din cauza caderilor de glicemie mi-e frica sa plec de acasa fara mancare la mine

04-12-2008
smarald
Nu este medic/terapeut
smarald
am citit la fiecare ce frica are, de spatii inchise sau deschise, sa nu moara, etc. Eu din cauza caderilor de glicemie mi-e frica sa plec de acasa fara mancare la mine. Sunt atat de speriata incat si daca merg la o nunta imi iau mancare cu mine ptr. cazul in care nu dau mancarea la timp. Orice sfat, VA ROG!
5 comentarii
0
04-12-2008, ora 12:50
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
din ce spui tu, mai bine mergi la un medic sa rezolvi cu caderile astea de glicemie, sa vezi de unde vin, etc.
fricile de care ai citit, au un obiect virtual, nu real: o spaima imaginara.
daca insa la tine exista dovezi ca faci astfel de caderi glicemice, e posibil ca si precautiile tale sa fie indreptatite !

cu toate astea, ma intreb daca nu ai putea umbla mai comod cu un baton compact de ceva dulce la tine, in loc de mancare.(model Snickers, Mars, Twix, Bounty) sau cu bombonele pana afli de unde provine simptomul tau si il rezolvi medical.

Nutritionistii chiar sunt de parere, din cate stiu, ca aceste caderi glicemice se rezolva cel mai bine avand mai multe mese mici la intervale mai dese pe parcursul unei zile.

toate cele bune,
Andrei
0
04-12-2008, ora 13:02
smarald
Nu este medic/terapeut
smarald
am fost la toti medicii din brasov, am facut toate analizele, respect ceea ce mi-a recomandat nutritionistul adica mese mici si dese si am scos zaharul din alimentatie. Degeaba. Tot nutritionistul mi-a recomandat xanaxul. Toate analizele sunt bune, ecografe etc. Ceea ce nu am specificat este ca tatal meu a murit cu 2 luni inainte sa inceapa problemele mele. a fost paralizat timp de 7 ani, si in ultimele luni de viata a suferit foarte mult. e prima oara cand vorbesc despre asta.
0
04-12-2008, ora 19:40
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
si cum stii ca ceea ce ti se intampla tie sunt caderi ale glicemiei ?
e posibil sa fie altceva (de exemplu, o forma de atac de panica) care sa para ca are forma de cadere glicemica.
in acest caz, mai bine decat xanax-ul poate fi ideea de a vizita un psihoterapeut (bun) din Brasov.

(pe de alta parte ma intreb ce fel de nutritionist recomanda xanax ? cum vine asta ?)

E posibil ca manifestarile sa aiba legatura cu tatal tau si cu modul cum ai trait tu (sau ti-ai reprezentat) evenimentele din ultimele luni. Ar fi ok sa explorezi putin asta cu ajutor profesionist.

Toate cele bune,
Andrei
0
05-12-2008, ora 02:40
se_ma_k
Nu este medic/terapeut
se_ma_k
Pentru ca esti din Brasov iti recomand sa mergi la Centrul Terapeutic Ralsante de pe str. Harmanului (vis-a-vis de Peco Rompetrol). Vei primi informatiile de care ai nevoie!
0
14-07-2009, ora 13:58
andreea.mp
Nu este medic/terapeut
andreea.mp
Cine-mi poate recomanda si mie un nutritionist bun, in Brasov!???
astept cu nerabdare un raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul