Discontinuitate trabeculara la nivelul marii tuberozitati-calcaneu stang

20-07-2011
Vohn
Nu este medic/terapeut
Vohn
Am avut o fractura incompleta sau fisura nu stiu, pe rezultatul trimiterii scrie : "Discontinuitate trabeculara la nivelul marii tuberozitati-calcaneu stang" atela gipsata, 30 de zile. Vreau sa va intreb daca pot sa scot atela cu 5 zile mai devreme si daca imi trebuie recuperare, pentru ca sincer nu am inteles ce diagnostic am.
Multumesc
6 comentarii
0
20-07-2011, ora 12:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ceea ce descrieti D-voastra este numai interpretarea radiologului data unei radiografii, si nu un veritabil diagnostic.
In cazul unei fracturi calcaneene fara participare articulara subtaliana, imobilizarea gipsata este total contraindicata, insa sprijinul podal depinde de diagnosticul precis.
Orice suspiciune de fractura calcaneana impune efectuarea unui Computer-Tomograf (nu RMN!!!!).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-07-2011, ora 12:27
Vohn
Nu este medic/terapeut
Vohn
Si in acest caz ? Mai am de stat cu atela gipsata 5 zile, sa inteleg ca dupa aceasta trebuie sa efectuez un computer-tomograf ? Mentionez ca nu am avut dureri decat in ziua in care am cazut in calcai si am fost la Urgenta. As oferii mai multe detalii dar dr ortoped atat mi-a zis 30 de zile cu atela gipsata, sa nu calc in picior, aspenter, tador si la finalul celor 30 de zile un control in policlinica, singura recomandare a fost gambiera podala 30 de zile.Sa inteleg ca nu pot sa scot atela ? Multumesc
0
20-07-2011, ora 12:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu m-am exprimat extrem de precis: atitudinea terapeutica depinde de Computer-Tomograf. Existenta unei fracturi fara participare articulara subtaliana interzice orice imobilizare gipsata, insa mersul cu sprijin se discuta numai in functie de examenul imagistic, coroborat cu cel clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-07-2011, ora 12:31
Vohn
Nu este medic/terapeut
Vohn
Multumesc mult !
0
01-08-2011, ora 10:31
Vohn
Nu este medic/terapeut
Vohn
Am urmat sfatul dumneavoastră si am făcut un CT iar rezultatul este : " Demineralizare parcelara calcaneana, hipodensa, asociata cu amprente si discontinuitati corticale la nivelul portiunii postero-inferioare calcaneene cu traiect linear, corespunzand unei fracturi calcaneene din antecedente; fără alte leziuni vizibile La nivelul structurilor osoase investigate." Va rog sa ma indrumati si pe mine ce tratament trebuie sau ce trebuie sa mai fac. Multumesc
0
01-08-2011, ora 10:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Interpretarea scrisa nu are nici o valoare practica-terapeutica-prognostica.
Imaginile trebuie analizate in context clinic, adica in timpul consultatiei nemijlocite.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: