digestie... am scaun o data la 2-3 zile chiar si 4 cateodata

15-12-2010
elena.david86@gmail.com
Nu este medic/terapeut
elena.david86@gmail.com
buna ziua, am 24 ani si de citiva ani am probleme digestive am scaun o data la 2-3 zile chiar si 4 cateodata, am incercat toate felurile de tratamente:am baut ceai verde(infuzie)am baut fresh de grefe, am inceput chiar sa beau cafea, am luat triferment, transactiv (prescris de doctorul de familie)beau apa 2 litri pe zi, mananc ciorba in fiecare zi, nimic di toate astea nu dau rezultate.problema grava este ca de vreo 3 ani am inceput sa iau in greutate foarte mult ceea ce ma ingrijoreazaam 1.67 si am 70 kg intradevar nu am timp sa fac miscare, ideea este ca ma simt balonata foarte tare, mi sa format un fel de burtica de gravida de 5 luni si uneori cand simt ca imi iese burta dintre coaste si simt o durere sub coaste asa ca si cum mar apasa ceva acolo.Sfatuiti-ma.Multumesc
4 comentarii
0
16-12-2010, ora 00:18
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poate o colonoscopie ar ajuta sa vezi daca nu-s probleme, clar ai un tranzit cu probleme, sa nu mascheze si altceva. Sanatate!
0
16-12-2010, ora 08:32
elena.david86@gmail.com
Nu este medic/terapeut
elena.david86@gmail.com
buna ziua, multumesc pentru raspuns.cineva mi-a recomandat un doctor in gastro-enterologie (sa-mi faca o endoscopie).pentru colonoscopie ce fel de doctor sa caut?
0
16-12-2010, ora 13:24
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Majoritatea gastroenterologilor fac si colonoscopie si endoscopie. Daca mergi la particular, suni si intrebi care dintre ei fac, desi cel mai bine e sa mergi intai la consult si apoi la colonoscopie, iti da si toate detaliile cum sa procedezi.
0
25-07-2022, ora 16:47
Costolas
Nu este medic/terapeut
Costolas
Buna eu am un baietel de 3 ani si el face scaun o data la 3 zile chear si 4 zile am ceaiuri siropuri am si tot nu il ajuta doar daca ii bag supozitoare de glicerina dar si cu aia se chinuie sa faca face scaunul prea tare ce as putea sai dau sa aibe scaun regulat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •