dinti imbracati in portelan

26-03-2009
cris i
Nu este medic/terapeut
cris i
buna seara!incep prin a va felicita pentru felul frumos in care raspundeti si ne explicati "dilemele" noastre.Acum aproximativ 2 luni am fost nevoita sa fac o vizita la stomatolog pt ca un molar de minte inferior ma deranja putin la radacina (aveam infectie din cate am inteles) fapt pt care am fost operata pt a mi se extrage(maseaua nu iesise decat foarte putin si de aceea am fost operata).intre timp m-am decis sa imi imbrac cu portelan cei 4 incisivi superiori pt ca sunt destul de urati si plombele au fost schimbate de f multe ori iar domnul doctor mi-a recomandat acelasi lucru.am facut radiografii, mi s-a scos nervul la 2 dintre ei iar la urmatoarea programare mi s-au scos de la alti 2 si s-a descoperit la incisivul frontal superior infectie la radacina.am suferit operatia de rezectie, a durat aproximativ 30 de minute cu tot cu efectul anesteziei, nu m-a durut doar simteam ceea ce facea domnul doctor sau cel putin banuiam ce facea in unele momente.timp de cateva zile am luat antibiotic, nu m-a durut decat putin si m-am umflat si mai putin probabil pt ca am tinut comprese cu apa rece inca de dupa operatie.intrebarea mea este dupa cat timp este permisa pilirea dintilor dupa operatie?amprentarea mi-o face a2a zi.eu l-am intrebat pe domnul chirurg si mi-a spus ca este permis dupa 2 saptamani chiar 3 dar eu am intentia sa insist pt ca sunt nerabdatoare sa scap de acesti dinti urati pe care ii am de 21 de ani si nu stiu daca e bine sau nu sa insist cu toate ca dansii nu mi-au promis ca va fi posibila pilirea lor atat de repede cum as vrea eu..firele au fost scoase luni dupa 9 zile de la interventie iar pe data de 30 sunt programata la un control pt a vedea daca se poate sa ii pileasca pe data de 6.eu sper sa se poata -ar trece 22 de zile de la interventie-.va multumesc!multa sanatate!
13 comentarii
0
27-03-2009, ora 13:32
Dr. Savu Razvan Alexandru
Stomatologie, Pitesti
Dr. Savu Razvan Alexandru
Orice rezectie apicala se face la 3 ani de la realizarea tratamentului endodontic( tratament de canal) corect si care in aceasta perioada a esuat. In acesti 3 ani se monitorizeaza dintele radiografic si clinic. Prima data la 6 luni apoi din ana in an.la tine nu s-a procedat asa ci s-a trecut din start la rezectia apicala, asa cum, gresit indica scoala de stomatologie romaneasca. O rezectie apicala inseamna inlaturarea unei parti din radacina dintelui. Radacina dintelui are scopul de a-l fixa pe acesta in osul mandibular sau maxilar( in cazul tau). Orice lezare a acesteia va duce, in timp, la mobilizarea dintelui si pierderea acestuia mult mai repede, decat in conditii fiziologice.
In ceea ce priveste momentul inceperii slefuirii, doar medicul decide acest lucru, in functie de vindecarea plagii cauzate de interventia chirurgicala. Intreaba totusi daca ti se va realiza o "slefuire cu prag" pentru acei dinti frontali. Este o tehnica care nu ar mai trebui sa lipseasca in secolul 21 din nici unul dintre cabinetele stomatologice de pe teritoriul unei tari membre UE. Este o tehnica care va pastra gingia din jurul dintelui, preparat, sanatoasa si va conferii pacientului estetica dorita( deoarece asa cum am inteles din postul tau, faci asta din considerente pur estetice). Te rog foarte mult sa nu mentionezi aici pe forum numele cabinetului si al medicului unde te tratezi. Nu vreau sa afectez imaginea nimanui. Multa bafta!
0
27-03-2009, ora 18:30
cris i
Nu este medic/terapeut
cris i
multumesc pentru raspuns!sincera sa fiu nu as fi asteptat 3 ani pentru acest tratament stiu caci atunci cand scoti nervul dintele este "un dinte mort" si nici slefuirea nu este f sanatoasa si dupa acest procedeu dintele va mai rezista 10-15 ani dar...lucrul asta nu ma ingrijoreaza nu se stie pana peste 15 ani...nu este doar ceva estetic la incisivii frontali am avut probleme acum 10 ani faceam infectie, nu stiu exact ce era caci eram f mica si nu intelegeam prea bine...stiu doar ca mi s-a scos nervul de la un incisiv si mi s-a facut un tratament pe canal cu o pasta portocalie la culoare:) voi intreba de "slefuire cu prga" iar in priviinta mentionarii cabinetului nu o voi face bineinteles nu pt ca i ar afecta imaginea pt ca sunt niste doctori f buni!referitor la ce voi urma sa fac (imbracarea dintilor) cat timp voi sta cu acea masca inlocuitoare a dintilor?multumesc
