dinti micsorati

28-05-2009
aleodora_m
Nu este medic/terapeut
aleodora_m
Buna seara!

Problema mea este micsorarea vizibila a dintilor, in decurs de cativa ani, de parca s-ar fi topit. A aparut o strungareata, iar lungimea dintilor s-a redus la aproape jumatate. Recent, am facut un exudat faringian si mi-a iesit streptococ betahemolitic- rare colonii. Poate exista vreo legatura, sau cauza e alta?
4 comentarii
0
29-05-2009, ora 08:24
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Buna ziua! Nu ati mentionat varsta si nici daca obisnuiti sa strangeti/ scrasniti din dinti. La persoanele care fac acest lucru dintii se abrazeaza in timp foarte mult (adica exact ce spuneti se reduc in lungime). Streptococul nu are nici o legatura. Numai bine!
0
25-02-2010, ora 21:05
mariadina
Nu este medic/terapeut
mariadina
buna seara.am observat ceva negru intre 2 dinti, am fost la dentist si mi-a spus ca nu e carie, ca e un spatiu, cica s-au departat dintii( inainte nu era). mentionez ca am dintii destul de inghesuiti. se poate asa ceva?
0
28-02-2010, ora 20:37
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Buna mariadina! Da, se mai intampla acest lucru. In astfel de situatii ar fi bine de verificat daca nu cumva aceste deplasari ale dintilor au fost cauzate de pungi parodontale. Diagnosticul sigur si definitiv se pune pe baza unei radiografii. Numai bine!
0
03-03-2010, ora 19:48
mariadina
Nu este medic/terapeut
mariadina
multumesc frumos. intr-adevar sapt asta medicul mi-a recomandat o radiografie. din fericire totul e ok.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  •