disconfort permanent care duce pana la palpitatii la inima, dureri spre umeri, ameteala usoara

31-12-2008
illa
Nu este medic/terapeut
illa
buna ziua!
o problema nerezolvata de cinci luni, operata deja de dev. de sept si hipertrofie cornete. toate bune cu operatia in sine, respir bine pe nas, dar problema a ramas. singura "chestie" inflamata dupa tot felul de analize si tomografii (care au iesit f.bune) este: "tesut limfoid de nazofaringe cu proces inflamator cronic, in parte acoperit de epiteliu pavimentos metaplazic hipercheratozic, usor displazic." am intrebat medicul ce inseamna, dar nu am primit un raspuns pe intelesul meu si nici vreun tratament, semn ca probabil nu e grav, dar atata timp cat nu ma simt bine, mi se pare ca ceva e in neregula. mai precis, de cinci luni eu simt ca ceva ma inteapa in amigdale ( nu este durere si nici puroi sau febra) si tot ceva "ma tine" cand inghit chiar si in sec in zona din spatele nasului undeva. parca as avea niste oase mici care se tot plimba. faringele este iritat mai tot timpul si simt nevoia "sa trag" flegmele sau mucozitatile ca sa le inghit si ma "poticnesc" in spatele nasului sau la amigdale nu stiu exact pentru ca senzatia e confuza. cert este ca este un disconfort permanent care duce pana la palpitatii la inima, dureri spre umeri, ameteala usoara. va rog sa ma ajutati cu un sfat, ce ar trebui sa mai fac pentru ca analizele de sange, endoscopia la stomac, ecografia de glanda tiroida, tomografiile la cap si gat, exsudatul faringian, toate sunt bune.
cu multumiri
19 comentarii
0
04-01-2009, ora 13:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Ai facut o investigatie endoscopica nazala si rinofaringiana?
0
11-01-2009, ora 14:31
illa
Nu este medic/terapeut
illa
buna ziua!
Multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde. Da, am facut endoscopie nazala si cred ca si rinofaringiana. Investigatia este probabil cea cu tubul introdus din nas pana in nazofaringe...daca da, am facut de patru ori. ( Sau e altceva endoscopia de rinofaringe?) Odata mi s-a facut in spital cand mi s-a recoltat tesut din nazofaringe(tesut cu proces inflamator cronic), a doua oara la un cabinet particular cand am primit un tratament cu apa de mare, apoi am facut inainte de operatie de sept si cornete si de curand dupa operatie. Respir f.bine pe nas (respiram bine si inainte). Intotdeauna problema am simtit-o la gat de fapt de aceea va cer sfatul si ajutorul. Cand inghit mancarea se opreste parca in amigdale, in spatele nasului asa cum v-am spus, se aduna "chestii care se scurg in spate undeva, dar se poticnesc inainte de a ajunge in gat. Din amigdale ieseau inainte chestii galbene intarite, dar acum nu mai ies si eu simt ca am gatul plin. In concluzie, pot spune ca este un fel de blocaj in zona asta ORL, atat in gat cat si in spatele nasului, jena este permanenta in plus am si dureri si intepaturi in gat, acum ma doare si gatul in exterior si chiar am frisoane si ameteli. Intre timp am facut RMN si nu este nimic in neregula consult neurologic si psihiatric adica aproape toate analizele posibile cu rezultate f. bune. Singura analiza modificata fata de acum sase luni este fibrinogenul din cate am vazut eu care era 230 si este 383 acum dar medicul nu parea ingrijorat. De aceea eu cred ca zona amigdalelor ar fi cu probleme. inca ceva, am urmat cu strictete tratamentele care mi s-au dat inclusiv antibioticele de toate felurile. Va rog, in masura in care puteti asa de la distanta sa trageti o concluzie si sa-mi dati un sfat ca am nevoie. Am ajuns la capatul puterilor si am nevoie sa fiu in forma, pentru ca sunt de profesie jurnalist. Multumesc inca odata.
0
11-01-2009, ora 14:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna. am raspuns si personal.
dar vreau sa va sugerez.. dupa ce excludeti posibila Spazmofilia sau.. Miastenia..
Puteti merge sa faceti o Electrosomatografie.
este o investigatie destul de contestata de unii, in ziua de astazi. dar este o investigatie care arata schimbarile din organizm la nivel celular. este ne invaziva si pote sa va dea foarte multe raspunsuri despre starea organizmului Dvs.
0
11-01-2009, ora 15:24
illa
Nu este medic/terapeut
illa
multumesc pentru indrumare. electrosomatografia este cumva biorezonanat? in bucuresti unde este un astfel de cabinet? credeti ca nu poate fi de la amigdale?
0
11-01-2009, ora 17:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
electrosomatograma... nu este acel aparat cu biorezonanta.
Este ceva mult mai complex. aparatul se numeste DDFAO EIS. 3D.
Scanare elictrica interstitiala;.
face o scanare computerizata a lichidului interstitial.. adic extracelular. Acel lichid care inconjora celulele fiecarui organ.. si prin care trec toate substantele dinspre sange spre celula.
Ofera rezultat pe foarte multi parametri.
Inclin sa cred ca nu este de la amigdale.. findca ai fost vazuta de medici ORL.. si cu siguranta cineva realiza acest lucru dac era vorba de o simpla amigdalita.
0
11-01-2009, ora 17:44
illa
Nu este medic/terapeut
illa
Am inteles, multumesc frumos pentru timpul acordat. Citind acum ce am scris mai sus am vazut ca am omis sa va spun ca faringele este iritat mai tot timpul de aceea v-am intrebat de amigdale si de altfel de aceea am si fost operata la nas pentru ca medicul a spus ca am faringele iritat pentru ca nu respir bine pe nas. Voi tine insa cont de sfatul dvs.si voi cauta un centru pt. a-mi face electrosomatograma.
0
11-01-2009, ora 20:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
iritatia faringiana.. poate fi.. sau de la secretiile ce coboara din nas.. sau de la un relux gastroesofagian.
vad ca ai scris ca ai facut endoscopia gastrica. deci nu ai probleme.
oarecum. evita tot ce este acidulat acru su rece...
faci gargara dupa fiecare masa.
ea pastilute de supt.
si consuma multe bauturi calde.
0
16-01-2009, ora 13:31
illa
Nu este medic/terapeut
illa
buna ziua din nou dl.doctor
am facut si alte investigatii printre care si anticorpi anti nucleari si toate sunt bune. asa ca, dau filmul inapoi si incerc sa selectez doar ce este in neregula si de cauza locala. poate asa, ma mai lamuriti si pe mine ce sa fac. asadar, am urmatorii molari dupa cei de minte, infipti in sinusul maxilar, molarul din dreapta chiar este plombat recent iar celalalt a facut o carie urata pe care incerc sa o rezolv zilele urmatoare, tot la dantura am dintii incisivi de sus imbracati dar unul are surub, altul pivot si nu sunt devitalizati, amigdala tot de pe partea dreapta are cazeum, faringele este iritat iar glanda parotida (dreapta) cu probleme in sensul ca nu secreta saliva dar niciun medic nu mi-a spus si de ce nu secreta. (tot pe partea dreapta). Acum, ca doar astea ar fi problemele depistate dupa sase luni de analize, unele chiar complexe, cu ce credeti ca ar trebui sa incep? eu m-am gandit sa scot mai intai dintii imbracati si sa gaseasca medicul o solutie, apoi nu stiu ce e cu molarii infipti in sinus, pentru ca stomatologului nu i se pare ceva in neregula, dar eu m-am gandit sa-i scot si pe aceia, iar la urma daca nu rezolv nimic sa vad ce fac cu amigdalele...daca nu v-am stresat prea mult, va rog sa-mi mai dati un sfat ca chiar nu stiu ce sa mai fac am si dureri de cap si de umeri, in spatele nasului se tot scurge ceva si nu stiu ce pt. ca v-am spus ca m-am operat la nas, pe rmn si radiografii de sinus nu se vede nicio sinuzita de niciun fel.
cu multumiri
0
16-01-2009, ora 14:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. dac nu se vede nici o schimbare inflamatorie in sinus.. e OK.
In asa caz.. nu vad necesitatea sa scoti dintii si maselele.
dac nu provoaca sinuzita.. trateazai si nu.i deranja.
2.Regim alimentar.. excluzi tot ce poate sa irita faringele. Nu mananci seara tarziu. ca sa nu provoci reflux prin somn.
3. Inhalatii in fiecare seara + spalaturi nazale+ gargara
4. daca e de facut ceva radical... incepe cu amigdalele !!!
Astept vesti!
0
16-01-2009, ora 21:17
illa
Nu este medic/terapeut
illa
Buna sear
Multumesc inca odata ca sunteti dispus sa ascultati si sa raspundeti. Ma gandesc ca poate e bine sa primiti si o specializare in psihologie ca sunteti rabdator. Gargara fac cu tantum verde, inhalatiii nu fac in fiecare sera din pacate, iar spalaturi nazale nu stiu cu ce sa fac. Poate imi recomandati ceva. Cum e mai bine sa scot amigdalele? Clasic sau cu radiofrecventa? Va intreb pentru ca am auzit ca metoda noua ar crea in unele cazuri si probleme si nu stiu cum e mai bine ca eu am 42 de ani. Si inca ceva vreau sa va intreb... ce inseamna "tesut limfoid de nazofaringe cu proces inflamator cronic, in parte acoperit de epiteliu pavimentos metaplazic hipercheratozic, usor displazic." Are legatura cu amigdalele? Ma gandesc ca poate si acolo este ceva in neregula si de aceea cand incerc sa trag mucozitatile inspre gat ( reactie fireasca la tot omul) se opresc in spatele nasului si trec cu greu in gat. Dimineata insa, tot timpul se aduna secretii tot in spate undeva. Am fost mereu sigura de cand au inceput problemele mele ca este o cauza locala nu ceva f.grav, dar care se agraveaza. In speranta ca nu v-am plictisit, va multumesc inca odata. Daca eran din Iasi mai degraba veneam la control, dar asa...ma multumesc si cu sfaturile ce-i drept greu de dat pe forum.
0
16-01-2009, ora 21:44
illa
Nu este medic/terapeut
illa
Inca ceva, ca am uitat. Poate fi si rinosinuzita? Sau nu prea e posibil, avand in vedere ca am operat septul si cornetele? Sau se poate sa fie dinainte afectiunea?
0
17-01-2009, ora 06:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara!
tesut limfoid de nazofaringe cu proces inflamator cronic, in parte acoperit de epiteliu pavimentos metaplazic hipercheratozic, usor displazic...- vorbeste faptul ca in rinofaringe( unde in mod normal se gaseste tesut limfatic. vegetatiile adenoide, sau mai popular , aceii polipi la copii) sau mai pastrat resturi de tesut limfatic( care in mod normal se reabsorb pe la 11-14 ani.) care acum sunt si inflamati.
O sa faceti inhalatii pe nas.. cu ciai de musetel( in pahar de 200 ml.+ 4-5 picaturi de INHALANT.. Acoperiti paharul cu o palnie mare.. si prin orificiul mic al palniei.. faceti inhalatii direct pe nas( una cate una fiecare parte) dupa 10 min. cand se raceste ciaiul.. luati cu o seringa ciai.. mergeti in baia.. si faceti spalaturi nazale, punand ceai innas si sufland nasul dupa aceasta.
Amigdalele.. calsic..se inlatura in totalitate.
Cu radiofrecventa se volatilizeaza si se micsoreaza in volum.. dar se mai pastreaza dintesutul lor limfatic.
Hotararea cum de operat depinde de scopul interventiei.
Despre ce Probleme este vorba cand ati vorbit de Noua metoda( cu radiofrecventa cred )?
0
17-01-2009, ora 10:20
illa
Nu este medic/terapeut
illa
Buna ziua
Am inteles, voi face inhalatii asa cum mi-ati spus. Da la radiofrecventa m-am referit. Inca ceva, domnul doctor, amigdalele imi pot da intepaturi in gat si ureche si stare de voma sau poate fi si un molar de pe mandibula care este plombat ( la RMN v-am spus ca apare o inflamatie cronica pe mandibula) dar cine stie...sau apofiza stiloida ( la radiografie nu este nimic insa in neregula cu ea).Va rog sa ma credeti ca nu mai suport durerile si faptul ca nu ma alimentez cum trebuie de sase luni si de aceea incerc sa-mi dau seama ce poate fi, mai ales ca sigur este ceva local. Sfaturile dumneavoastra imi sunt de folos. Va multumesc
0
17-01-2009, ora 10:22
illa
Nu este medic/terapeut
illa
Iar am uitat sa intreb tot. N-ar fi mai bine ca odata cu amigdalele sa scot si acei polipi? Ca se pare ca sunt un copil mai mare...
0
17-01-2009, ora 11:07
illa
Nu este medic/terapeut
illa
Ma refream la probleme de sangerare in cazul operatiei cu radiofrecventa. Asa am auzit, dar dvs. stiti mai bine, de aceea va intreb.