0
24-03-2010, ora 14:58
larisa_s
Nu este medic/terapeut
larisa_s
buna ziua, am si eu o intrebare...am avut un dinte de lapte, care mi-a fost scos...acum am o lipsa, mentionez ca este pe maxilarul inferior...un doctor mi-a propus sa fac implant, insa nu stiu..mi s-au prezentat si avantajele si dezavantajele..am posibilitatea sa imi fac si o lucrare..dar am inteles ca pt o lucrare se slefuiesc 2 dinti, unul din fata si unul din spate...dar nu este posibil doar slefuirea unuia?nu vreau sa pierd doi dinti sanatosi pt a-mi acoperi un spatiu...multumesc
0
24-03-2010, ora 15:14
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
De regula trebuie slefuiti doi dinti vecini spatiului edentat, altfel se creeaza in timp efectul de parghie si suprasolicitarea dintelui care sustine lucrarea. Uneori se mai fac exceptii (ex cand lipseste premolarul 1 se poate slefui numai premolarul 2-in functie de rezistenta lui-fara sa se sacrifice caninul sanatos). Pentru a nu slefui nici un dinte vecin, alegeti implantul
0
08-05-2010, ora 19:45
dariaalexa
Nu este medic/terapeut
dariaalexa
Buna ziua!Am si eu o problema:D.doi dinti din fata, dintii principali(partea superioara) sunt "picior peste picior", sunt extrem de strambi, k sa'i intrept ar trebuii sa stau cel putin 10 ani cu aparatul dentar, si la 17 ani, stiu ca este o varsta destul de frageda(probabil:D) as mai avea timp dar credeti'ma m'am saturat de cabinetele stomatologice!As dorii dak se poate slefuii dintele stramb care iese spre exterior si imbracati poate chiar primii patru in portelan.va rog foarte mult, dak este vreun doctor pe acest forum un raspus!multumesc anterior
aici aveti o poza cu dintii..stiu ca nu este ceva placut dar as dorii sa imi spuneti exact ce se poate face, multumesc mult!
http://yfrog.com/2sfotografie1444j
0
10-05-2010, ora 00:09
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
in nici un caz un tratament ortodontic cu un aparat fix nu dureaza 10 ani!!!!! pentru indreptarea incisivilor, ci maxim 1 an si jumatate. nu stiu cine ti-a spus asa ceva. daca un medic sau altcineva. consulta un ortodont, nu e cazul sa pui coroane pe niste dinti perfect sanatosi doar pentru ca sunt strambi.
0
10-05-2010, ora 08:34
Piulitzul
Nu este medic/terapeut
Piulitzul
dariaalexa, cazu tau pare destul de usor de rezolvat pentru un ortodont...fotografia nu este prea clara...dar cel mai bine este sa mergi la un ortodont...iar de saturat de stomatologi...toti suntem saturati de stomatologi...ca nimanui nui pplace sa mearga la stomatologi...dar unii dintre noi chiar avem nevoie :P
0
10-05-2010, ora 21:38
dariaalexa
Nu este medic/terapeut
dariaalexa
mutumesc mult pentru sfaturi!:X
daca vreunul din medicii stomatologi de pe acest forum ar putea sa'mi dea o adresa de cabinet, nu stiu...poate as putea aranja ceva pt imbunatatirea danturii mele:D:X:*
de 10 ani stiu de la o colega de clasa...il are de la 7 ani si nou suntem clasa a 10a:|
0
19-05-2010, ora 16:20
sty
Nu este medic/terapeut
sty
pt. cris i Am o uragaminte la tine. as dori sa te intreb mai multe pe mail. -* daca doresti si tu. multumesc





(*modificat de administrator)
0
25-12-2010, ora 21:18
Dan90
Nu este medic/terapeut
Dan90
Buna ziua!Am si eu o problema cu doi dinti din fata, dintii principali.Cand aveam cam 17 ani am cazut si mi-am rupt foarte putin, oricum cand rad se observa asa putin.As dori sa stiu daca as putea sa-i indrept sa-i polizez sau nu stiu o modalitate ceva sa fac sa fie egali deoarece exista o mica diferenta intre ei si se vede cam urat.Multumesc mult!
0
27-12-2010, ora 23:13
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Pt Dan90- Se poate face pilire, daca nu e mult de pilit sau se poate alungi dintele afectat cu laser. Eu am avut asa ceva si dureaza destui ani pana sa se ingalbeneasca materialul atasat. Sanatate
0
04-01-2011, ora 19:43
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
pt Dan90

Zonele lipsa din dinti se pot reconstitui (plomba) cu material alb de nuanta potrivita.
0
06-01-2011, ora 10:32
cris i
Nu este medic/terapeut
cris i
pentru sty...revin cu informatiile de care aveti nevoie daca va mai pot fi de folos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  •