Dintii migrează în timpul tratamentului?

19-08-2018
Dana :)
Nu este medic/terapeut
Dana :)
Buna. Port aparat pe arcadă inferioară de 3 luni în încercarea de a alinia dintii si de a corecta din ocluzia inversa, nu foarte vizibilă. Problema e ca dupa 3 luni, dintii sunt vizibil mai drepți(aliniati) dar ocluzia este mult accentuată. Adică exact efectul invers așteptărilor! Dr meu imi spune ca este Ok, ca se va corecta pe parcurs. Va rog sa-mi confirmați acest lucru. Este normal sa migreze haotic, în direcția opusă așteptărilor (adică mult mai în fata) ca apoi să îi forțăm sa meargă pe poziția dorita(adică mult in interior)? Multumesc!
8 comentarii
0
20-08-2018, ora 08:33
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Medicul dvs are dreptate, la inceputul tratamentului dintii migreaza haotic pentru ca apoi sa inceapa sa se aseze la locul lor.
Rezultatele finale va vor multumi.
0
20-08-2018, ora 10:30
Dana :)
Nu este medic/terapeut
Dana :)
Multumesc mult! M-ati linistit:)
0
20-08-2018, ora 11:37
Dr. Negru Andreea
Ortodontie si ortopedie dento-faciala, Bucuresti
Dr. Negru Andreea
Buna ziua. De obicei dintii cand se aliniaza, se deplaseaza spre anterior, luand forma arcului. Se va face stripping, sau veti purta elastice, sau poate aveti deja spatii pe arcada inferioara, mai in spate, si se va folosi acel spatiu pentru impingerea dintilor de jos spre spate. Sigur medicul d. voastra a luat in calcul posibilitatile de a va rezolva ocluzia, astfel incat, la final, totul sa fie ok. Deci, nu va ingrijorati!
0
20-08-2018, ora 13:13
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
este o miscare temporara NU definitiva.
Mergeti inainte si discutati cu medicul dumneavoastra toata aceste temeri si intrebari.
0
24-11-2018, ora 22:23
Dy@n@
Nu este medic/terapeut
Dy@n@
Buna ziua,
Am început de 3 luni tratamentul ortodontic pentru indreptarea unui canin crescut destul de mult inspre exterior, de pe arcada superioara. Deocamdata mi-a fost pus aparat doar pe aceasta arcada si simt ca nu se mai imbina bine dintii si mananc destul de greu. Problema care ma framanta este ca in loc sa se aseze caninul, treptat, la locul sau, incisivul de langa acesta, care era pozitionat corect inainte, a inceput sa migreze in fata, dupa canin. Este normal ca in cadrul tratamentului ortodontic sa se modifice pozitia dintilor asezati corect?
Sunt foarte nelinistita in aceasta privinta intrucat simt ca incisivul se misca inspre exterior din ce in ce mai mult.
Va rog foarte mult sa imi oferiti parerile dumneavoastra!
Mulțumesc!
1
25-11-2018, ora 07:46
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
In timpul tratamentului cu aparat ortodontic dintii se misca pentru a se creea spatiu.
Ocluzia( muscatura) se modifica pe masura ce dintii isi schimba pozitia.
1
25-11-2018, ora 22:38
Dr. Negru Andreea
Ortodontie si ortopedie dento-faciala, Bucuresti
Dr. Negru Andreea
Buna seara. Intr-un tratament ortodontic este normal sa se mai modifice si pozitia altor dinti (nu doar a celor malpozitionati). O sa vedeti ca o sa se redreseze toti pe parcurs, mai ales cand veti avea aparat si pe arcada inferioara.
0
25-11-2018, ora 23:23
Dy@n@
Nu este medic/terapeut
Dy@n@
Va mulțumesc foarte-foarte mult pentru raspuns!
Sunt foarte stresata din cauza ca migreaza spre exterior si acest dinte. Medicul meu ortodont a spus ca daca nu se va aseza bine caninul va trebui sa slefuim putin din el si din dintii de pe langa, desi mi-au fost scosi 2 molari pentru a face loc pentru canin...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Contenția după purtare aparat dentar
  •