dinti imbracati in portelan dar cu probleme

19-12-2009
fire
Nu este medic/terapeut
fire
Buna ! Am o problema f mare : in urma cu un an mi-am tratat si imbracat in portelan 20 de dinti. Cei de jos ( adica 3 +cate o extensie in fiecare parte) deja imi fac probleme. Adica se umfla, dor ingrozitor si asa mai departe...cand in partea stanga, cand in dreapta. Din cate stiu toate canalele au fost curatate, tratate, si obturate...nervii nu mai sunt-mi-au fost scosi...nu inteleg de ce totusi mi se intampla aceste lucruri. Ma apuca groaza cand ma gandesc ca am dat atatia bani (vre-o 2500 euro) si tot cu dureri sunt in gura. Nu mai am incredere in nici un medic...ce credeti?CAt de grav ar putea ii?!
19 comentarii
0
19-12-2009, ora 09:03
anca cornea
Nu este medic/terapeut
anca cornea
Si eu an avut dureri la dinti cu lucrarea abia pusa, nervii scosi.
Am luat intern tinctura de Branca ursului si Argila.
Branca ursului este un vasodilatator bland dar si un activator - aduce structurile in vibratie, e ca si cum ai face un usor tratament bioenergetic. Actioneaza sistemic (general), nu numai pe anumite aparate... cum este scris in prospect.
Iar argila neutralizeaza si adsoarbe toxinele, depozitele din vasele sanguine, inclusiv din cele care hranesc nervii, etc, oricum efectul este indepartarea durerii.
(aceasta combinatie merge si la gingii inflamate, dureroase, care nu suporta nici periajul)
0
19-12-2009, ora 11:48
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
nervii au fost scosi...radiografie dupa obturarea canalelor ati mai facut???? ptr ca ceea ce spuneti seamana cu simptomele care apar dupa un tratament de obturare incomplet al canalelor radiculare.
0
19-12-2009, ora 12:41
fire
Nu este medic/terapeut
fire
Buna! si multumesc pentru raspunsuri.Da.Am facut radiografie dupa ce mi-a terminat lucrarea si doctorita mi-a spus ca totul este in regula! CE credeti ca ar trebui sa fac in acest caz? Sau s-ar mai putea face ceva fara sa distrug toata lucrarea?
M-am bucurat f mult ca am dat peste o doctorita tanara si finuta care nu m-a terorizat psihic dar acum nu mai stiu ce sa mai cred?!
0
19-12-2009, ora 20:12
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
niste radiografii.
0
20-12-2009, ora 10:44
The Dentalist
Identitate neconfirmată
The Dentalist
pe langa probleme cu obturatiile de canal, s-ar putea sa fi intervenit si o infectie/inflamatie gingivala. Poate lucrarile nu sunt asa de bine adaptate pe dinti, ceea ce duce la acumularea resturilor alimentare si la "umflaturi" si dureri. Daca medicul spune ca radiografiile ar fi OK, eu mi-as face o programare pentru o curatire profesionala, de multe ori ajuta asa de bine, incat dispar toate aceste probleme.
0
21-12-2009, ora 23:54
fire
Nu este medic/terapeut
fire
Am sa merg dupa sarbatori-sper sa nu mi se mai umfle nimic intre timp. De partea protezei care imbraca dintii e super: nu are cum sa intre restri alimentare deoarece este f bine "infipta in gingii-ai crede ca sunt ai mei de la natura. IN privinta asta sunt f multumita: am dt peste niste tehnicieni tineri si f profesionisti. Scumpi, dar profesionisti.

Ma tot gandesc.mai demult am avut ceva probleme cu urechile si cu sinusurile ( de fapt s-ar putea sa le am inca)...stiu eu...poate mi se trage de acolo?!
0
24-02-2011, ora 13:16
alexia sandu
Nu este medic/terapeut
alexia sandu
Buna ziua
am si eu o intrebare: am in fata in partea de sus 2 incisivi imbracati cu un material mai ieftin de acum 10 ani. sant bine, numai ca trebuie sa mai imbrac si ceilalti incisivi de langa ei.se poate da imbracamintea jos si sa fac o lucrare din ceramica pe toti 4?Iar canini au plombe pe ei de 12 ani, pe partea din fata si s-au cariat f putin. Eu nu i_as imbraca, doar as face cevASA arate si estetic.fatete sau alte plombe.As mai dori sa stiu cam cat m-ar costa tot ce am spus ca am de facut. Precizez ca am nervi scosi doar la cei imbracati.
Multumesc mult.
0
24-02-2011, ora 20:39
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"se poate da imbracamintea jos si sa fac o lucrare din ceramica pe toti 4?"

Da. Ideal ar fi sa fie coronite separate pe fiecare dinte si nu lucrare dintr-o bucata.
Plombele de pe canini se pot schimba.
Despre preturi intrebati direct medicul care va va trata.
0
08-01-2012, ora 22:57
laviniab17
Nu este medic/terapeut
laviniab17
Buna! Am 34 de ani si, din motive estetice, as dori sa-mi pun/imbrac dantura in portelan, dar n-am idee ce implica asta. Adica: este obligatoriu sa se scoata nervii de la toata dantura? Din cate stiu, un dinte fara nerv, e cam mort... Dintii mei din fata au inceput sa se toceasca :(, si se tot micesc, motiv pt care am inceput sa ma gandesc serios la o schimbare. Insa vreau sa am toate detaliile, inainte de a lua o decizie. Ar putea sa-mi spuna cineva, care sunt dezavantajele unei astfel de lucrari?
Multumesc anticipat!!!
0
09-04-2012, ora 16:20
coclici lucica
Nu este medic/terapeut
coclici lucica
buna ziua, am o problema f grava, in ianuarie am inlocuit o lucrare p partea de sus, materialul este semiportelan, la o luna dupa am mers la medic pt ca ma durea ceva dar nu stiam ce pentru ca am nervi scosi la toti dintii, mi s-a spus ca este parodontoza...este posibil ca aceeasta sa fi aparut intr-o luna?? am facut radiografie panoramica ar fi trebuit sa se vada aceasta afectiune??? va multumesc anticipat
0
09-04-2012, ora 22:14
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"este posibil ca aceeasta sa fi aparut intr-o luna??"
Nu.

"am facut radiografie panoramica ar fi trebuit sa se vada aceasta afectiune???"
In stadiile de inceput ale bolii parodontale este posibil sa nu se vada mare lucru pe radiografie.

ps: v-am raspuns si la mesajul privat.
0
09-04-2012, ora 22:24
coclici lucica
Nu este medic/terapeut
coclici lucica
va multumesc pt raspuns, cum ar trebui sa abordez medicul stomatolog tinind cont ca mi-a pus acesti dinti in mai putin de 10 zile atentionindu-ma mereu ca gingia este inflamata dar fara sa imi spuna ca ar trebui sa fac ceva.acum intorcindu-ma cu aceasta problema, m-a diagnosticat, mi-a recomandat o cura de 10 zile cu vitamax...atita tot...din cite vad e o problema grava...
0
25-04-2012, ora 14:27
ali_baba
Nu este medic/terapeut
ali_baba
in februarie mi-am imbracat 8 dinti in partea de sus si 5 jos ((semi portelan).problema este ca cei de sus dintro parte deja joaca se mai tin lipiti doar in fata.iar cei de jos unul ma doare si nu pot manca precizez ca nu mi sau omorat nervii.ce ar trebui sa fac pentru ca nici nu pot sa mananc, daca merg iar la doamna doctor va trebui sa platesc iar?va multumesc.
0
10-05-2012, ora 17:57
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
pt coclici lucica:

"cum ar trebui sa abordez medicul stomatolog tinind cont ca mi-a pus acesti dinti in mai putin de 10 zile atentionindu-ma mereu ca gingia este inflamata dar fara sa imi spuna ca ar trebui sa fac ceva."

Singurul lucru pe care il puteti face dvs in privinta gingiei inflamate este o igiena dentara corecta. Restul trebuie sa faca medicul: detartraj, tratamente parodontale, lucrari dentare corecte care sa menajeze gingia.


pt ali baba:

