din intamplare ca este sau a fost infestat cu sifilis

27-10-2011
gabycris1984@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
gabycris1984@yahoo.com
buna
va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema
imi place mult un baiat cu care as dori sa incep o relatie dar, am aflat din intamplare ca este sau a fost infestat cu sifilis
s-a pricopsit cu sifilis in urma cu vreo 2 ani dar, stiu ca a facut tratament cu moldamine atat el cat si fosta lui partenera
el nu stie ca eu am aflat acest lucru
el este sofer si chiar in urma cu cateva zile si-a facut analizele pt angajare, analize care cred eu, ca au iesit bine tinand cont de faptul ca a fost angajat
intrebarea este : se poate sa fi scapat de boala in urma acelor injectii - mentionez ca nu stiu cat de avansata era boala
am si citit pe net ca, chiar daca ai scapat de sifilis, se poate ca in cativa ani, boala sa reapara chiar daca nu ai mai avut contact cu persoane infestate, adica sa regenereze
daca incep o relatie cu el, se poate sa o contactez si eu?
daca ajungem la o relatie ce implica si casatorie, se poate ca, copiii nostri sa ia boala?
mentionez faptul ca, eu la 27 ani sunt virgina
nu stiu daca este un lucru rau sau bun acest lucru dar, nu am gasit barbatul potrivit pana acum
multumesc mult !!!
4 comentarii
0
27-10-2011, ora 08:24
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Sifilisul este o boală care, cu tratament adecvat, se vindecă. Nu mai revine decât la o nouă infectare. Una dintre "vorbele de duh" ale doctorilor este că "dovada că un sifilis s-a vindecat este un nou şancru" (un nou sifilis). Poate că un rând nou de analize nu ar strica, totuşi: nu vă bazaţi pe "analizele de la angajare", care de multe ori se fac ci pixul, iar alteori nu au legătură cu angajarea (şi nici nu ar trebui să aibă). Un banc spune că un tip de duce la o curvă. "Dragă, eşti cu analizele la zi ?" "Sigur, iubitule, mi le fac periodic". După rendez-vous, tipa spune: "Sunt cu analizele la zi, dar am uitat să-ţi spun că au ieşit proaste".

2. Copiii pot lua boala dacă femeia face sifilis în timpul sarcinii, fenomen cunoscut ca "transmitere verticală".

3. Singura legătură cu virginitatea este aceea că, dacă el are sifilis activ, probabilitatea transmiterii este mai mare (oricum e mare).
0
27-10-2011, ora 19:29
lidiuta86
Nu este medic/terapeut
lidiuta86
buna ziua am si eu nevoie de raspunsul unui medic va rog!sunt insarcinata in 9 saptamani, am fost la un contol in spital(nu la privat)iar medicul mi.a sp ca trebuie sa fac testul papanicolau!am fost la medicul de familie si nu vrea sa imi dea trimitere pt ca spune el nu este bine sa il fac daca sunt insarcinata..sincer am cerut si alte pareri si au fost acceleasi...i.am sp ginecologului ca nu imi da medicul de fam trimitere dar el insista sa il fac.NU stiu ce sa mai cred..trebbuie sau nu ?
0
27-10-2011, ora 20:12
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Medicul de familie nu v.-a dat bilet de trimitere deoarece, la recoltarea pentru Pap, se atinge şi se zgârie puţin colul uterului cu o mică periuţă. Această manevră poate duce la deschiderea colului şi chiar la avort spontan. Se întâmplă rar, dar se întâmplă, am întâlnit cazuri. De aceea, cel mai potrivit este să amnaţi testul pentru după încheierea lehuziei. Testul Pap nu are legătură cu sarcina, el urmăreşte să depisteze în stadii precoce cancerul de col.

Ca regulă generală, dacă există deosebiri între ce vă spune medicul de familie şi ce vă spun ceilalţi medici, alegeţi din două una. fie mergeţi pe mâna medicului de familie, fie, dacă nu aveţi încredere, schimbaţi-l cu unul pe care să îl ascultaţi.
0
23-12-2011, ora 18:16
sorin3
Nu este medic/terapeut
sorin3
Buna ziua, doresc sa va intreb daca analizele efectuate la 4 saptamani dupa contactul sexual cu rezultatele:

V.D.R.L. valoare 0 (negativ)

Anticorpi - Treponema pallidum
TPLA cantitativ - metoda imunoturbidimetrica valoare 6 (unde sub 10 e negativ iar peste 10 e pozitiv)

sunt de natura sa ma linisteasca sau trebuie sa-mi fac griji pentru acea valoare de 6 la TPLA?
Imi fac griji pentru acea valoare 6, nu stiu cum sa o interpretez.
Multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: