut programare la Orl si o sa vad atunci ce si cum.
0
21-02-2012, ora 09:53
Aurel2012
Nu este medic/terapeut
Aurel2012
Buna ziua
Va rog frumos sa-mi spuneti si mie ce tratament pot sa iau pentru o rinita care se manifesta cu stranuturi dese, crusta alba intr-o nara, oscileaza de la o nara la alta, narile uscate mereu, dureri de cap, ameteli, stare generala foarte proasta, in faza acuta am secretii purulente galbene...
Am incercat cu sinupret drajeuri 3/zi timp de 10zile si protargol picaturi de 3ori/zi timp de 7zile, dar nu prea am simtit mare lucru...
0
21-02-2012, ora 10:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie de facut diferenta intre o rinita alergica si o sinuzita
faceti o radiofgrafie SAF
o trimiteti pe adrsa mea pe hotmail.
orlpascani.ro
0
10-04-2012, ora 22:47
sunnysmile
Nu este medic/terapeut
sunnysmile
Problema mea seamana foarte mult cu descrierea din prima interventie pe care ati avut-o in aceasta pagina. Ma refer la schimbarea pozitiei capului - "functioneaza".

Sufar de rinita alergica si astm. Ambele ma supara intr-o masura egala, insa cu cea de-a doua afectiune o mai rezolv cumva. Insa cu rinita alergica sau ce-o fi nu mai suport. De cele mai multe ori cand sunt in spatii inchise nasul imi e desfundat -nu in totalitate- dar pot sa respir, dar in spatii deschise, sau la frig, n-am idee, nasul mi se infunda complet si doar pe gura mai pot respira. Si in perioada mai calda, cu temperaturi pozitive, am aceleasi probleme

Am luat Pivalone, Biorinil, RhinoCort, dar toate m-au ajutat cateva zile, dupa care nu mai aveau nici un efect.
Am facut si un consult ORL, de unde nu reiesea ca am deviatie de sept. Am facut si o radiografie unde era specificata o obstructie partiala a cailor nazale si ingrosarea mucoaselor. De vreo doua luni fac spalaturi zilnice cu apa salina, care ma ajuta, insa intr-o mica masura. Nu stiu ce sa mai fac.
0
11-04-2012, ora 05:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca deviatia de sept estebmare... trebuievoperat septul.
dacacdeviatia e minora.. puteti veni la pascani sa reducem cornetele in volum si sa va explic ce alimente trebuie sa consumati ca sa nu revina riita alergica
0
11-04-2012, ora 11:23
sunnysmile
Nu este medic/terapeut
sunnysmile
nu, nu am deviatie de sept...
0
20-04-2012, ora 19:39
simonasimisimi
Nu este medic/terapeut
simonasimisimi
In urma unui tomograf la cap, am constatat ca am o deviatie pe partea dreapta. Am rinita alergica. Deviatia de sept poate afecta si altceva?
0
20-04-2012, ora 20:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
absolut toata lumea are un sept putin deviat.. NU exista sept perfect drept
simptomele nazale( nas infundat..s.a simptome..confirmate la ORL.. decid daca acel sept merita operat sau NU
o deviatie de sept depistata la CT.. este doar un diagnostic pus de med.Radiolog.. daca nu gaseste alte explicatii dureilor de cap sau altor motive de ce ati facut acel CT
Cat despre rinita alergica e cu totul alta poveste.. din punctul meu de vedere o rinita alergica este strict legata de o problema gastrica, intestinala, strict legata de un regim alimentar gresit si intoleranta la anumite produse alimentare...
Depinde si cine a pus acet diagnostic de rinita alergica ( med.Alergolog? med ORL? sau med de familie?
simptomele rinitei alergice sunt foarte clare
Stranut, nas infundat si secretii apoase din nas!!!!
daca unul din simptome lipseste deja NU e rinita alergica !!!!!!!!!!!!!!
0
26-05-2012, ora 18:37
ingridspinciu
Nu este medic/terapeut
ingridspinciu
Stimate domn doctor Flueraru Valeriu,

Ma confrunt inca din 20 noiembrie 2011 cu niste stari neplacute. Debutul este reprezentat de o criza de ameteli, stare de greata si un usor tremur interior in cadrul unui sir lung de raceli si dupa o perioada stresanta.
La cateva zile dupa aceasta criza, am fost la medicul ORL-ist si am fost diagnosticata cu sindrom vertiginos (test cu rezultate slabe: batai pe loc cu ochii inchisi mainile pe langa corp, rezultat deplasare fata-stanga). Nu am prezentat dificultati de auz.
Tratamant: betaserc 24 si ginkgo biloba.

Rezultatele au aparut pe moment, dupa doua trei saptamani o usoara stare de rau s-a reinstalat.
Urmatorul ajutor cerut a fost in cadrul Spitalului Elias, unde m-a vazut o domnisoara doctor neurolog in regim de urgenta. Aceasta m-a supus unor teste neurologice de rutina si mi-a spus ca dpdvdr neurologic este in regula, ca poate fi o stare anxioasa ca urmare a unor lungi perioade de stres. Starea mea era destul de afectata, de o senzatie de ameteala, dezechilibru si urechea dreapta sub presiune, nas infundat.

In luna februarie am fost la doamna doctor Safta, in urma unei fibroscopii nazale, dansa a dat urmatorul diagnostic: usoara deviatie de sept, polipi-neurovegetatii, rinofaringita hipertrofica cronica.
Tratament: aerius, biorinil.

Acum, starea generala este imbunatatita insa deseori revine acea senzatie de dezechilibru, de betie, de cap greu.In continuare, dupa mai multe tratamente:
- am o senzatie de plenitudine (de jena, presiune) la nivelul urechii drepte (la nara dreapta mucozitatile sunt mult mai voluminoase, conform rinoscopiei),
- usoara presiune in urechea dreapta si jena (la altitudine se imbunatateste senzatia).
- la miscarea stanga-dreapta, a maxilarului pe orizontala se aude un usor zgomot asemanator zdrobirii unor granule (zahar drobit), doar in urechea dreapta si simt cum se aduna in gat mucozitati.
- la inghirea in sec, urechea se infunda si pacane.
- aud perfect.
Istoric medical: sex F, varsta 28, 1, 65 m, 65 kg, copil 3 ani, 1 cezariana, fumatoare, detin reteta ochelari aprox - 1, 05 miopie dar nu ii port, dieta dezorganizata, stil de viata activ - mediu.

Pentru a putea respira normal folosesc zilnic Vibrocil sau Olith HA.

Astept indrumarile dumneavoastra cu multe multumiri,

Ingrid
0
26-05-2012, ora 22:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. majoritate simptomilor descrise.. trebuie investigate la cardiologie, neurologie si reumatologie
tin de o proasta circulatie cerebrala.. posibil sa tie si de gastrologie daca este o problema la ficat
asa ca investigati coloana cervicala, ecografie Dopler a vaselor cervicale, tensiune a arteriala..s.a
schimbati regimul alimentar drastic si hidratare normala corecta !!!!
2. la miscarea stanga-dreapta, a maxilarului pe orizontala se aude un usor zgomot asemanator zdrobirii unor granule
acestea sunt simptomele unei artroze temporomandibulare... si tin ( cel mai des) de o lucrare dentara proasta care a modificat modul cum musca maxilarul si a produs o subluzatie.. tine de maxilo-facial.. poate da dureri de ureche si acufene.. prin iritatia capsulei acestei articulatii
3 flegmele NU au nicii o atributie cu articulatia.. e vorba de o faringita.. din cauza problemelor gastrice.. cu refluz gastric din cauza alimentatie proaste si necesita renuntarea la citrice, sucuri, mancare acra..s.a ce am mai scris pe forum
4. icaturile vazoconstrictoare care le folositi mai mult de 5-10 zile.. duc ele in sine la o reactie inversa de vazodilatatie locala si infunda ele nasul maui tare dup;a 1-2 ore de administrare
tre sa renuntati la ele si sa rezolvati problema de respiratie prin micsorarea cornetelor cu radiofrecventa
deasemenea folosiorea indelungata a acestor picaturi.. duce la dereglari de circulatie cerebrala.. fiindca se absorb in sange si fac vazoconstrictie a vaselor cerebrale !!!
0
28-05-2012, ora 17:39
ingridspinciu
Nu este medic/terapeut
ingridspinciu
Multumesc frumos domnule doctor pentru raspuns. Dependenta de picaturi o am cu mici intreruperi de ani de zile (aprox 15 ani) initial a fost Bixtonimul, acum mai de curand este Olith-ul. Sper sa pot opera cornetele si sa scap.

