din greseala am uitat sa iau pastila de luni din blisterul de anticonceptionale...

13-07-2010
dracia
Nu este medic/terapeut
dracia
din greseala am uitat sa incep sa iau pastila de luni din blisterul de anticonceptionale si am luat-o pe cea de azi, adica marti.vreau sa stiu daca mai sunt protejata, daca totusi continui sa iau pastilele corect in continuare?Deci practic voi lua si pastile de luni, , L, , , atunci cand voi ajunge la ziua de luni.Mentionez ca anticonceptionalele se numesc Jeanine.Va rog sa imi dati un sfat, daca am nevoie de protectie suplimentara..!Va multumesc!
5 comentarii
0
13-07-2010, ora 23:42
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, sunteti protejata, deoarece la anticonceptionalele monofazice (asa cum este Jeanine) compozitia pilulelor este aceeasi, marcarea zilei fiind numai ca sa va ajute in cazul in care aveti dubii de tip "oare azi am luat pilula ?"
0
13-07-2010, ora 23:45
dracia
Nu este medic/terapeut
dracia
Va multumesc pentru raspuns!
0
13-07-2010, ora 23:50
tareckdan
Nu este medic/terapeut
tareckdan
buna seara sunt un pensionar si am o pb de vreo 2-3 zile am gura amara toata ziua ce pot sa fac ma puteti ajuta?
0
26-07-2010, ora 15:22
dracia
Nu este medic/terapeut
dracia
Buna ziua!Alta problema a intervenit, de vreo 2-3 zile am observat niste firisoare de sange pe lenjeria intima, puteti sa-mi spuneti ce cauza poate determina aparitia acestora?Mentionez ca pe data de 13.07, v-am cerut sfatul in legatura cu inceperea anticonceptionalelor intr-o zi de marti in loc de luni. Este oare aceasta o cauza a aparitiei acestor firisoare de sange?Nu am alta durere, nici de abdomen, nici stari de greata..Este prea lunga perioada de cand utilizez anticonceptionale( 2 ani jumatate)?ar trebui sa le intrerup?
Va rog dati-mi un sfat!!!
0
19-08-2010, ora 16:03
dracia
Nu este medic/terapeut
dracia
buna ziua!am o intrebare:inainte de a incepe o noua folie de anticonceptionale Jeanine(pastila de LUNI am luat-o MARTI), am avut contact sexual neprotejat, adica in acea pauza de 7 zile, este posibil sa fi ramas insarcinta pentru ca acum, dupa ce am terminat folia de anticoncep. sangerarea a durat vreo 2 zile si f putin sange...?de obicei era putin mai abundenta.Mentionez ca nu am greuturi si nici sanii mariti si durerosi.Va rog, astept un raspuns!!!Va multumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • O metodă contraceptivă pentru bărbați având la bază un hidrogel
  •