dintii din fata

02-10-2010
roxyrxn
Nu este medic/terapeut
roxyrxn
Buna seara.Am si eu o problema care ma streseaza de mult timp.Am dintii doi din fata mai lungi decat ceilalti dinti.Am fost la un stomatolog si l-am intrebat daca poate sa mi-i scurteze ca sa fie la acelasi nivel cu ceilalti.El a zis ca nu poate deoarece sunt crapati.Exista vreo solutie?Deoarece nu imi place cum arata ca sunt mai multi decat ceilalti.
2 comentarii
0
02-10-2010, ora 20:21
roxyrxn
Nu este medic/terapeut
roxyrxn
mai mare decat ceilalti.imi cer scuze.As dori un raspuns.
0
02-10-2010, ora 21:21
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
In mod NORMAL dintii din mijloc (incisivii centrali) sint un pic mai lungi decit incisivii laterali (la toata lumea).

O modificare de genul "sa scurteze medicul dentist dintii" nu este o solutie buna din mai multe motive:

- primul ar fi subtierea smaltului (de evitat)
- al doilea ar fi cel estetic. Dintii in mod normal NU au o culoare uniforma. Ei sint mai transparenti spre zona care taie/musca din alimente si mai opaci spre gingie. In momentul in care scurtam 2 incisivi, chiar daca teoretic marimea s-ar inscrie intr-un zimbet estetic, ar aparea probleme la culoare: incisivii laterali neretusati vor avea marginea mai transparenta decit incisivii centrali retusati. rezulta un zimbet inestetic (ce rezolvam pe o parte cu marimea, stricam pe cealalta cu culoarea).
- al treilea: pot aparea probleme fonetice la pronuntarea anumitor litere

Daca va deranjeaza f mult aceasta lungime, va sfatuiesc sa va adresati unui medic stomatolog care face fatete ceramice in vederea unei consultatii. Fatetele ceramice se aplica pe fata vizibila a dintilor, putind reconstrui un zimbet estetic. Deloc ieftin, dar foarte de efect.

Dintii nu sint incalecati, rotati, inghesuiti? Poate ca problema dvs se poate rezolva prin aparat ortodontic (de indreptare si aliniere a dintilor).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  •