Acum, de cateva zile, suflandu-mi nasul se infunda urdrechea dreapta (cea cu probleme) si din cand in cand ies in servetel mici puncte de puroi, galben verzui, in rest nu curge nimic din nas.
Saptamana asta am o extractie de molar 48 si ma voi ocupa serios de toate problemele de sanatate.
Inca o data, multumiri.
0
07-07-2012, ora 23:00
elizuk_1986
Nu este medic/terapeut
elizuk_1986
Buna ziua domnule doctor!
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.De curand am fost diagnosticata cu rinita cronica si mi s-au prescris ca tratament spalaturile nazale cu apa sarata.Problema e ca nu mi s-a spus exact cum se procedeaza si m-am asfixiat cu acea apa sarata si mi-e teama sa incerc sa mai procedez astfel.Cel mai tare ma deranjaza ca am nasul infundat, gatul uscat, urechile infundate, iar pe gat am o mucoasa alba, vascoasa cu care uneori ma innec pentru ca este din abundenta si nu reusesc sa o elimin pe gura.
Cum as putea sa scap de aceste neplaceri?
Va multumesc!
Eliza
0
08-07-2012, ora 02:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Faceti o radiografie saf. Sa stiti sigur daxa e rinita sau sinuzita. Cititi pe forum toate mesajele despre rinita. Acolo gasiti cum se fac tratamentele
0
24-10-2012, ora 11:03
Aurel2012
Nu este medic/terapeut
Aurel2012
Stranut, tusesc si imi curge puroi cu sange pe nas, am facut un exudat nazal dar nu mi-a iesit nimic !!!
Dr.de familie mi-a spus ca s-ar putea sa am sinuzita micotica, mi-a spus ca asta nu iese la antibiograma !
Va rog frumos spuneti-mi ce tratament ar fi mai bun sa iau ptr.ce am eu ?!
0
24-10-2012, ora 11:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o radiografie SAF si un consult ORL
posibil sa fie sinuizita si de la radacina unui dinte de sus.. asa ca si consult stomato
posibil ca tratamentul sa necesite si punctii sinusale sau chear interventii chirurgicale
0
25-10-2012, ora 09:47
Aurel2012
Nu este medic/terapeut
Aurel2012
Asa este, am suferit 4 operatii dentare.
Se fac si punctii pe sinusurile maxilare, daca da, nu sunt periculoase ?
Multumesc anticipat.
0
23-10-2013, ora 19:02
AdinaSerban
Nu este medic/terapeut
AdinaSerban
Buna seara,

va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: baietelul meu de 7 ani a fost diagnosticat cu rinita vasomotorie de catre medicul ORL (simptome- isi trage mereu nasul, desi nu are muci, mereu are nasul infundat cornetele nazale fiind ft marite).
Am primit ca tratament pentru 10 zile:
-Biorinil, cate 2 puf in fiecare nara (dim +seara)
-aerosoli cu dexametazona, vibrocil 10 pic +2ml ser fiziologic)
-aerius - ml seara

Pana in acest moment am urmat tratamentul (7 zile sunt deja) si nu vad nici o imbunatatire (tb sa recunosc ca din cele de mai sus aerius nu i-am dat.
Va rog sa-mi spuneti daca lipsa vindecarii se datoreaza faptului ca nu i-am administrat aerius...sau trebuie sa incercam altceva.

Multumesc mult!
0
23-10-2013, ora 21:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cititi pe forum ce am mai postat la acest subiect
cum se fac inhalatiile si aerosoli
aromoterapie, spalaturi nazale si tratamentul cu colargol
uneori rinita vazomotorie, hipertrofica sau alergica...are legatura cu regimul alimentar si problemele gadtrice sau intestinale...
pentru vintecarea compketa a nasului e nevoie de modificare si in regimul alimentar...
0
11-12-2013, ora 17:32
monicaspanu
Nu este medic/terapeut
monicaspanu
Buna ziua, domnule doctor! Am început sa folosesc colargol, dar ustura foarte tare si mi se înfunda mai rău nasul. Este normal? Va multumesc!
0
11-12-2013, ora 21:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pune cateva zile cate o singura picatura in fiecare parte la 8 ore
0
09-07-2014, ora 17:21
Yully
Nu este medic/terapeut
Yully
Buna ziua,

De peste o luna imi lacrimeaza ochiul drept. Am fost la oftalmologie si am fost trimisa la ORL. La ORL mi s-a spus ca am deviatie de sept pe dreapta si ca am cornetele mari. Plus o rinita vasomotorie.
In urma endoscopiei mi s-a spus ca ce am la nas nu are legatura cu lacrimarea.
Inapoi la oftalmologie - sondaj canal lacrimal. Concluzie: nu este de la ochi pentru ca este permeabil. Doctorul oftalmolog mi-a spus ca probabil am o rinita atrofica care imi apasa pe canalul lacrimal si prin urmare lacrimile nu se scurg cum ar trebui. Mentionez ca la ochiul stang nu am nimic.
De asemenea, mi-a recomandat sa imi pun picaturi cu Bixtonim in nas. Am incercat acest lucru si lacrimarea se opreste pentru cateva ore.
Stiu ca Bixtonimul poate da dependenta de aceea nu mi-am pus picaturi decat cateva zile.
Ce ma sfatuiti?
Adaugă un comentariu / răspuns
49 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.