Tinind cont ca lucrarea este facuta foarte recent, corect ar fi sa nu mai platiti inca o data. Nu aminati prea mult vizita la dentist. Dintii de pe care lucrarea este decimentata se cariaza f repede si riscati sa ii pierdeti.
Va trebui insa sa platiti tratamentul endodontic la dintele de jos care doare (bineinteles daca afectarea nervului este cauza durerii).
0
11-07-2012, ora 21:52
g2orge
Nu este medic/terapeut
g2orge
Simt ca este de datoria mea sa postez si eu un comentariu cu privinta la durerile de dinti sub lucrare dentara imbracati in portelan eu am urmatoarea poveste in urma cu un an mi-am aranjat dantura pentru prima data pot spune in 32 de ani de viata ma rog frica de doctor dentist toate bune si frumoase de cind am terminat si pina m-am hotarit sa va impartasesc experienta mea (un an).Duminica venind spre casa am simtit e adevarat o mica durere la maseaua de jos partea dreapta dar stiind ca este lucrare cu tot ce inseamna ea nu am dat importanta pe masura ce orele treceau si durerea crestea dar acum nu ma mai durea doar maseaua ci se extinsase pe toata partea de jos dreapta a maxilarului neavind ce face fiind pe drum am intrat pe site asta sa ma documentez un pic si am aflat ca se poate face infectie si daca este sub lucrare eu traiam cu impresia falsa ca nu mai ai nici o treaba daca ai lucrare.Astazi am reusit sa ajung la Bucuresti da dentist cu niste dureri de nu pot descrie in cuvinte cu toate antiinflamatoarele care se pot cumpara din afara si din tara de la Tador la Rubifen le-am luat pe toate si prea putin ma lasat revin ajung la dna doctor dentist avind o relatie buna ma pun pe scaun se uita si imi face prima anestezie eu avind dureri groaznice sa gindit sa mai reduca cit se pote cind a bagat acul pe partea din interior la masea tisneste si puroiul de la radacina am facut infectie sub bont la radacina bineinteles ca a trebuit sa o scoata si acum sint in stare sa va scriu rindurile astea in speranta ca nu plictisesc va doresc sanatate multa la toti utilizatori
0
04-03-2016, ora 19:53
Bmc marius
Nu este medic/terapeut
Bmc marius
Buna ziua am si eu o problema acum 5 ani mi-am imbracat 4 dinti de sus din fata in portelan dar de ceva timp se misca intr-o parte nu am dureri doar simt o usoara miscare se poate face ceva in cazul asta este posibil sa cada???Acum eu nu sunt in tara si am un contract ce numi permite sa ajung un tara la acelasi doctor iar aici in anglia nu stiu daca sar putea face ceva..precizez cand pun mana sa misc sa vad daca se misca nu se clinteste deloc doar atunci cand calc cu dinti de jos simt acea usoara miscare intro parte.Va rog frumos nu imi ocoliti intrebarea vreau sa stiu ce este de facut multumesc
0
03-04-2016, ora 19:21
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
Din pacate in astfel de situatii dumneavoastra nu prea aveti de facut mare lucru decat sa mergeti la un medic stomatolog si sa vada ce se intampla acolo si eventual sa faceti ceva radiografii.Daca va faceti radiografiile si vreti sa va spun mai multe, o fac cu mare drag dupa ce le voi primi pe mail. Exista multiple riscuri daca stati asa cu lucrarea, asa ca va sugerez sa faceti ceva cat mai repede cu putinta pentru a evita complicatiile si neplacerile.
0
03-04-2016, ora 21:29
Bibi G.
Nu este medic/terapeut
Bibi G.
Buna seara!
Imi cer scuze ca nu folosesc o exprimare medical corecta, dar sper sa intelegeti si sa ma ajutati. Am o lucrare dentara in partea de sus de 4 dinti cu legaturi pe ultimul molar si al doilea premolar ce se prelungeste (pentru a acoperi golul dat de primul premolar) cu o punte in spatele caninului. Lucrarea o am de 2 ani jumatate si de atunci am o senzatie nedureroasa dar sesizabila in momentul in care imping sau apas pe lucrare cu limba - simt cumva radacinile si am senzatia ca "nu e de acolo" sau ca exista un gol si se va deplasa cumva (desi nu simt nici o mobilitate). Aceeasi senzatie o am si dimineata cand ma trezesc, mai ales daca am dormit si am presat partea cu lucrarea. La inceput am considerat ca e normal, apoi am ignorat o buna perioada de timp, dar acum am inceput sa imi fac griji.
Am facut o programare la stomatolog, dar am consultatia abia peste 2 saptamani. Va rog sa imi spuneti daca banuiti despre ce este vorba, sau daca pare a fi un lucru normal.
0
06-07-2016, ora 14:43
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Pentru a diagnostica problema dvs. este necesar un consult de sprecialitate si o radiografie. Dupa descrierea dvs putem suspecta 2 probleme: fie infectia canalelor radiculare ale dintilor de sub lucrarea protetica fie aparitia unor spatii osoase ce se umplu cu puroi. Tratamentul, cat si cauza sunt total diferite fiind necesara initial un diagnostic de certitudine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fațetarea dinților
  • Fațetele dentare - indicații, avantaje și riscuri
  •