0
18-01-2009, ora 13:34
illa
Nu este medic/terapeut
illa
Revin cu informatii suplimentare pentru ca ma tem ca situatia mea e mai complicata decat reusesc eu sa o prezint. Mucozitatile care se aduna unde va in spate simt ca se duc si spre ureche nu doar spre amigdale si poate urechea e de vina...ca am intepaturi cumplite. Am fost la medic si de data asta mi-a spus ca e otita medie congestiva si iau amoxiclav sipun otocalm, continui cu inhalatiile, spalaturile si gargara, dar ma tem ca e mai grava situatia. Apropo, cu toata mapa mea de investigatii, o timpanograma nu mi-am facut inca si ma intreb daca nu cumva blocajul de care m-am plans la debutul bolii si de care persista si acum nu este cumva o problema provocata de ureche cu ameteli, greata, dureri de cap...Acum cativa ani am fost in cateva calatorii cu avionul si la aterizare mi-au trosnit urechile am avut dureri cam doua zile si ameteli. Se poate sa se rupt (spart) ceva in ureche atunci si sa se fi cicatrizat necorespunzator? Asadar, ce ma sfatuiti?
0
18-01-2009, ora 14:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.INterventia cu radiofrecventa NU are cum sa fia mai sangeranda decat clasic. Aparatul.. face in acelas timp si incizia si auterizarea. Cred ca factorul decisiv este.. totusi.. mana chirurgului !
2.DA este indicat sa scoateti si acel polip.. chiar ma intreb. dactot ati fost asa bine investigata.. NU a propus nimeni sa.l Scoata ? atunci cand erati internata?
3.O infectie cronica la radacina unui dinte.. poate genera asa gen de simptome.. cu dureri si intepaturi in acea parte.
4.Problema cu avionul.. tine tot de inflamatia din rinofaringe care sa transmis la trompa lui Eustachii si nu se aeriseste bine urechea medie.
5. Va recomand sa va internati in Clinica Universitara ORL. nde sa va repete unele investigatii sa faceti tratamentul chirurgical necesar si sa rezolvati problemele de ORL.. integral si difinitiv.
0
18-01-2009, ora 15:52
illa
Nu este medic/terapeut
illa
La obiect si foarte precis mi-ati raspuns. Asa este, am un teanc de investigatii si analize sofisticate, dar...nu m-a investigat nimeni si la ureche! In alta ordine de idei, eu am propus sa-mi scoata si polipii dar, doctorul nu mi-a dat nici macar tratament, nu mai spun ca nu puteam eu sa-l conving sa-mi scoata ceva. Din pacate, in Romania in general se merge pe principiul ca daca te duci pe picioare la spital si nu pe targa, atunci nu ai nicio problema si daca nu ai cancer nu ai nicio suferinta. Nu mai comentez, ca e nedrept fata de alti medici. De vina este sistemul care nu impune anumite reguli de investigare obligatorie incepand cu toate lucrurile simple, atunci cand un bolnav se prezinta la spital si dupa aceea investigatiile complicate. Acum chiar nu am infectii la dinti ca i-am tratat pe toti cei cu probleme. Tot eu singura m-am dus si la maxilo-faciale in ideea ca ar putea fi ceva legat de articulatiile temporo-mandibulare sau glandele salivare am crezut ca am calculi si de aceea nu pot sa inghit. Nu mi-a zis nimeni ca si dantura ar putea fi o problema. Apoi, am inceput sa incerc eu singura sa depistez ce am in sfera ORL si iarasi nu e in regula. De aceea am ajuns si pe acest forum. Va mai intreb ceva si sper ca data viitoare sa ne auzim cu bine si sa nu va mai cicalesc atat. Operatia de polipi si amigdale daca este cu anestezie generala este indicata acum la doar o luna si jumatate distanta de cea de sept sau trebuie sa mai astept? Va multumesc pentru sfaturi si atitudinea prompta.
0
18-01-2009, ora 15:59
illa
Nu este medic/terapeut
illa
V-am trimis mesaj si pe adresa dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar palpitatiile?
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Palpitații - când ar trebui să-ți faci griji?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  • Legătura dintre amețeală și COVID-19: unul din zece pacienți infectați cu virusul SARS-CoV-2 prezintă amețeală
  • Ameţeli în timpul somnului (înainte să adormi) - cauze posibile
  •