dinti lapte 21 ani

18-02-2010
baby1
Nu este medic/terapeut
baby1
buna, am fost la dentist (in sfarsit) am niste carii mai mici pe care vreau sa le rezolv inainte sa fie prea grav sa ma ia cu dureri.la control mi-a zis ca caninii de sus sunt de lapte si m-a trimis la film sa vada daca exista mugurii de canini permanenti.cat de des se intalneste dinti de la lapte la adulti?eu am 21.de cand ma stiu un canin mi s-a miscat usor dar eu credeam ca poate am muscat mai aiurea sau m-am lovit, nu credeam ca e de lapte.incisivii laterali au o forma mai ciudata is ascutiti(m-am obisnuit cu forma lor nu pare foarte inestetic)dentista mi-a spus ca sunt asa ascutiti deoarece caninii nu au iesit sa-i impinga intr-o parte sa-i faca patrati.daca la film reiese ca am muguri dansa mi-a recomandat sa-i scot pentru a-i forta pe cei permanenti sa creasca.daca nu am muguri oare este bine sa-i scot si sa-mi faca implant sau e mai ok sa astept sa pice si apoi implant?teama mea e ca daca sunt muguri si mi scoate oare cat timp va trebui sa stau cu ei acolo lipsa?
aceasta e radiografia
http://s831.photobucket.com/albums/zz235/black_eyes123/?action=viewcurrent=P2010003.jpgnewest=1
8 comentarii
0
18-02-2010, ora 23:13
baby1
Nu este medic/terapeut
baby1
http://s831.photobucket.com/albums/zz235/black_eyes123/?action=viewcurrent=P2010003.jpgnewest=1
0
18-02-2010, ora 23:22
baby1
Nu este medic/terapeut
baby1
http://i831.photobucket.com/albums/zz235/black_eyes123/P2010003.jpg?t=1266527548

asta e.scuze
0
19-02-2010, ora 21:07
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna seara. situatia ta este urmatoarea:
iti lipsesc incisivii laterali permanenti, nu ai muguri in os, nu ai avut niciodata. asa cum se intampla la unele persoane sa nu existe molari de minte, la alte persoane lipsesc incisivii laterali superiori ( uneori doar unul, alteori ambii) si la alti oameni lipsesc premolarii. caninii tai permanenti au gasit spatiu sa erupa in locul incisivilor laterali, fara sa " topeasca " radacinile caninilor la lapte care au ramas pe loc.
deci tu acum ai sus, in fata, incisivii centrali permanenti normali, urmati de caninii permanenti, cei ascutiti, care au erupt pe locul incisivilor laterali permanenti si apoi ai caninii de lapte ramasi pe loc.

am tinut sa iti explic situatia exacta pentru ca nu am inteles daca doctorita ta a vazut sau nu radiografia panoramica, sau daca ti-a explicat exact pe intelesul tau ce dinti ai si ce nu, deci nu ai nici un mugure in os.

in primul rand trebuie scosi caninii temporari. apoi se poate pune un aparat ortodontic cu care se aduc caninii permanenti pe locul lor normal, dupa care intre canini si incisivii centrali se pot face doua implanturi si cu doua coroane de incisivi laterali deasupra.
0
19-02-2010, ora 21:17
baby1
Nu este medic/terapeut
baby1
multumesc frumesc pentru raspuns.
inca doamna doctor nu a vazut radiografia. dupa ce mi-as scoate caninii temporari si mi-as pune aparat ortodontic aveti idee cam in cat timp s-ar muta la locul lor pentru a putea face implant?adica as vrea sa stiu cam cat timp voi fi cu dintii lipsa:(
ar trebui sa-mi fac urgent implanturile sau ar fi mai bine sa astept sa-mi iasa ceva masele de minte?ar putea ca maselele de minte cand imi vor aparea sa impinga dintii si sa se deformeze dantura din fata?
0
19-02-2010, ora 21:25
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
tratamentul dureaza cateva luni, numai un ortodont iti poate spune. implanturile s-ar face atunci cand caninii sunt pozitionati corect, deci spre finalul tratamentului ortodontic.
molari de minte nu ai... deci stai fara grija ca nu iti vor erupe... (inca niste muguri care iti lipsesc, dar banuiesc ca astia chiar nu te deranjeaza ca nu ai ai)
0
19-02-2010, ora 21:51
baby1
Nu este medic/terapeut
baby1
va rog sa ma scuzati ca va sacai cu intrebari dar e posibil ca in locul caninilor de lapte sa fac implant iar pentru caninii temporari sa imi fac coraoana sa arate partati nu ascutiti?stiti cumva un pret aproximativ pentru un implant?
0
20-02-2010, ora 18:30
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
da, este posibila si varianta descrisa de tine. sa se recontureze forma caninilor ca sa arate ca incisivii si in locul dintilor temporari sa se faca implant. este o metoda mai rapida, dar iti afecteaza caninii permanenti sanatosi. preturile pentru implanturi variaza de la cabinet la cabinet. acolo unde eu profesez adica la clinik evident, chiar este o oferta in luna februarie legata de implanturi si coroane pe implant.-*



(*modificat de administrator)
0
05-07-2011, ora 13:57
bublic
Nu este medic/terapeut
bublic
hmm..am si eu 2 incisivi de jos de lapte si la fel am aproape 21 ani.((((
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul